Hamileyken Ne İçmek Güvenli (ve Güvenli DEĞİLDİR)?

Birçok kadın için, hamile kaldıktan sonra, “bunu yediğinizden emin olun” ve “bundan kaçının” sözlerinin hepsini duyarsınız, kafanız çok karışabilir!

Bu yazıda size hamilelik döneminde alkol içmenin güvenli olup olmadığına dair basit bir liste vermeye çalışacağız.

Hamileyken güvenli olan içecekler:

En açık ve en iyi seçenek elbette sudur. Evet, bu kadar “sade” bir şeyler içmenin zor olabileceğini biliyoruz, ancak bu sizin ve bebeğiniz için son derece önemlidir. Sadece bağışıklık sisteminizi daha güçlü tutmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda amniyotik sıvınızın azalmasını da önler.

Hala sağlık yararları olan daha lezzetli bir seçim arıyorsanız, portakal suyu gibi meyve suları içebilirsiniz.

Kadınlar genellikle sporcu içeceklerinin içilmesinin uygun olup olmadığını sorar ve cevap evettir (enerji içeceği olmadıkları sürece). Bu içecekler sizi nemlendirmek ve elektrolitlerinizi yenilemek için tasarlanmıştır, bu da bebeğiniz için yararlıdır. Genellikle şeker oranı yüksek olabileceğinden şeker alımınıza dikkat edin.

Diğer bir seçenek de bitki çayı içmektir. Bitkisel çaylar kafein içermez ve genellikle gebeliğin farklı yönlerine yardımcı olur. Örneğin zencefil çayı veya nane çayı mide bulantısına yardımcı olabilir ve kırmızı ahududu yaprağı çayı doğum için rahim kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur. Yine de belirli içerik maddelerine dikkat etmelisiniz. Örneğin, papatya bir bebeğin kalp atış hızını potansiyel olarak yavaşlatabilir, bu nedenle bundan kaçınılmalıdır.

Hamileyken güvenli OLMAYAN içecekler:

Hamileyken kaçınılması gereken en büyük içecekler alkol ve ağır kafeinli içeceklerdir. Bu tür içecekler, büyük doğum kusurlarına veya hamileliğinizle ilgili sorunlara neden olabilir.

Ayrıca kaçınılması gereken diğer içecekler, çiğ veya pastörize edilmemiş ve yüksek şekerli içeceklerdir. Pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu, bebeğinize zarar verebilecek zararlı bakterilere sahip olabilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, çok fazla şeker sizin veya bebeğiniz için iyi değildir, özellikle de gebelik diyabetiniz varsa.

Belirli içecekler veya yiyeceklerle ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, size veya bebeğe zarar vermeyeceklerinden emin olmak için bunları her zaman doktorunuzla paylaşın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir