Yüksek Amniyotik Sıvı (Polihidramnios): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Amniyotik Sıvının Artması

Amniyotik sıvı, rahminizdeki bebeğe bir yastık görevi görür. Ayrıca bebeğin akciğerlerinin, sindirim sisteminin ve kasların gelişimine yardımcı olur. Çok yüksek veya çok az sıvı hacmi bazen hamilelikte komplikasyonlara neden olabilir.

Bu yazıda, amniyotik sıvının önemini açıklamaya yardımcı olacağız.

Polihidramnios Nedir?

Büyüyen bebeğin etrafında aşırı miktarda amniyotik sıvı birikmesi polihidramnios veya hidramnios olarak adlandırılır. İngiltere’deki Fetal Tıp Vakfı’na göre, bu durum 100 vakanın birinde görülür.

Amniyotik sıvı kaç ml olmalı? İdeal olarak, doktor ultrason yoluyla amniyotik sıvı seviyelerini kontrol eder. Amniyotik sıvının normal hacmi 500 ila 1000 ml arasında olmalıdır. Bunun ötesine geçerse, hamilelikte bazı problemler olabilir.

Polihidramniyosun Neden Olur?

Çoğu durumda, amniyotik sıvı seviyelerinin neden arttığı net değildir. Ancak, bazı olası nedenler şunları içerir:

Diyabet: Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, hamilelikten önce diyabet geçiren veya gestasyonel diyabetli kadınlar hidramnios riski altında olabilir.

İkizden ikize transfüzyon sendromu: Bu nadir durumda, ikizler plasentayı paylaşır. İkizine kan gönderen bebeğin çevresinde daha az amniyotik sıvı olacaktır ve alan bebeğin yüksek miktarda amniyotik sıvı veya polihidramniosu olacaktır.

Doğum kusurları: Duodenal atrezi gibi konjenital anomaliler veya kalp veya akciğerlerle (hidrops fetalis) ilgili durumlar da sıvının birikmesine ve polihidramnioslara neden olabilir.

Diğerleri: Viral enfeksiyonlar, fetal anemi ve böbrek veya kalp problemi gibi diğer bazı durumlar da rahimdeki artmış amniyotik sıvı değerlerinden sorumlu olabilir.

Bununla birlikte, en yaygın olarak, “idiyopatik” adı verilen daha yüksek amniyotik sıvı için bir neden yoktur.

Polihidramnios Belirtilerive Semptomları

Aşırı amniyotik sıvı rahim ve yakındaki organlara baskı yapabilir. Bu semptomlara örnekler şöyledir:

 • Midede rahatsızlık
 • Nefes darlığı
 • Kasılmalar
 • Karın duvarında ve alt ekstremitelerde şişme
 • Fetal pozisyon değişikliği
 • Rahim hamilelikte normalden daha fazla büyümesi

Aşırı Amniyotik Sıvıya İlişkin Riskler

Polihidramnios hafif, orta veya şiddetli olabilir. Şiddetli polihidramnios aşağıdaki komplikasyonlarla ilişkilidir:

 • Çok fazla sıvı uterusunuzu genişletebilir ve erken doğum ile sonuçlanabilir
 • Amniyotik kese erken rüptürü
 • Amniyotik sıvı sızdığında plasental abrupsiyon olabilir (plasentanın uterustan ayrılması).
 • Göbek kordonu prolapsusu (göbek kordonu vajinaya düştüğünde)
 • Doğumdan sonra ağır kanama
 • Ölü doğum

Zamanında teşhis, bu risklerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Polihidramnios Tanısı Nasıl Olur?

Kontrol ve görüntülenen semptomlara dayanarak, doktor fetal ultrason önerecektir. Sonuçlar aşırı amniyotik sıvıya işaret ediyorsa, ayrıntılı bir ultrason yapılır.

Amniyotik sıvının hacmini ölçmenin iki yolu vardır. Bunlar:

En son yöntem ve en doğrusu amniyotik sıvının en derin dikey cebini ölçmektir, “DVP”. Normal aralık 2 cm’den büyük ancak 8 cm’den azdır.

İkinci yöntem, rahimdeki farklı parçaların en büyük ceplerinin toplamı olan AFI veya amniyotik sıvı endeksidir. Bu ölçüm 25 cm’den büyükse, aşırı amniyotik sıvı hacmini gösterir.

Polihidramnios Nasıl Tedavi Edilir?

Polihidramniyos nadiren herhangi bir tedavi gerektirir. Bununla birlikte, amniyotik sıvı indeksini ve bebeğin sağlığını yakından izlemek için planlı ultrasonlar yapılır.

Nadiren ortaya çıkan ancak şiddetli polihidramnios vakalarında, amniyotik sıvı düzeyinin nefes darlığı veya erken kasılma belirtileri ve semptomları ile semptomatik hale gelmesini azaltmak için birkaç tedavi önerilebilir. Tedavi seçenekleri, rahatsızlığın şiddeti, nedeni, belirtileri ve gebelik yaşı gibi belirli faktörlere bağlı olarak değişebilir.

 • İlaçlar: Rahimdeki aşırı amniyotik sıvının nedenine bağlı olarak, doktorlar sıvıyı azaltmak için ilaç reçete eder. Örneğin, hidramnios fetal durumdan kaynaklanıyorsa, bu durumu tedavi etmek için ilaç reçete edilir. Bu da sıvı seviyesini ayarlar.
 • Amnioreduction: Bu prosedürde, doktor uterusun içine aşırı amniyotik sıvıyı boşaltmak için bir iğne sokar. Bu prosedür karın bölgesinde biraz rahatsızlığa neden olabilir.
 • Doğum: Annenin veya bebeğin sağlığı için riskli görünen komplikasyonlar durumunda erken doğum planlanır.

Tedavinin yanı sıra, birkaç kişisel bakım önlemini takip etmek yardımcı olabilir.

Polihidramnios Doğum Kusurlarına Neden Olur Mu?

Polihidramnios veya çok fazla amniyotik sıvı nadiren bebekte konjenital bir anomali veya doğum kusuru olabileceğini gösterir, ancak doz bunlara neden olmaz.

Doktor çok fazla amniyotik sıvı olduğunu tespit ederse, riskleri analiz etmek için ultrason veya başka testler yapılabilir. Sonuçlara göre tedavi seçenekleri önerilmektedir.

Polihidramnios Bebek İçin Tehlikeli Mi?

Şiddetli polihidramnios vakası, erken doğum, plasental abrupsiyon, enfeksiyonlar ve ölü doğum risklerini artırabilir. Ancak zamanında uygun teşhis ve tedaviler bu risklerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Hamilelikte düzenli kontroller her anne adayı için gereklidir. Bunlar, sorunları erkenden çözmeye yardımcı olmakta ve sorunu yönetmek için yeterli zaman vermektedir. Polihidramniyos yaygın bir sağlık sorunu olmadığından, bu konuda endişelenmenize gerek yoktur. Doktor şüphelense veya teşhis etse bile, zamanında tedavi ve bakım riskleri en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

 1. Hydramnios; University of Rochester Medical Center
 2. Polyhydramnios; The Fetal Medicine Foundation

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.