Hazır Enerji İçecekleri İçmek Gebelikte Güvenli Mi?

Hazır enerji içecekleri, taurin, kafein, guarana, ginseng, gingko biloba, B vitaminleri, şeker, L-karnitin, antioksidanlar, kreatin, yerba mate, süt devedikeni ve glukuronolakton gibi yaygın maddeler içerir.

Enerji veren içeceklerin bazıları düşüklere ve düşük doğum ağırlıklarına yol açabilecek yüksek miktarda kafein içerir. Kafein plasentadan geçebilir ve karmaşık bileşiği metabolize edemeyen bebeğe ulaşabilir. Bebeğin nefes alma alışkanlıklarına ve kalp atış hızına müdahale eder.

Gestasyonel diyabetli hamile bir kadın için, enerji içeceklerinde bulunan fazla şeker içeriği sorun yaratabilir. Ayrıca, beslenmenize fazladan kalori ekler.

Benzer şekilde, markalı enerji içecekleri vitamin içerir ve vitaminlerin aşırı tüketimine neden olabilir.

Ginseng alımı fetüse sorun yaratabilir. Ev yapımı içecekler enerji seviyenizi arttırır ve hamileliğinizden faydalanırken damak tadınızı doyurur. Bununla birlikte, kalori ve kafein tüketiminizi kontrol etmeniz gerekir.

Fazla kalori kilonuzu artıracaktır. Bu nedenle, doktorunuzla konuşun ve hamilelik sırasında bu enerji artırıcı içeceklere ihtiyacınız olup olmadığını veya mevcut dengeli beslenmenizin hamilelik kalori ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar iyi olup olmadığını öğrenin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir