Hamilelikte Çok Fazla Şeker Yemek Bebeğe Zarar Verir Mi? Olası Yan Etkileri

Gebelikte Şeker Tüketimi Nasıl Olmalı?

Gebelikte aşırı şeker tüketimi zararlı mı? Gebelikte aşırı şeker tüketimi zararlı mı?Bazen tatlılara düşkün olmak kötü değildir. Şeker vücut için gereklidir, ancak hamile olun ya da olmayın çok fazla yiyemezsiniz. Bu yazıda size hamilelik sırasında şeker tüketimi, sizi ve bebeğinizi nasıl etkilediğini ve tatlı aşermelerinizi doyurmak için daha iyi seçeneklerin nasıl seçileceğini anlatıyoruz.

Hamileler Şeker Yiyebilir Mi?

Aşırı miktarlarda olmadığı sürece şeker ve şekerli yiyecekleri yiyebilirsiniz. Ancak gestasyonel diyabetiniz varsa, şeker alımınıza çok dikkat etmelisiniz.

Ayrıca, sıfır beslenme sağlayan şeker, kurabiye, kek ve alkolsüz içeceklerde daha rafine şeker olduğunu unutmayın. Bunlar boş kaloridir. Sık sık şeker tüketiyorsanız, bunları doğal şekerler içeren tam tahıllar, meyveler ve sebzeler gibi daha sağlıklı seçeneklerle değiştirmeniz gerekir.

Hamilelikte Ne Kadar Şeker Tüketebilirsiniz?

Hamilelik sırasında şeker tüketimi için standart bir tavsiye yoktur. Sizin için ideal şeker alımı metabolizma hızınıza, kan şekeri seviyenize ve kilonuza bağlıdır. Her durumda, şeker tüketimini günde 25 gram veya daha az ile sınırlamak iyidir.

Hamilelikte Çok Fazla Şeker Yemek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte tatlı yemek bebeğe zarar verir mi? Aşırı şekerli yiyeceklerin veya karbonhidratların tüketimi, büyüyen bebek üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca, gestasyonel diyabet veya kontrolsüz tip 2 diyabet nedeniyle kandaki fazla şeker bebeğe zarar verebilir.

Fazladan şeker alımı plasentayı geçebilir ve fetüsün kan şekeri seviyelerini artırabilir. Bu, bebeğin vücudunda artan insülin üretimiyle sonuçlanabilir ve bebeğin büyüyerek makrozomi olarak adlandırılan bir durum olabilir. Büyük bir bebek doğurmak sezaryen doğum ve erken doğum gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Bakınız: Gebelikte Fazla Şeker Tüketimi Nasıl Azaltılır?

Hamilelikte Aşırı Şeker Tüketiminin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Fazla şeker boş kalori almanıza sebep olur ve hamilelik sırasında ihtiyacınız olan beslenmeyi mahrum eder. Diğer olası yan etkileri şunları içerebilir:

Hamilelik belirtilerini şiddetlendirir: Kusma, mide ekşimesi ve ruh hali değişimleri gibi belirtiler aşırı şeker alımıyla kötüleşebilir.

Yorgunluğa neden olur: Şekerli yiyecekler boş kaloridir ve beslenmez. Sükroz içerirler, kan şekerinde geçici bir artışa neden olurlar, sizi uyuşuk ve yorgun bırakırlar.

Beslenme eksikliğine yol açar: Hamilelik sırasında gıda istekleri normaldir. Ancak tatlılara diğer yiyeceklerden daha fazla aşerirseniz, aşırı tüketmemeye dikkat edin. Çünkü şekerler olası kilo alımına ve besin eksikliğine yol açan boş kaloriler verir.

Aşırı kilo almanıza neden olabilir: Çok fazla şeker sağlıksız kilo almanıza neden olabilir.

Akut yağlı karaciğer (AFL): Fruktoz içeren şekerler açısından zengin bir diyet, yağlı karaciğer sendromuna yol açabilir. Ayrıca fetal metabolizmayı etkileyebilir ve bu nedenle daha sonra yaşamda obezite veya tip II diyabetlere yol açabilir.

Preeklampsi riskini artırabilir: Yüksek şeker alımı gebe kadınlarda preeklampsi riskini etkiler. Bu olası risklerden kaçınmak için şeker alımını azaltın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir