Hamileyken Çay İçilir Mi? Hangi Çaylar Güvenli?

Çoğu insan sabah veya akşam bir fincan çay içmenin ritüeline kültürel olarak yerleşmiştir. Diğerleri ise alışkanlıktan ve taze demlenmiş bir çayın verdiği ferahlatıcı histen dolayı çay içmeyi sever. Her iki durumda da çay, hamile kadınlar da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından en çok tüketilen içeceklerden biridir.

Ama her sabah içtiğiniz o sabah çayı anne ve bebek için iyi mi? Varsa yan etkilerini önlemek için ne kadar çay içmelisiniz? Hamilelikte çay içme hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda öğrenin.

Bakınız: Hamilelikte Hangi Çayları İçmek Zararlı?

Hamilelikte Çay İçmek Güvenli Mi?

Evet, hamileyken ılımlı miktarda çay içmek güvenlidir. Çay yaprakları kalp sağlığınızı koruyan ve bağışıklığınızı artıran polifenoller ve antioksidanlar içerir. Bununla birlikte, günde 200 mg’dan fazla tüketmemeniz gereken kafein de içerirler.

Çaydaki Kafein Miktarı:

Bir fincan çaydaki kafein içeriği, başlangıç, işleme, demleme süresi ve demleme sıcaklığı gibi faktörlere bağlıdır. Genellikle sütlü çay, beyaz çay, siyah çay, oolong veya yeşil çay içeren bir fincan çay yaklaşık 40 ila 50 mg kafein içerirken, bitkisel çaylar ihmal edilebilir miktarda kafein içerir. Bu nedenle, bitkisel çaylar hamilelikte daha güvenli bir seçenek olarak kabul edilir.

Bakınız: Hamilelikte Nasıl Güvenli Çay İçilir?

Hamilelikte Hangi Çayları İçmek Güvenli?

Bitkisel çaylar, eser miktarda kafein içerir. Çeşitli tıbbi bitkilerin yaprakları, kökleri, meyveleri, çiçekleri, tohumları ve kabuklarından oluşurlar. Ayrıca, diğer bileşenlerle (nane veya baharat gibi) birleştirilen çaylar daha düşük kafein seviyelerine sahiptir. İşte hamilelikte tüketilmesi güvenli çayların listesi:

Zencefil çayı: Sabah bulantılarını hafifletir, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve tıkanıklığı iyileştirir. Sıcak suda birkaç parça zencefili kaynatın ve bal ve / veya sütle alın.

Isırgan otu çayı: Yüksek düzeyde A, C, K vitaminleri ve demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum içeren mineraller içeren besin açısından zengin bir çaydır. Isırgan çayı, ilk trimesterde savunmasız fetüse zarar verebilecek rahim kasılmalarına neden olabileceğinden, ikinci ve üçüncü trimesterde olması en iyisidir.

Ahududu Yaprağı Çayı: Demir, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir ve ikinci trimesterden tüketmek güvenlidir. Bu bitkinin zengin mineral içeriği rahim kaslarını doğum için hazırlarken tonlar ve ayrıca doğum sonrası kanamayı önler.

Karahindiba yaprağı çayı: Demir, kalsiyum ve potasyum bakımından zengindir. Diüretik etkisi vardır ve hamileliğin sonlarında sıvı tutulmasını kolaylaştırır.

Nane ve Nane çayları: Bulantı, kusmayı hafifletir ve ayrıca mide kaslarını etkili bir şekilde gevşeterek sindirim sorunlarını tedavi ederler. Bu çaylar tek başlarına veya kombine olarak alınabilir.

Rooibos çayı: Yüksek düzeyde demir, çinko, magnezyum, kalsiyum ve antioksidan içerir. Asit reflüsünü hafifletir, sindirime yardımcı olur, serbest radikallerle savaşır ve vücudu detoksifiye eder. Demir emilimini iyileştirir, alerji ve enfeksiyonlarla savaşır ve bağışıklığı büyük ölçüde iyileştirir.

Papatya çayı: Harika bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır ve böylece eklem iltihabını kolaylaştırır. Ayrıca uykusuzluğun önlenmesinde ve doğum kasılmalarına yardımcı olmak için de yararlıdır. Polen ve yakup otuna alerjiniz varsa bundan kaçınmalısınız.

Bakınız: Hamilelikte Papatya Çayı İçmek Zararlı Mıdır?

Melisa otu: Sakinleştirici etkileri ile uykusuzluk, sinirlilik ve kaygı ile etkili bir şekilde savaşır.

Bu bitkisel çaylardan herhangi birini, ek lezzet için bal, tarçın, narenciye kabuğu ve karanfil gibi malzemelerle birleştirebilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Tea; Oregon State University
  2. Planning a Pregnancy; Cornell Health
  3. Caffeine Chart; Center for Science in the Public Interest

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir