Hamileyken Alkol İçersek Ne Olur?

Bütün kız arkadaşlarınla ​​akşam dışarıdasın. Tek hamile olan sensin ve diğer herkes eğleniyor ve birkaç kadeh şarap içiyor. Kendi kendinize, “Sadece bir içki içmenin sorun olup olmadığını merak ediyorum” diyorsunuz. Yıllar boyunca birçok kadın kendilerine aynı soruyu sordu. Bu hamilelik aylarında alkolden tamamen kaçınmalıyım?

Alkolün anne karnındaki bebeğe zararları nelerdir?

Kadın alkol içtikten sonra alkol plasentadan bebeğe serbestçe geçer. Alkolün parçalanması, bebekte çok daha yavaştır ve bebeğin kanında kalır ve büyük gelişim sorunlarına neden olabilir. Sorunlar fizikselden zihinsel ya da nörodavranışla ilgili her şey olabilir.

FASD (Fetal Alkol Spektrum Bozukluğu), alkolün neden olduğu tam bir doğum kusurları yelpazesinin adıdır. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 40 binin üzerinde rapor edilen FASD vakası vardır.

 Hamileyken içebileceğim güvenli bir miktar var mı?

Surgeon General ve CDC (Center for Disease Control), aynı anda en az 5 bardak olan aşırı içmenin en zararlı olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, daha küçük miktarlar, bebeklerde bu gelişimsel sorunların çoğuna neden olmuştur ve bu nedenle, önerileri tamamen kaçınmaktır. March of Dimes, üç hamilelik trimesterinin herhangi bir bölümünde alkolden kaçınmanın da ağır bir savunucusudur.

Ya hamile olduğumu bilmeden içersem?

Peki, bilemezsiniz ve bundan dolayı kendinizi suçlu hissetmemelisiniz. Bununla birlikte, hamile olduğunuzu öğrendikten sonra, bırakmanız bebeğin yararınadır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir