Hamilelikte Yeşil Çay İçilir Mi? Zararlı Mı?

Yeşil çay dünya çapında sağlıklı bir içecek olarak kabul edilir. Camellia sinensis’in fermente edilmemiş yapraklarından yapılan yeşil çay, yüksek konsantrasyonlarda antioksidan içerir.

Diğer çaylar (siyah, beyaz, sarı ve oolong çayları gibi) aynı bitkiden yapılmış olsa da, yeşil çay minimum oksidasyonla farklı şekilde işlenir.

Ancak hamilelik sırasında yeşil çay tüketebilir misiniz? Evet ise, nasıl demlersiniz ve ne kadar tüketebilirsiniz? Bu yazı bu soruları cevaplar ve hamilelik sırasında yeşil çay içmek hakkında daha fazla bilgi verir.

Bakınız: Hamileyken Çay İçilir Mi?

Yeşil Çay Hamilelikte Güvenli Mi?

Hamileler yeşil çay içebilir mi? Evet, hamilelik sırasında tüketilmesine karşı herhangi bir klinik çalışma olmadığı için orta miktarda yeşil çay içmek güvenlidir.

Yeşil çay besin açısından zengindir, bu da her gün bir veya iki bardak tadını çıkarabileceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, içindeki epigallocatechin (EGCG) ve içindeki kafein içeriğinden dolayı miktarı sınırlamanız gerekir.

Bakınız: Gebelikte Ne Kadar Yeşil Çay İçmeli?

Yeşil Çayda Epigallokateşin Nedir?

EGCG, yeşil çayda aktif bir bileşen ve güçlü bir antioksidandır. Bileşik, olabildiğince iyi, vücudun hamilelik sırasında önemli olan folat metabolizmasını etkileyebilir.

Folat, fetüsteki nöral tüp kusurlarını önlemek için gereklidir. Yeşil çaylar tüm çaylar arasında en az işlendiği için, bu bileşenin hamilelik sırasında potansiyel olarak zararlı olabilecek en yüksek konsantrasyonlarını içerirler.

Yeşil Çay Ne Kadar Kafein İçerir?

237ml fincan yeşil çay yaklaşık 24mg ila 45mg kafein içerir, ancak kesin miktar demleme süresine ve seçtiğiniz çayın markasına bağlıdır. Aynı miktarda kahve yaklaşık 95 mg ila 200 mg kafein içerir, bu da tipik bir fincan yeşil çayın bir fincan kahvede kafein miktarının yarısından daha azını içerdiği anlamına gelir.

Ayrıca, bir fincan kafeinsiz yeşil çay yaklaşık 12 mg veya daha az kafein içerir. Yeşil çay tüketmeye karar vermeden önce doktorunuzun tavsiyesini alın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir