Hamilelikte Soya Sütü İçilir Mi? Faydaları ve Zararları

Gebelikte Soya Sütü Tüketimi

Bir bebeği rahminizde tutmak, hayatınızın en değerli anlarından biridir. Ailen en küçük üyeyi karşılamak için sabırsızlanıyor.

Sağlıklı bakım ve şefkatle, içinizde gelişen fetüsün sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir ve sonunda herhangi bir engel olmaksızın bebeğinizi doğurabilirsiniz.

Hamileler soya sütü içebilir mi? Hamilelikte soya sütü içmek güvenli mi? Fetüsünüzün gelişimi için süt seçmeye gelince, pek çok seçenekle karşılaşacaksınız. Böyle faydalı bir seçenek, soya fasulyesinden elde edilen soya sütüdür. Ancak hamilelikte soya sütü tüketmek güvenli midir? Soya ürünleri protein açısından yüksektir ve dokuz hayati amino asidin tamamına sahiptir. Ancak hamilelikte ve emzirme döneminde tüketilmesinin olumsuz etkileri tamamen göz ardı edilemez.

Hamilelikte Soya Sütü İçmenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte soya sütü tüketimi ile ilgili bazı tutarsızlıklar olsa da, işte aslında göz ardı edilemeyecek bazı faydalar:

 • Soya sütü, hamilelikte gerekli besinleri sağlayan folik asit açısından zengindir. Düzenli folik asit alımı, sinir hücrelerinin büyümesini iyileştirir ve fetüsünüzün gelişimini optimize eder.
 • B1, A ve E vitaminleri bu aşamada en çok ihtiyaç duyduğunuz vitaminlerden bazılarıdır. E vitamini, sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak yeterli enerji sağlar. Zengin bir vitamin kaynağı olan soya sütü, gerekli vitamin ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur.
 • Vücudunuzdaki farklı organların sağlıklı olmasını sağlayan protein açısından zengin olduğu bilinmektedir. Protein, doğmamış çocuğunuzun organlarının iyi gelişmesini sağlar. Soya sütünde bulabileceğiniz proteinlerden bazıları treonin, arginin, izolösin, glisin ve lisindir.
 • Hamilelikte size ve doğmamış çocuğunuza iyi gelen bitkisel yağlar açısından zengindir.
 • Soya sütü, hamilelikte enerji seviyenizi artıran karbonhidrat içerir.

Bakınız: Hamilelikte Badem Sütünün 9 Faydası

Soya Sütünün Hamile Kadınlarda Yan Etkileri

Hamilelikte soya sütü zararlı mı? Besin içeriği yüksek olmasına rağmen soya sütünün olası yan etkileri tamamen göz ardı edilemez. İşte bunlardan bazılarına daha yakından bir bakış atalım:

 • Soya sütü, östrojeni taklit eden izoflavonlar içerir.
 • Yüksek dozda soya sütü alan hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, doğmamış çocukta tümör gelişimi veya diğer fiziksel deformiteler buldu.
 • Bazı hamile annelerin düzenli soya sütü tüketimine bağlı olarak kızarıklık, şişme, solunum güçlüğü, kusma ve mide bulantısı gibi alerjik semptomlar geliştirdiği bilinmektedir.
 • Nadir durumlarda soya sütü tüketimi de anafilaksi ile sonuçlandı.
 • Şimdiye kadar hamilelikte soya sütü alımını tamamen onaylamayan kesin bir rapor yok. Ancak bebeklerde doğum kusurlarını önlemek için fazla soya sütü tüketiminden kaçınmak daha iyidir.
 • Soya fasulyesinde bulunan izoflavonların da migren baş ağrılarını tetiklediği söyleniyor.

Bakınız: Hamilelikte Önerilen 10 Kalsiyum Zengin Gıda

Hamilelikte Soya Sütü İçmek İçin Önerilen Miktar

Soya sütü, hamilelikte ihtiyaç duyduğunuz temel besinlerle dolu olduğundan, makul miktarda alındığında içinizde gelişen bebeğe hiçbir zarar vermez.

 • Günde yaklaşık dört porsiyon soya sütü güvenle tüketebilirsiniz.
 • Soya sütüne alerjiniz yoksa, bir fincan soya sütü tüketmeniz için güvenlidir.

Soya fasulyesi, ölçülü olarak tüketmeniz şartıyla, hiç şüphesiz hamileliğiniz için iyidir. Bu süre zarfında bağışıklık sisteminiz zayıfladığından, hamilelik sırasında soya sütü tüketimi konusunda doktorunuza danışmanız önerilir. Yanlış tüketim, sizin ve doğmamış çocuğunuzun gıda kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini artırabilir.

Güvende olmak, her zaman daha iyidir, sağlıklı beslenmek için yönergeleri takip edin ve hayatınızın en güzel anının tadını çıkarın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir