Hamileyken Dişeti Kanaması Nasıl Önlenir?

Gebelikte Dişeti Kanamasının Önlenmesi

İyi ağız hijyeni uygulamak hamilelik sırasında diş etlerinin kanaması ve diğer diş eti hastalıklarını önlemede çok yol kat eder. İşte diş etlerinizi sağlıklı tutmak için neler yapabilirsiniz, bakalım:

  • Hamile olun ya da olmayın, dişlerinizi günde en az iki kez, sabahları bir kez ve gece yatmadan önce fırçalamayı alışkanlık haline getirin. Ayrıca, günde bir kez diş ipi kullanın.
  • Diş etlerinde tahrişi en aza indirmek için yumuşak kıllı kaliteli bir diş fırçası kullanın.
  • Hamilelikte aşermek kaçınılmaz olmakla birlikte, hamur işleri, kurabiyeler, dondurma ve tatlılar gibi şeker içeriği yüksek gıdaların alımını sınırlayın. Bu gıdalar diş çürüğü riskini artırabilir.

Araştırmalar, hamilelik sırasındaki stresin anne bağışıklık sistemini zayıflatabildiğini ve periodontal hastalıklara duyarlı hale getirdiğini göstermektedir. Stres her zaman diş eti hastalığına neden olmayabilir, ancak hamileyken rahat ve stressiz kalmak hala iyidir.

Kişisel bakımın yanı sıra, bir diş hekiminden düzenli diş muayeneleri alın. Uzmanlar hamilelik sırasında en az bir kez bir diş hekimine gitmenizi önermektedir. Hamilelik sırasında herhangi bir diş probleminin erken saptanmasında yardımcı olabilir.

Hamilelikte Dişeti Hastalıkları İçin Doğal Çözümler

Bazı doğal maddeler dişeti hastalıkları için kullanılmaktadır. Bu yöntemler anekdot kanıtlar ve bireysel deneyimlerle desteklenmektedir ve önemli bilimsel kanıtlara sahip olmayabilir. Bununla birlikte, bir doktora danışmadan hiçbirini kullanmayın.

Bir araştırma çalışması, yeşil çayın bakterilerin neden olduğu diş etlerinin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtti. Düzenli yeşil çay tüketimi iyi diş sağlığının geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yöntemin “yan etkileri önlemek için dikkatle yapılması gerektiğini” not eder. Bu nedenle, hamilelik sırasında yeşil çay kullanıp kullanamayacağınızı doktorunuza sorun.

Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar, diş etlerinin tahrişini hafifletmek için ağzın tuzlu suyunun durulanmasını önerir. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyin ve ağzınızı günde bir veya iki kez durulamak için bir gargara olarak kullanın.

İnsanlar ayrıca ağızlarını durulamak için çay ağacı yağı ile karıştırılmış su kullanırlar. Bu gargara bakteri üremesini kontrol etmeye ve diş etlerinin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çay ağacı yağı kullanmadan önce bir doktora danışın.

Vitamin eksikliğinin ağız sağlığınız üzerinde de etkisi olabileceğinden sağlıklı bir beslenme planı uygulayın.

Kaynaklar:

  1. European Federation Of Periodontology (EFP); Gum disease, pregnancy and your baby; May 2013.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir