Hamilelikte Aşerme Nasıl Kontrol Edilir?

Aşırı aşermek ve zararlı gıdalara aşermenin üstesinden gelmenin en büyük hilesi onları alt etmektir. Aşağıdaki ipuçları hamilelikte aşırı aşermeyi yönetmenize ve kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Kahvaltıyı atlamayın: Gününüze doğru beslenmeyle başlayın, böylece yeterli enerjiye sahip olursunuz.

Düzenli aralıklarla yemek: Açlık krizine girmeyi beklemeyin. Abur cuburları yememek için gün boyunca düzenli aralıklarla küçük porsiyonlar ile yemekler planlayın. Günde dört ila altı küçük öğün yiyin.

Düzenli egzersiz yapın: Fiziksel aktivite, endorfinleri serbest bırakarak vücudu rahatlatır. Bu sizi iyi bir ruh haline sokacak ve hormonal seviyelerinizi kontrol edecektir. Bu aşermeyi yenmenin ve duygusal yemeyi engellemenin şaşırtıcı bir yoludur.

Porsiyonları kontrol edin: Yemek yeme dürtüsüyle savaşamıyorsanız, porsiyon alımınızı kontrol etmeyi deneyin. Bütün paketten yemek yerine küçük bir tabak aperatif alın.

Sağlıklı atıştırmalıklar seçin: Kuruyemiş, meyve ve diğer besleyici lezzetler gibi sağlıklı atıştırmalıklar satın alın ve el altında bulundurun. Eğer açsanız, onlara ulaşma olasılığınız yüksektir.

Bol su ve diğer sıvılar için: Bol su içmek sizi nemlendirir. Yeterli su alımı sizi taze ve parlak tutacak ve ayrıca çatlaklarınızı ve en önemlisi aşermenizi kontrol edecektir. Çünkü bazen susuzluğu açlıkla karıştırabilir ve bu nedenle aşırı yeme eğilimi olabilir.

Günde en az 12 bardak su içmeyi hedefleyin: Sade sudan daha fazlasını istediğiniz günlerde, çorbalar ve taze hindistan cevizi suyu gibi diğer sağlıklı içecekleri de içmeyi deneyebilirsiniz.

Abur cuburları uzak tutun: Abur cuburlardan uzak durmanın en iyi yolu onu erişemeyeceğiniz bir yerde tutmaktır. Evde mevcut değilse, onları yemek daha az olasıdır. Mevcut olsalar bile, konumlarını değiştirmek çok etkileyebilir. Örneğin, tüm çikolatalarınızı, dondurmalarınızı ve şekerlerinizi buzdolabınızın ön tarafında değil, arka tarafında tutabilirsiniz. Gözden ırak olan gönülden de ırak olur!

Yeni tarifler deneyin: Yeni tarifler deneyerek her yemeği lezzetli ve heyecan verici hale getirin. Yemeğinizi ne kadar çok beğenirseniz, o kadar açlık hissedersiniz.

Sağlıklı alternatifler: Sağlıksız yiyecekleri olabildiğince sağlıklı seçeneklerle değiştirdiğinizden emin olun. Tatlı veya kek istemiyorsanız, bir meyve yiyin. İçecekler istediğinizde kafeinli içecek yerine taze limon suyu veya hindistancevizi suyu için. Sütlü çikolata yerine bitter çikolata seçebilirsiniz.

Temel yağ asidi gereksiniminizi alın: Keten yağı veya balık yağı takviyelerinin gıda isteklerini önemli ölçüde azalttığına inanılmaktadır.

Kendinizi meşgul edin: Genellikle bir yiyecek aşerme ile başa çıkmanın en iyi yoludur. Alkol ve sigara gibi zararlı şeyler düşünmenizi ve istemenizi de önler.

Aşerme günlüğü tutun: Tüm aşermelerinizi ayrıntıları ile not edin. Neyi ne zaman aşerdiğiniz ve nasıl başa çıktınız. Bu kişiselleştirilmiş defter, kendinizi kontrol etmenize ve aşermelerinizi takip etmenize yardımcı olacaktır.

Anne ve Bebekte Gebelikte Aşerme İle İlgili Riskler:

Bazı hamilelik aşermeleri zararsız olmakla birlikte, bazıları risk oluşturabilir.

Gıda dışı ürünler için aşerme (Pica)

Toprak ve kil kurşun içerir ve bunları tüketmek işitme bozukluğu, motor beceri gelişimi ve düşük sözel IQ skorları gibi gelişimsel sorunlara yol açabilir. Ayrıca öğrenme konusunda zayıf olabilirler ve dikkat eksikliği bozukluğuna sahip olabilirler.

Yüksek kalorili yiyecekler için aşerme

Tatlılar, çikolatalar ve diğer yüksek kalorili yiyeceklere aşermek, annede aşırı kilo alımına yol açabilir. Zaten gestasyonel diyabet riski altındaysanız, yüksek şekerli yiyecekleri almak daha fazla komplikasyona neden olabilir.

Yediğiniz yiyeceklerin sağlığınız ve bebeğiniz üzerinde bir etkisi olacağını unutmayın. Daha sağlıklı seçimler yapmayı ve en iyi ve besleyici yiyecekleri yemeyi denemelisiniz.

Hamileyken aşerdiniz mi? Deneyimlerinizi ve hamilelik aşırı aşerme duygusunu nasıl kontrol edebildiğinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Eating Dirt; Centers for Disease Control and Prevention
  2. PICA; National Eating Disorders
  3. An OB/GYN’s Guide to Pregnancy Cravings; North Western Medicine

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir