Hamilelikte Dondurma Yenir Mi? Zararlı Mı?

Soğuk kış aylarında bile, bir külah dondurma gibi soğuk bir şeyler yemek isteyebilirsiniz. En sevdiğiniz tatlı soslar ile lezzetli dondurma, aç olmasanız bile canınız isteyebilir. Bazıları gebelikte dondurma yemenin uygun olduğunu söylese de, aksini söyleyenleri de duymuş olabilirsiniz.

Bu yazımızda hamilelikte dondurma yemenin iyi bir fikir olup olmadığını, hangi dondurmaların yenileceğini ve dikkt edilmesi gerekenleri söylüyoruz.

Hamilelikte Dondurma Yemek Güvenli Midir?

Evet. Dondurmanın temel bileşenleri, hamilelikte yemek için güvenli olan süt (süt, krema), şeker ve yumurtadır (bazen). Bununla birlikte, süt ve yumurta kullanıldığında, bakteriyel zehirlenme risklerini ortadan kaldırmak için pastörize edilmelidirler.

Dondurmalar ayrıca hamileliğiniz için genellikle zararlı olmayan tatlara sahiptir. Ancak kullanılan malzemeler ve tatlar ve sizin için iyi olup olmadıklarını bilmek önemlidir. Örneğin, bir meyveye veya kuruyemişlere karşı alerjiniz varsa, meyve aromalı dondurma ve sos olarak fındık  fıstık içerenlerden kaçının. Güvende kalmak için emin olmadığınız lezzetlerden veya yiyeceklerden kaçının. Aşırıya kaçmadan yemek de önemlidir.

Dondurmanın Besin Değerleri

Dondurma, çoğu insanın beslenme için değil keyif için yediği bir şeydir. Bununla birlikte, hamilelikte yardımcı olabilecek birkaç besin değeri içerir.

ABD Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre, 100 gram dondurma size 200kcal, 2.8g protein, 24.29g karbonhidrat, 22.86g şeker, 114mg kalsiyum, 43mg sodyum ve 429 IU A vitamini sağlar.

Bununla birlikte, dondurma da kolesterol içerir ve ılımlı bir şekilde yenilmelidir.

Hamileyken Dondurma Aşermek Normal Mi?

Dondurma gibi tatlı bir şey aşermek gebelikte oldukça yaygındır. Vücudunuzdaki kalsiyum eksikliği nedeniyle veya sadece dondurmayı çok sevdiğiniz için dondurmaya aşerebilirsiniz.

Aşırı tüketmediğinizden emin olun. Aksi takdirde sağlığınızı etkileyebilir.

Gebelikte Dondurmanın Olası Yan Etkileri

İşte hamilelikte aşırı dondurmanın birkaç yan etkisi şunları içerir:

Diyabetiniz varsa, kalori ve karbonhidrat bakımından yüksek olduğu için dondurma tüketimini sınırlamalısınız. Bu kan şekeri seviyenizi kontrol etmeye yardımcı olur.

Hamile kadınlar toksoplazmoz ve listeriosis gibi enfeksiyonlara karşı hassastır. Çiğ yumurta, pastörize edilmemiş yumurta veya pastörize edilmemiş süt içeren dondurmalar yediğinizde, size ve bebeğinize bulaşma riski olabilir. Soğuğa duyarlı olduğunuzda dondurma yemekten kaçınabilir veya sınırlayabilirsiniz. Zararlı olmasa da, ateş veya soğuk algınlığı olabilirsiniz.

Bu enfeksiyonlardan kaçınmak için sağlığınız için neyin güvenli olduğunu ve hangi dondurmanın güvenle tüketilebileceğini bilmek önemlidir.

Gebelikte Hangi Dondurmaları Yemeli?

Hamilelikte daha güvenli dondurma seçenekleri arıyorsanız, yağsız dondurulmuş yoğurt düşünebilirsiniz. Sadece iyi bilinen markalardan olduğundan ve hamilelik beslenmenize dahil edilmesi güvenli olan pastörize edilmiş malzemelerden yapıldığından emin olun.

Ayrıca, sağlığınıza uygun lezzetleri alın. Örneğin, çikolatayı seviyorsanız çikolatalı dondurma yiyebilirsiniz. Ama ara sıra ve çok sık değil. Herhangi bir şüpheniz varsa, tüketim için güvenli ve güvenli olmayan dondurmalar hakkında doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

Gebelikte Yememeniz Gereken Dondurmalar

Hamileyken kaçınmanız gereken dondurmalar şöyledir:

  • Enfeksiyon riskini önlemek için erişimiş servis edilen dondurma ve kızarmış dondurmadan kaçının.
  • Ev yapımı dondurmalar bile çiğ yumurta kullanılarak yapıldığı için hamilelik için güvenli değildir. Dondurmanızı markalı güvenilir bir mağazadan almak daha iyidir.
  • Dondurma yapacaksanız, malzemelerini kontrol edin. Bazı markalar çiğ yumurta içerirken bazıları içermez.

Hamilelikte ara sıra yediğiniz sürece dondurma iyidir. Ayrıca, kaliteyi sağlamak için tanınmış markalardan dondurma satın alın. Bu dönemde sağlığınıza dikkat etmek de aynı derecede önemlidir.

Hamileliğinizde dondurmaya aşerdiniz mi? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Önerilen Makaleler:

Kaynaklar:

  1. Foods to avoid in pregnancy; NHS.uk
  2. Diabetes During Pregnancy and Diabetes Survival Skills; The Ohio State University
  3. Full Report (All Nutrients): Ice Cream; Unites States Department of Agriculture
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.