Hamilelikte Diş Çürüğü Artar Mı? Neden Olur?

Uzmanlar diş çürümesini “biyofilm aracılı, şekere dayalı, çok faktörlü, diş sert dokularının fazik demineralizasyonu ve remineralizasyonu ile sonuçlanan dinamik hastalık” olarak tanımlamaktadır.

Diş çürüğü dünya çapında yaygın bir hastalıktır ve bazı teşhis ve tedavi sınırlamaları nedeniyle gebelikteki zorlukların payı ile birlikte gelir. Bu yazıda, gebelikte diş çürümesinin semptomlarını, tedavisini ve önlenmesini tartışacağız.

Bakınız: Hamilelikte Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Diş Çürükleri Artar Mı?

Her bebek için bir diş kaybettiğinize dair çok yaygın bir inanç vardır. Ama bu doğru değil.

Hamileliğin diş çürüklerinin oluşumu üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur. Ancak hamilelikte meydana gelen hormonal ve yaşam tarzı temelli değişiklikler diğer diş problemleri arasında diş boşluklarına neden olabilir.

Gebelikte kötü ağız sağlığı erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, preeklampsi, gebelik granülomu, diş eti iltihabı, gebelik tümörleri, gevşek dişler, ağız kuruluğu ve diş erozyonuna yol açabilir.

Bakınız: Hamilelikte Diş Çürüğü Tedavisi

Hamilelikte Diş Çürümesinin Nedenleri Nelerdir?

Üreme çağındaki tüm kadınların dörtte biri diş çürümesine sahiptir.

Gebe kadınlar, ağız boşluğunun asidik ortamındaki artış, şekerli gıdaların aşırı tüketimi, ağız sağlığını ihmal etme ve daha sonra bahsedilen diğer bazı nedenlerden dolayı diş çürümesi geliştirme riski daha yüksektir.

Ağız boşluğunda artan asitlik: Tüm hamile kadınların yaklaşık %66’sının hormonal değişiklikler nedeniyle mide bulantısı ve kusma yaşadıkları söylenir. Genişleyen rahim ve hormonal değişiklikler, kadının vücudundaki sindirimi yavaşlatabilir ve asit reflü ile sonuçlanabilir. Ağız boşluğundaki bu artan asidik ortam, emayenin minerali giderilmesine ve boşluklara yol açar.

Bakınız: Gebelikte Aşırı Tükürük Salgılanması

Aşermek: Birçok hamile kadın, şeker ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalara aşermek eğilimindedir. Bu hamilelikte diş çürümesi insidansına yol açabilir.

Bakınız: Gebelikte Aşermek Ne Zaman Başlar?

Ağız sağlığına sınırlı dikkat: Bir kadının vücudu hamilelik sırasında çeşitli değişikliklere uğrar ve bu çoğu kadın için zor olabilir. Böyle bir dönemde, çoğu hamile kadın ağız sağlığını ihmal etme eğilimindedir. Birçok kadın dişlerini fırçalamaya çalışırken öğürme şikayeti ederler, bu sebeple dişlerini düzgün veya hiç fırçalamayabilirler. Ağız hijyenine daha az dikkat edilmesi diş çürüklerine neden olabilir.

Sık atıştırmak: Hamilelikte artan açlık nedeniyle, birçok kadın sık atıştırma alışkanlığına girer. Bazı kadınlar da açlık krizleri nedeniyle gece atıştırır. Bu, ağız boşluğunda artan bakteri sayımına yol açar ve bir kadını diş çürüğüne daha duyarlı hale getirir.

Ağız kuruluğu: Tükürük akışı gebe kadınlarda gebe olmayan kadınlara göre daha azdır. Tükürük, yiyecek kalıntılarının giderilmesine yardımcı olduğu için dişler üzerinde kendi kendini temizleme etkisine sahiptir. Ağız kuruluğu, bir kadını diş çürümesine daha yatkındır.

Bu nedenlerin çoğu doğumdan sonra kalıcı değildir. Hamileyseniz ve buna göre çürümeyi önlemeyi veya tedavi etmeyi planlıyorsanız bir diş hekimine danışabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Oral Health During Pregnancy; American Family Physician
  2. Su N et al, Caries prevention for patients with dry mouth; U.S. National Library of Medicine.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir