Gebelikte Diş Eti Hastalıkları ve Kanaması Tedavisi

Hamilelikte diş eti kanaması ve iltihaplanması nasıl tedavi edilir? Tedavi, dişetlerinin kanama şiddetine bağlı olacaktır. Diş hekiminizin önerebileceği bazı tedavi yöntemleri şunlardır:

İlaçlı gargara ve diş macunu gibi topikal tedavi yöntemleri rahatsızlığın hafifletilmesine yardımcı olabilir. Diş hekimi tarafından reçete edilen gargara veya diş macunu kullanın. İlaçların güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için doğum uzmanınıza da danışabilirsiniz.

Bir diş hekimi tarafından derin temizlik, kanamaya neden olan plakın çıkarılmasına yardımcı olabilir. Diş hekimi ölçekleme ve kök planlaması gibi teknikleri kullanabilir. Bu prosedür daha az kanamaya yol açtığı için plakayı çıkarmak için bir lazer de kullanılabilir.

Şiddetli enfeksiyonlar durumunda antibiyotikler reçete edilebilir. Diş hekimi, hamilelik sırasında güvenliğini düşündükten sonra amoksisilin veya penisilin gibi bir antibiyotik reçete edebilir.

Çin Diş Hekimliği Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, durum çoğunlukla ağrısız ise, klinik gözlem ve ağızdan öz bakım, sorunu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Kendi kendinize ilaç almayın ve sadece bir diş hekimine danıştıktan sonra ilaç alın.

Kaynaklar:

  1. Oral Health Care During Pregnancy and Through the Lifespan; The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG); August 2013.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir