Hamilelikte Dişetleri Kanaması Bebeğe Zarar Verir Mi?

Avrupa Periodontoloji Federasyonu’nun bir makalesi, bilim adamlarının diş eti hastalığının hamilelik ve bebek üzerindeki bazı etkilerini fark ettiklerini belirtmektedir.

Hamilelik sırasında dişeti hastalığı, erken doğum, bebeğin düşük doğum ağırlığı ve preeklampsi (kan basıncında artış) riskini artırabilir.

Araştırmacılar, mikropların ve salınan yan ürünlerinin, ağızdan kan dolaşımından rahme doğru gittiğini ve bu sorunların riskini artırdığını düşünüyor. Makalede, “Annenin ağzından mikrop izleri bebeğin etrafındaki sıvıda ve kanda bulundu.” belirtilmiştir.

Sağlık sorunlarına tek neden diş eti hastalıklarının olmadığı unutulmamalıdır. Avrupa Periodontoloji Federasyonu, “dişeti hastalığı ve hamilelik sorunları arasında“ neden-sonuç ”bağlantısını kanıtlamak için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu” gözlemlemektedir.

“Diş eti hastalığına sahip olmak, bebeğinizin zarar göreceği anlamına gelmez. Ancak ağzınızın sağlıklı olduğundan emin olmak, bebeğinize iyi bir başlangıç ​​şansı verecektir.”

Dişeti hastalıklarının gebelik üzerindeki olası etkileri hakkında şüpheleriniz varsa, soruyu diş hekiminize veya doğum uzmanınıza sormaktan çekinmeyin.

Kaynaklar:

  1. European Federation Of Periodontology (EFP); Gum disease, pregnancy and your baby; May 2013.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.