Hamilelikte Karın Ağrısı Olur Mu? Ne Zaman Başlar?

Hamileyken ara sıra karın ağrısı ve kramp genellikle zararsızdır ve kabızlık ve rahime kan akışının artması, yemekten sonra ağrı gibi ilk trimester sorunları ile ilişkili olabilir. Bunlar ayrıca Braxton-Hicks kasılmaları ve yuvarlak bağ ağrısı dahil olmak üzere ikinci ve üçüncü trimester rahatsızlıklarından da kaynaklanabilir.

Ancak bazen hamilelik döneminde mide ağrıları altta yatan bir sağlık sorununu gösterebilir. Bu nedenle bu ağrıları dikkatlice izleyin ve gerekirse doktorunuzu ziyaret edin.

Bu yazı, hamilelik döneminde üst karın ve karın ağrısının çeşitli nedenlerini, ne zaman tıbbi tavsiye alacağınızı ve rahatsızlığı nasıl hafifletebileceğinizi çözmenize yardımcı olur.

Erken Gebelikte Karın Ağrısı

İlk üç aylık dönemde karın ağrısı veya rahatsızlığı yaygındır. Vücudunuzun önümüzdeki 40 hafta boyunca bebeğinizi barındırması için geçirdiği değişikliklerin bir parçasıdır. Bazen, karın ağrıları hazımsızlık kramplara neden olduğu için ne yediğinizi izlemenin hatırlatıcısıdır. Bir orgazm bile karın ağrılarını tetikleyebilir. Bununla birlikte, ağrı lokalize, şiddetli ve ani ise ve bulantı, kusma ve vajinal kanama eşlik ediyorsa, doktorunuza danışmak en iyisidir.

İkinci Trimesterde Karın Ağrısı

İkinci trimesterdeki karın krampları, kanamayı takip etmedikçe genellikle endişe nedeni değildir. İkinci üç aylık dönemde düşük yapma riski azalır. Karın ağrısı rahimin genişlemesinden kaynaklanan yuvarlak bağ ağrısı (round ligament ağrısı) olabilir. Krampları kanama takip ederse, derhal doktora gidin. Bununla birlikte, düşük veya erken doğum riskiyle karşı karşıya olduğunuzda doktorunuza görününüz.

Üçüncü Trimesterde Karın Ağrısı

Yanlış kasılmaların yanı sıra, üçüncü trimesterde karın bölgesinde şiddetli ağrı yaygın değildir. Kasılmalar genellikle erken (erken) doğum eyleminin bir işaretidir. Erken doğum eyleminin diğer belirtileri arasında vajinal akıntıda değişiklik, su kırılması, pelvik bölgede ağrı, fetal aktivitede azalma, bel ağrısı ve kasılmalar sayılabilir. Bu belirtilerden birini veya tümünü yaşarsanız derhal doktorunuzu arayın.

37 hafta sonra kramplar erken doğum eylemi belirtisi olabilir. 37 hafta sonra karın ağrısı yaşarsanız, kanama veya kanla boyanmış vajinal akıntı, su gelmesi, kasılmalar vb. gibi diğer doğum belirtilerini arayın. Bu semptomların hiçbiri takip etmezse endişelenecek bir şey yoktur; karın ağrısı muhtemelen bebeğin (baş aşağı pozisyona geçtikten sonra) pelvik bölge çevresinde basınca neden olmasıdır. Sırt ağrısı da yanlış duruş veya zayıf sırt kaslarından kaynaklanabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir