Gebelikte Karın Ağrısının Sık Görülen Nedenleri

Hamilelikte Karın Ağrısının Sebepleri

Erken hamilelikte bazı karın ağrısı türleri yaygındır ve anne ve bebek için tehdit oluşturmaz. Bununla birlikte, ağrı şiddetli ve kalıcıysa veya yoğun kramplar ve kanama yaşıyorsanız, doktorunuzu görmelisiniz. İşte endişe verici olmayabilecek bazı nedenler.

1. Yuvarlak bağ ağrısı (ikinci trimester)

Rahim genişledikçe, yuvarlak bağlar (uterusun önünden kasıklara doğru giden iki büyük bağ) gerilir ve bu da alt karın kramplarına neden olur. Aniden hareket ettiğinizde veya pozisyonları değiştirdiğinizde ağrı keskin ve bıçak batması gibi veya donuk ve ağrılı olabilir. Bu belirtiler genellikle bir süre sonra hafifler ve endişe nedeni değildir.

Ağrı dayanılmazsa, sağlık uzmanınıza ağrı kesici alıp alamayacağınızı sorabilirsiniz.

2. Gaz ve kabızlık

Hamilelik sırasında bu iki yaygın şikayete artan progesteron seviyeleri neden olur. Progesteron arttıkça, gastrointestinal sistem yavaşlar, yiyeceklerin normalden daha yavaş hareket etmesini sağlar ve gaz oluşumu ve kabızlığa neden olur.

Daha fazla su içmek, lif bakımından zengin yiyecekler yemek ve düzenli egzersiz yapmak sorunu gidermeye yardımcı olur. Doktorunuz ayrıca bir lif takviyesi veya bir dışkı yumuşatıcı da reçete edebilir. Gıda tüketiminden hemen sonra uzanmaktan kaçının.

3. Braxton-Hicks kasılmaları (ikinci ve üçüncü trimester)

Hafiftir ve gerçek kasılmalara benzer şekilde mide kaslarında sıkı bir his hissedeceksiniz. Bununla birlikte, gerçek kasılmaların aksine, bunlar ilerleyici değildir ve pozisyonları değiştirdikten sonra durur.

Dehidrasyon, bu yanlış kasılmaların en önemli nedenidir. Bu nedenle bu kasılmalardan kaçınmak için yeterli su için. Kasılmalar daha uzun süre devam ederse, bir sağlık uzmanına başvurun.

4. Büyüyen rahim

Rahim genişlemesi ile bağırsak hafifçe yer değiştirir ve karın şişliği ve bulantıya neden olur. Rahatsızlığı önlemek için sık sık yemek yemeli, daha küçük öğünler yemeli, düzenli egzersiz yapmalı, bol dinlenmeli ve mesanenizi düzenli olarak boşaltmalısınız.

5. Ağrılı orgazm

Orgazm sırasında ve sonrasında kramp erken gebelikte oldukça yaygındır. Hafif ve kısa olduğu için endişelenecek bir şey yok. Karın ağrısı esas olarak normal kasılmalardan veya pelvik bölgeye artan kan akışından kaynaklanır. Orgazm olunduğunda bebeğin zarar görmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, bazı durumlarda cinsel ilişkinin kısıtlanması gerekebilir.

6. Yaygın rahatsızlıklar

Yukarıdaki zararsız nedenlerin yanı sıra, mide virüsleri, miyomlar, böbrek taşları ve bazı gıdalara duyarlılık karında rahatsızlığa neden olabilir.

Bununla birlikte, altında yatan tüm nedenler zararsız değildir ve göz ardı edilmelidir. Bazılarının ciddi komplikasyonlara yol açma potansiyeli vardır.

Hamilelikte Karın Ağrısının Ciddi Nedenleri

Birkaç ciddi komplikasyon, siz ve bebek için herhangi bir riskten kaçınmak için derhal tıbbi yardım gerektirir. Şunları içerirler:

7. Ektopik gebelik (birinci ve ikinci trimesterler)

Ektopik gebelik, yumurtanın rahim dışına, özellikle fallop tüpüne implante edildiği yerdir. Sonuç olarak, alt karın ve kanamada tek taraflı keskin bir acı çekebilirsiniz.

Geçmişte ektopik hamileliği olan, 35 yaşın üzerinde olan, içinde rahim içi bir cihaz varken hamile kalmış, fallop tüplerini bağlanmış, birçok cinsel partneri olan veya cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar ektopik gebelik sebebi olabilir.

8. Düşük (birinci ve ikinci trimester)

Düşük, bebek 20 haftaya ulaşmadan önce hamilelik kaybını ifade eder. Vajinal kanama ilk semptomdur, ardından birkaç saat ila birkaç gün süren karın ağrısı gelir. Ağrı hafif veya şiddetli olabilir ve ayrıca kramplarınız da olabilir. Ayrıca bel ağrısı ve pelvik basınçtan da muzdarip olacaksınız.

Düşüklerin çoğu ilk üç aylık dönemde ve bazen ikinci üç aylık dönemde gerçekleşir. Bazen ağrının düşük, implantasyon veya uterusun genişlemesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını söylemek zordur. Düşük sırasında ağrı ve kramp, birkaç gün devam eden kanama ile ayırt edilebilir.

Düşük belirtileri fark ederseniz doktorunuza danışın.

9. Erken doğum (ikinci ve üçüncü üç trimester)

37 haftalık gebelikten önce doğum kasılmaları yaşarsanız, erken doğum yapmış olabilirsiniz. Bu kalıcı karın ağrısı (adet krampları gibi hissedilir), vajinal kanama, artmış pelvik basınç ve azalmış fetal hareketlere yol açar.

Yukarıdaki belirtileri gösterirseniz derhal doktorunuza danışmanız gerekir.

10. Plasental abrupsiyon (ikinci ve üçüncü trimesterler)

Genellikle plasenta kendini uterustan ayırdığında üçüncü trimesterde görülür. Semptomlar ilerleyici ve şiddetli karın krampları, kanama (pıhtısız) ve kasılmaları içerir. Bazen, bir kadın plasenta ayrıldıktan hemen sonra doğum eylemine girebilir ve derhal sezaryen gerektirir.

Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız derhal tıbbi yardım alın. Yüksek tansiyon, ilaç kötüye kullanımı veya geçmişte plasental abrupsiyon, sorunun nedenlerinden bazılarıdır.

11. Preeklampsi (ikinci ila üçüncü trimester)

Gebeliğin ikinci yarısında herhangi bir zamanda gelişebilen preeklampsi, yüksek tansiyon ve idrardaki yüksek protein seviyesi ile gösterilir. Bu, doktorların her doğum öncesi ziyarette sıklıkla kan basıncı seviyelerini izlemesinin nedenlerinden biridir. Şiddetli bir preeklampsi türü, hayatı tehdit eden bir durum olan HELLP (Hemoliz, Yüksek Karaciğer enzimleri, Düşük Trombosit sayısı) sendromudur.

Preeklampsi, sağ üst kadran karın ağrısı, şiddetli baş ağrısı, solunum güçlüğü, görme değişiklikleri, yüzün şişmesi, gözler, eller, ayaklar ve ayak bilekleri ve hızlı kilo alımı gibi semptomlarla ilişkilidir. Preeklampsi veya HELLP’den şüpheleniyorsanız, doktorunuzu görmelisiniz.

12. İdrar yolu enfeksiyonları

Hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonlarını görmezden gelirseniz, karın ağrısı ve rahatsızlığı, idrar yaparken yanma hissi, idrarda kan ve bel ağrısı gibi bazı komplikasyonlara yol açabilir. Yukarıdaki belirtilerle birlikte ateş, terleme, mide bulantısı veya üşüme maruz kalırsanız, böbrek enfeksiyonuna ilerleyebilir.

Acil tıbbi müdahaleye ihtiyacınız var. İyi olan şey idrar yolu enfeksiyonlarının antibiyotiklerle tedavi edilebilmesidir.

13. Apandisit

Apandisit hamilelik sırasında ciddi bir durumdur ve teşhis edilmesi zordur. Apandisit belirtileri – bulantı, kusma, iştahsızlık – hepsi hamilelikle ilgili semptomlara benzer ve bu da durumu teşhis etmeyi zorlaştırır. Karnın sağ alt çeyreğinde apandisit ağrısı gelişmesine rağmen, apandisit karaciğere veya göbek düğmesine yaklaştıkça hamilelik sırasında ağrıyı biraz daha fazla yaşayabilirsiniz.

14. Safra taşı

35 yaşından büyükseniz, fazla kiloluysanız ve hastalığın geçmişine sahipseniz, safra taşı olma şansınız daha yüksektir. Karnın sağ üst kadranında şiddetli ağrı ve sağ omuz bıçağının arkasında ve altında yayılan ağrı olacaktır. Bükülmüş yumurtalık kistleri veya hemorajik kistler de hamilelik sırasında akut ağrıya neden olabilir ve değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir