Hamilelikte Farklı Karın Ağrısı Türleri

Üst karın, alt karın, sağ üst, sol alt, sağ alt, orta midede ve daha fazlasında ağrı yaşayabilirsiniz. Burada size her birinden bahsediyoruz:

Hamilelikte üst karın ağrısı:

Alt göğüs kafesi kenarları ile göbek arasında kalan bölgede meydana gelen herhangi bir ağrı veya rahatsızlık üst karın ağrısı olarak adlandırılır. Başka bir deyişle, bölge, göğüs kemiğinin altından göbek altına kadar vücudun merkezidir ve gövdenin her iki tarafına düşer.

Hamilelikte sol üst karın ağrısı:

Bu ağrı sol meme ucundan umbilikusa kadar hissedilir ve dalak, pankreasın kuyruğu, sol alt kaburgalar, sol böbrek, – kalın bağırsak ve bağırsak, midenin küçük bir kısmı, sol üst tarafta bulunan kalp, kemikler, deri ve kasların bir kısmı gibi karnın sol üst tarafında bulunan farklı yapılar veya organlar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Hamilelikte sağ üst karın ağrısı:

Karın ağrısı sağ meme ucundan göbek seviyesine doğru hissedilir. Sağ üst karın ağrısına neden olan yapılar ve organlar karaciğer, sağ akciğerin alt kısmı, sağ böbrek, adrenal bez, kemikler, deri ve kaslardır.

Hamilelikte alt karın ağrısı:

Göbek veya göbeğin altındaki karın bölgesinde meydana gelen herhangi bir ağrı veya rahatsızlığa alt karın ağrısı denir. Suprapubik ağrı olarak da bilinir ve çeşitli tıbbi sorunlardan kaynaklanır.

Hamilelikte sol alt karın ağrısı:

Bu sağ alt karın ağrısından daha yaygındır. Bu ağrıya neden olan yapı ve organlar arasında Sigmoid kolon, sol alt böbrek, sol üreter, yumurtalık ve fallop tüpü, idrar kesesinin bir kısmı ve kalın inen bağırsakların yanı sıra kas, sinir, sol karın bölgesi, deri ve kan damarları bulunur.

Hamilelikte sağ alt karın ağrısı:

Sağ alt karın kadranında akut veya kronik bir ağrı olabilir. Bununla birlikte, sağ alt kadranda sınırlı değildir ve sola veya arkaya yayılır.

Bu bölgede bulunan yapılar ve organlar arasında apendiks, sağ yumurtalık, fallop tüpü ve alt böbrek, kolon, karaciğerin orta kısmı, rahim sağ kısmı, ince bağırsak, kaslar, sinirler, kan damarları ve deri bulunur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir