Erken Doğum: Prematüre Bebeğin Kilo Alımı ve Büyüme Tablosu

Bazı kadınlar bebeklerini çeşitli nedenlerden dolayı (gebeliğin 37. haftasından önce) erken doğum yaparlar. Preterm doğumun önemli bir kaygısı, bebeklerin düşük doğum ağırlığıdır.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) “gelişimin bir yarış olmadığını ve bebeklerin kendi hızlarında geliştiğini” düşünmektedir . Bu nedenle bebekler, prematüre olarak doğanlar bile, ağırlık dahil olmak üzere gelişimsel kilometre taşlarına yavaş yavaş ulaşacaktır.

Bu yazımızda prematüre bebek kilo alımı ve büyümesi konusunda size rehberlik ederken, prematüre bebek büyüme çizelgesi ile yaşamsal bilgiler hakkında bilgiler veriyor olacağız.

Prematüre Bebeklerin Kilo Alımı

Yenidoğanın ortalama ağırlığı 3,17 kilogramdır. Ancak erken doğmuş bir bebeğin ortalama ağırlığı yaklaşık 2,26 kilogram veya daha azdır. Tam ağırlık, bebeğin ne kadar erken doğduğuna bağlıdır. 28 haftalık hamilelikten sonra doğan bebekler bir kilogram ağırlığındadır.

Düşük doğum ağırlığı ve vücut büyüklüğü, fiziğin boy ve baş çevresi gibi tam süreli bir gelişimin yenidoğan bebeğinkinden daha az olacak diğer parametrelerini etkiler. Bu nedenle, ebeveynlerin prematüre bebeklerin ağırlık ve boy açısından nasıl büyüdüğünü bilmeleri gerekir.

Prematüre Bebeklerde Ağırlık, Boy ve Baş Çevresi Büyümesi

Prematüre bir bebeğin ağırlığı, yüksekliği ve baş çevresi, gebelik haftasına ve doğumdaki genel sağlıklarına bağlı olarak değişecektir. Aşağıda, prematüre bebeklerin ağırlığı, boyu ve baş çevresi ile ilgili bazı önemli noktalar verilmiştir:

Bunların ortalama rakamlar olduğunu, gerçek rakamların bir bebekten diğerine değişebileceğini unutmayın.

  • Prematüre bebekler yenidoğan yoğun bakım ünitesine konur ve doğumdan birkaç gün sonra ideal olarak kilo almaya başlar.
  • Kazanılan kilo bebekler arasında önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Gebelik yaşı 24 haftalık (gebeliğin 24. haftasından sonra doğan) bir bebek günde beş gram alabilirken, 33 hafta veya daha sonra doğan bebekler günde 30 gram alabilir.
  • İki kilogramdan fazla doğum ağırlığı ile doğan bebeklerde istenen kilo alımı günde 20-30 gramdır.
  • Erken doğmuş bebeklerin boyu, yaklaşık 40 hafta olan ideal gebelik yaşının tamamlanmasına kadar her hafta yaklaşık 1.1 santimetre artar.
  • Baş çevresi, üç aylık kronolojik yaşa kadar 0,5 santimetre artar. Bebeğin kronolojik yaşı, prematüre bir bebeğin doğumundan bugüne kadar olan mutlak yaştır. Bu yaşa postnatal yaş da denir.
  • Sağlıklı bir prematüre bebeğin önce baş çevresinde, ardından ağırlık ve boyda iyileşme göstermesi muhtemeldir.

Bir sonraki bölümde, prematüre bebekler için ayrıntılı bir büyüme grafiği sunuyoruz.

Prematüre Bebek Büyüme Tablosu

Erken doğmuş bebekler için Fenton büyüme tablosu en çok prematüre bir bebeğin büyüme kilometre taşlarını değerlendirmek için kullanılır. Fenton grafiği 2003 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen yeni standartları karşılamak üzere 2013 yılında revize eden Dr. Tannis Fenton tarafından oluşturulmuştur.

Devamında, hem erken doğmuş kız hem de erkek çocuklarının boy, kilo ve baş çevresi için yaklaşık değerleri listeliyoruz. Verilen değer, ortanca bir sayı olan yüzde 50’dir.

Prematüre bebekler için büyüme çizelgeleri

Prematüre kız bebeklerin ağırlık, boy ve baş çevresi

Prematüre erkek bebeklerin ağırlık, boy ve baş çevresi

Kaynak: Fenton Preterm Büyüme Tablosu Sitesi, Calgary Üniversitesi.

Bu aşamadaki büyüme birden fazla faktöre bağlı olduğundan, tüm bebekler aynı şekilde veya aynı hızda gelişmez. Doktorlar periyodik olarak yenidoğan yoğun bakım ünitesinde erken doğmuş bir bebeği değerlendirir.

Doktor tarafından belirtilen büyüme rakamlarının grafikte belirtilenlerden daha az veya daha fazla olabileceğini unutmayın. Ancak doktorunuz bebeğinizin iyi durumda olduğunu belirttiği sürece, rahatlayabilir ve bebeğinizi eve götürmeyi dört gözle bekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, hala endişelenebileceğiniz bir şey, kilolarını önemli ölçüde etkileyebileceğinden bebeğin beslenmesidir.

Prematüre Bebek İçin Beslenme

Doktorlar, gebelik yaşı ve genel sağlık durumlarını düşündükten sonra prematüre bir bebeğin beslenmesini belirleyecektir.

Bebeğinizi küvezde görmek üzüntü verici olabilir. Ancak bunun bir geçiş aşaması olduğunu ve doğru bakım ve beslenme ile bebek kilo alacak ve büyüyecek, sonunda yaşıtı olan bebeklere yetişecek. Bebeğiniz iyi beslendikten, normal vücut fonksiyonlarına sahip olduktan ve doğru hızda büyüdüğünde, doktorunuzun onayı ile güvenle eve götürebilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Growth chart; U.S. National Library of Medicine
  2. Fenton Preterm Growth Chart site; University of Calgary
  3. Neonatal weight gain and nutrition; U.S. National Library of Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir