Braxton Hicks (Yalancı Sancı) Neye Benzer?

Doğum tarihinize yaklaşıyorsunuz, ancak henüz tam zamanı değil. Yine de adet krampları gibi bu rahatsız edici kas spazmlarını hissetmeye devam ediyorsunuz.

Henüz hastaneye koşmayın. Muhtemelen vücudunuzu büyük olaya hazırlayan Braxton Hicks kasılmaları yaşıyorsunuz.

Sahte doğum olarak da bilinen Braxton Hicks kasılmaları rahatsız edicidir, ancak doğumu tetiklemez.

Braxton Hicks Kasılması Nedir?

Genellikle üçüncü veya hatta ikinci trimesterde hissedilen bu çok normal küçük spazmlar endişelenecek bir şey değildir. Bunlar, hamilelik hormonlarınızın yavaş yavaş vücudunuza doğumun uterus kaslarını esneterek geldiğini bildirmesinin sonucudur – ancak bebeğin doğması için yeterli değildir.

Braxton Hicks kasılmaları, özellikle ilk kez anne olan anneler için endişe verici olabilir. Ancak ne olduğunu anladıktan ve yanlış ile gerçek doğum arasındaki farkı nasıl belirleyeceğinizi öğrendikten sonra rahatlayabilir ve vücudunuzun doğuma hazırlanmasına izin verebilirsiniz.

Öyleyse, yalancı veya gerçek doğum yapıp yapmadığınızı nasıl anlarsınız?

Braxton Hicks kasılmaları birkaç yönden doğum kasılmalarından farklıdır. Genellikle:

  • Özellikle acı verici değil.
  • Düzensiz aralıklarla gelir ve gider.
  • Hamileliğiniz boyunca yavaş yavaş yoğunlaşsalar da kısa sürelerde güçlenmez.
  • Dolaşarak durdurulabilir.

Braxton Hicks Kasılmaları Ne Zaman Başlar?

Hamileliğinizin 20. haftasından sonra herhangi bir zamanda hafif Braxton Hicks kasılmaları fark etmeye başlayabilirsiniz. Ve üçüncü trimesterde güçlenecek ve siz doğuma başlayana kadar artacaklar. Kasılmalar genellikle 15 ila 30 saniye sürer, ancak bazen 2 dakika kadar uzun süre hissedebilirsiniz.

Braxton Hicks kasılmaları zararsız olmasına rağmen tuhaf hisseder ve hatta görünebilir. Rahmin üst kısmındaki kasları sıkılaştırarak başlar ve aşağı doğru yayılır. Karnınızın değiştiğini, sertleştiğini ve belki de şekil bozukluğunu hissedebilir veya hatta görebilirsiniz. Merak etmeyin. Bu da normaldir.

Braxton Hicks kasılmaları, hamilelik döneminde vücudunuzun geçtiği birçok önemli değişiklikten biridir. Diğer değişiklikler gibi, muhtemelen hafif rahatsızlığa alışacaksınız ve yanlış doğum kasılmaları meydana geldiğinde daha az stres yaşayacaksınız.

Braxton Hicks kasılmaları tıbbi müdahale gerektirmez. Ancak, sahip olduğunuz herhangi bir rahatsızlığı hafifletmek için bir şeyler yapabilirsiniz.

  • Hareket edin ya da yürüyün çünkü hareket genellikle kasılmaları durdurur.
  • Zaten çok hareket ediyorsanız biraz uyuyun veya dinlenin.
  • Susuz kalmayın, hafif dehidrasyon bile kasılmaları tetikleyebilir.
  • Doğum derslerinde öğrendiğiniz nefes alma ve görselleştirme taktiklerini uygulayın.
  • Rahatlatıcı müzik dinleyin, masaj yaptırın veya ılık bir banyo yapın.

Ciddi ağrı hissederseniz veya alışılmadık vajinal akıntı veya kanamanız varsa, doktorunuzu arayın. Ancak kasılmalarınız hafif ve düzensizse şimdilik rahatlayın. Gerçek doğumun farklı semptomları vardır. Daha fazla bilgi edinmek için doğum belirtilerini tanıma hakkında doktorunuzla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir