Bebeğe Peynir Ne Zaman Verilir? Faydaları Nelerdir?

Peynir besleyici, yemesi kolay ve sindirimi kolaydır. Beslenme yararları ve rahat tüketimi, ebeveynlerin bebekleri için peynir yedirmesini sağlar.

Ancak bebeğinizi bir dilim peynirle beslemeden önce, uygun olup olmadığını, hangi peynirin uygun olduğunu ve aşırı peynir beslenmesinin herhangi bir yan etkiye neden olup olmadığını bilmeniz gerekir.

Bu yazımızda bebeklere peynir verilir mi merak ediyorsanız, bununla ilgili soruları cevaplıyor olacağız.

Bebekler Peynir Yer Mi?

Peynir, bebekler ve küçük çocuklar için sağlıklı, dengeli beslenmenin bir parçası olabilir. Çünkü kalsiyum, protein ve vitaminler gibi önemli besinleri sağlayabilir. Peynirin temel mikro besinleri, A, D, B12 vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi mineralleri vardır. Bu besinler, büyüyen bir bebeğin beslenme ihtiyaçlarını destekleyebilir.

Bebekler Ne Zaman Peynir Yiyebilir?

Bebeklerin peynir yemeye başlayabileceği kesin bir yaş yoktur. Örneğin Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), yedi ila sekiz aylık bir bebeğin beslenmesine peynir eklemenizi önerir.

Bebeğe peynir yedirmeden önce çocuk doktorunuzla konuşun. Özellikle ailenizde süt alerjisi öykünüz varsa veya bebeğin egzama veya astım gibi başka bir alerjik durumu varsa doktorunuza danışmanız önemlidir. Bebeğinize ilk kez peynir vereceğiniz zaman küçük bir peynir parçası ile başlayın. Bebeğiniz olumsuz tepki vermezse, miktarı yavaş yavaş artırın.

Uyarı: Pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirden kaçınılmalıdır.

Bebekler Ne Kadar Peynir Yiyebilir?

Bir bebeğin yemesi gereken sabit miktarda peynir yoktur. Peynir miktarı bebeğin yaşına göre değişebilir. Uzmanlara göre, günde çeyrek fincan doğranmış veya ezilmiş peynir, 8-12 aylık bebekler için ideal bir atıştırmalık yapabilir. Miktar, 12 ay tamamlandıktan sonra yarım fincana artırılabilir.

Bir bebeğin tavsiye edilenden daha az bir miktarda da yiyebileceğini unutmayın. Ayrıca, büyük ve küçük çocuklar biraz fazla peynir yiyebilirler. Peyniri çocuğun sağlıklı dengeli beslenmesinin bir parçası tutun ve aşırıya kaçmayın.

Bebeklere Peynirin Faydaları Nelerdir?

Peynir sütten yapılır ve bu nedenle gerekli besinleri içerir.

D Vitamini: Kalsiyumun uygun şekilde emilmesi için gereklidir. Kalsiyum, D vitamini ile birlikte, bebeğin iskelet sisteminin büyümesine yardımcı olur.

Vitamin-B12: Büyüme için önemli olan çeşitli biyokimyasal süreçlerde rol oynar.

Diğer vitaminler: Sağlıklı büyüme, gelişme ve beslenme için riboflavin ve niasin gibi vitaminler gereklidir.

Sfingolipidler: Bileşik hücre zarlarının korunmasına yardımcı olabilir ve hücreleri zararlı çevresel faktörlerden koruyabilir. Sfingolipid araştırmaları çoğunlukla hayvanlarla sınırlıdır.

Antienflamatuar: Peynir de antienflamatuar özelliklere sahip olabilir. 2017 yılında yayınlanan 52 klinik çalışmanın gözden geçirilmesi, süt ürünlerinin genel olarak anti-enflamatuar etkilere sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Probiyotikler: Peynirde bağırsak dostu probiyotiklerin varlığı, bebeklerin gelişmekte olan sindirim sistemi için yararlı olabilecek sağlıklı bağırsak mikrobiyotasının korunmasına yardımcı olabilir.

Faydalarına rağmen, tüm peynirler aynı etkilere sahip değildir ve bebekler için peynirlerin nasıl seçileceğini bilmek iyidir.

Ayrıca Bakınız: Bebeklere Hangi Peynirler Yedirilir?

12 aylıktan büyük çocuklar daha çeşitli peynirler yiyebilirler. Yürümeye başlayan çocuğunuza az miktar peynir yedirerek tahammül edip etmediğini görerek başlayabilirsiniz. Yürümeye başlayan çocuk peynirden hoşlanırsa ve vücut onu kabul ederse, peyniri çocuğun beslenmesinin bir parçası yapmayı düşünebilirsiniz.

Yeni yiyecekler yedirmek konusunda herhangi bir şüpheniz varsa veya çocuğunuzun alerjisi varsa veya çocuğunuz her zaman yeni yiyeceklere karşı toleranssızlık gösteriyorsa, yeni bir peynir çeşidi yedirmeden önce bir çocuk doktoruna danışın.

Kaynaklar:

  1. Choking Prevention; C.S. Mott Children’s Hospital
  2. Nutrients in Cheese; Dairy Council of California
  3. Riboflavin; National Institutes of Health

Bebeğinize peynir yediriyor musunuz? Aşağıda yer alan yorumlar bölümünde kişisel bebek maması tarifinizi ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir