Bebekler Ton Balığı Yiyebilir Mi? Faydaları ve Zararları

Ton balığı, dünyanın en çok tüketilen balığı arasındadır. Birleşmiş Milletler, orkinosun ekonomik ve besleyici önemini işaretlemek için Mayıs ayının ikinci gününü “Dünya Orkinos Günü” olarak bile kutlar. Ancak, ton balığı gibi bazı balıkların civa içerme olasılığının yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Civa sağlık için zararlı olabilir. Bu da bebeklerin ton balığı tüketmesinin güvenli olup olmadığını merak etmenizi sağlar?

Uluslararası olarak, ton balığı taze, dondurulmuş veya konserve olarak kullanılır. Bu yazımızda, bebeklerin ton balığı yemesinin faydaları ve zararları, dikkat edilmesi gerekenler hakkında tüm bilgileri sağlıyoruz.

Bebeğe Ton Balığı Verilir Mi?

Evet, bebekler ton balığı yiyebilir. Bununla birlikte, bebeğinizin beslenmesine dahil etmek için doğru yaş net değildir.

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, bir bebeğin katı gıdaya geçişi başlamasından birkaç ay sonra beslenmesi balık da içerebilir. Bu nedenle, bebeğiniz katı gıdalar için hazır olma belirtilerini gösterdiğinde, ton balığı vermeyi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, ton balığı bebeğinize vermeden önce bir çocuk doktoruna danışmak en iyisidir.

Bir bebek ne kadar ton balığı yiyebilir?

ABD FDA ve EPA, iki yaşındaki çocuklar için haftada 28 gram balık tüketimini önermektedir. Bu öneri esas olarak ton balığı gibi deniz kaynaklı “yağlı balıklar” ı içermektedir. Bununla birlikte, 2 yaşın altındaki bebekler için günde veya haftada belirli bir porsiyon boyutundan bahsedilmemiştir. Güvenli bir alım sınırına karar vermek için, bir çocuk beslenme uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

Ton Balığının Besin Değeri

Omega-3 yağ asidi, selenyum ve D vitamini gibi iyi bir temel besin kaynağı olmasının yanı sıra, ton balığı da bol miktarda proteine sahiptir.

Ton Balığının Bebekler İçin Faydaları Nelerdir?

Aşağıda, dengeli bir şekilde ton balığı yedirildiği takdirde bebeğinizin alabileceği bazı faydalar vardır:

Büyüme ve gelişme: Ton balığı gibi soğuk su balıkları, DHA ve EPA gibi mükemmel bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Hem EPA hem de DHA, bebeğinizin göz, beyin, bağışıklık ve sinir sisteminin doğru büyümesini ve gelişmesini desteklemek için optimum miktarlarda gerekli olan esansiyel yağlardır.

Fizyolojik fonksiyonlar: Protein, beslenme için çok önemli olan çeşitli vücut fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Ton balığı, bebeğin sağlıklı büyümesinde yardımcı olabilecek önemli miktarda yüksek kaliteli proteine ​​sahiptir.

Kemik gelişimi: Vitamin D, kalsiyum emilimi için gerekli olan yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca nöromüsküler süreçlerin düzenlenmesi ve vücutta hormon üretimi gibi çeşitli işlevlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Ton balığı, bu besin değerinin çok az gıdada doğal olarak bulunduğunu düşünerek, temel bir D vitamini kaynağı olarak kabul edilir.

Genel sağlık: Ton balığı, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, selenyum ve tiamin gibi çeşitli mikro besinler açısından iyi bir kaynağıdır. Bu besinler nedeniyle, düzenli ton balığı tüketimi, uzun vadede bebeğin genel sağlığı üzerinde yararlı etkilere sahip olabilir.

Faydaları olduğu gibi, bebeklerin ton balığı tüketmesinin olası yan etkilerini bilmek de akıllıca olacaktır.

Bebeklere Ton Balığı Yedirmek Zararlı Mı?

Ton balığı (taze veya konserve) civa maruziyeti ile ilişkilidir. Değerlendirmelere göre, civa, halk sağlığıyla ilgili en önemli on kimyasaldan biridir. Yaşamın ilk yıllarında civaya maruz kalmak sinir, bağışıklık ve sindirim sistemleri üzerinde ciddi olumsuz etkilerine neden olabilir.

Bebekler konserve ton balığı yiyebilir mi?

Civa dışında, konserve ton balığı ticari kullanım ve işleme nedeniyle diğer olası kirletici maddelere sahiptir. Birkaç örnek, sağlık için kötü olabilecek kurşun ve kadmiyum elementleridir. Bu nedenle, beslenmede aşırı ton ton balığından kaçınılması önerilir. Haftada bir kutu yemek 6 yaşın altındaki çocuklar için sorun oluşturmuyorken bununla birlikte, bebekler için 28 gram veya daha az miktarda yedirmek en iyisidir. Bebeğiniz için güvenli ton balığı miktarını öğrenmek için bir çocuk doktoruna veya çocuk diyetisyenine danışın.

Bebeklere Ton Balığı Yedirirken Alınacak Önlemler

Aşağıda bebeklere ton balığı verilirken dikkat edilmesi gereken ve izlenecek önlem adımlarının bir listesi verilmiştir:

 • Tüm balıkların kontamine olabileceğini kabul edin. Civadan tamamen kaçınmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle, muhtemelen daha yüksek seviyelere sahip olanlara göre daha az civa ile seçenekler arayın. Konserve ton balığı, özellikle beyaz, yüksek miktarda civaya sahip olma eğilimindedir.
 • Uzmanların balık yemeyle ilgili en son tavsiyelerine uyun. Bebeğiniz ve kendiniz için en iyisini seçmenize yardımcı olacaktır.
 • Konserve ton balığı alırken etiketleri kontrol edin. Etiketler, rafta bulunan en güvenli seçeneği belirlemenize yardımcı olur.
 • Bebeğiniz için ton balığı hazırlarken, kılçıkları çıkardığınızdan emin olun. Konserve yerine taze ton balığı kullanıyorsanız bu önemlidir.
 • Beslerken küçük miktarlarla başlayın. Balık alerjisi veya intoleransının olası belirtilerine dikkat edin. Herhangi bir endişe gözlemlenirse, derhal beslemeyi bırakın.
 • Ton balığını bebeğe yedirirken yanında başka yeni yiyeceklerle birlikte kullanmaktan kaçının. Alerjileri kolayca belirlemenize yardımcı olabilir ve diğer gıda maddeleri ile herhangi bir çapraz reaksiyonu önleyebilir.
 • Her zaman olduğu gibi, çocuğunuzun beslenmesinde çeşitlilik olduğundan emin olun. Çünkü balık her ne kadar iyi bir beslenme kaynağı olsa da zararları da olduğunu unutmayın.

Kaynaklar:

 1. Is Your Tuna Sustainable?; United Nations
 2. Canned Tuna; Seafood Health Facts
 3. Omega-3 Fatty Acids; National Institute of Health
 4. Netting Billions: A Global Valuation of Tuna; PEW

Bebeğinize ton balığı ne zaman yedirmeye başladınız? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir