Bebeklere Ananas Verilir Mi? Ne Zaman Verilir?

Ananas çok yönlü bir meyvedir ve tuzlu yemeklerden nefis tatlılara kadar her şeye dahil edilebilir. Bebeğiniz zaten katı gıdaya geçtiyse ve diğer meyveleri yiyorsa, ananas muhtemelen beslenme listenizdedir. Peki ananas yedirmek bebekler için güvenli midir?

Bu yazımızda, bebeklere ananas yedirmenin faydaları, güvenliği ve çok daha fazlası hakkında tüm temel bilgileri sunuyoruz.

Bebeklere Ananas Yedirmek Güvenli Midir?

Evet. Ananas bebekler için güvenlidir. Bununla birlikte, ananas alerjisi sıklıkla gözlenir. Bu nedenle, bebeğinizin beslenmesine dahil etmeden önce bir çocuk doktoruna danışmak akıllıca olacaktır.

Bebekler Ne Zaman Ananas Yiyebilir?

Amerikan Pediatri Akademisi “dört ila altı aylık bebeklere katı gıdaların kullanılmasını” önerir. Böylece, bebeğiniz katı gıdaya geçiş yaptığında, ananas da beslenmeye dahil edilebilir.

Birçok ebeveyn, alerji korkusu nedeniyle ananası bebeklerinin beslenmesine dahil etmekten kaçınabilir. Ancak bebeğiniz daha önce alerji belirtileri göstermedikçe gerekli değildir. Özel emzirmeyi uzatmak ve katı beslenmeye geçişi geciktirmek, bebeklerde alerjileri önlemek için pek olası değildir.

Ananas dünyada vazgeçilmez bir tropikal meyve olarak kabul edilir. Mikrobesinler, fitokimyasallar ve bromelain gibi biyoaktif bileşikler bakımından zengindir.

Bebeklere Ananas Yedirmenin Faydaları

Ananas, yiyeceklerin yanı sıra geleneksel tıpta tıbbi bir bitki olarak da kullanılır. Taze ananasın terapötik özelliklerinin çoğu, proteazın karmaşık bir karışımı olan bromelain’e atfedilir. Bromelain, ananas meyvesinde ve sapında bulunur.

Aşağıda, bebeğinizin dengeli bir beslenme programında düzenli ananas tüketimi ile elde edebileceği bazı sağlık yararları vardır.

Hidrasyon: 100 gram ananas 85 gram suya sahiptir. Ananası dehidrasyonla savaşmaya yardımcı olabilecek sulu bir meyve yapar. Vücudu yeniler ve ayrıca çeşitli fizyolojik reaksiyonları sürdürmek için çok önemli olan mikro besinleri sağlar.

Düzenli bağırsak hareketi: Suyun yanı sıra, ananas düzenli bağırsak hareketini destekleyebilecek önemli miktarda lif içerir. Kabızlığı uzak tutmak önemli bir mekanizmadır.

Sağlıklı kalp: Ananas, düzenli olarak tüketildiğinde kardiyoprotektif faydalara atfedilen bromelain içerir. Esas olarak, ananasta bulunan bromelain kan pıhtılaşmasını azaltır ve arteriyel duvarlardan plak çıkarılmasına yardımcı olur.

Ağrı kesici: Ananasta bulunan Bromelain’in ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilecek analjezik özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

İnflamasyonu kontrol eder: Bromelain, kronik inflamasyon ve oto bağışıklık hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı ilaç olarak önerilmiştir. Antienflamatuar özelliği, sinüzit, boğaz ağrısı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları gibi durumlarda da gösterilmiştir.

Enfeksiyonlar: Araştırma çalışmaları ananasta bulunan bromelainin E.coli gibi bazı bağırsak patojenlerinin bazı etkilerine karşı savaşabileceğini göstermektedir. Patojenlerin enterotoksisitesi nedeniyle sıklıkla ortaya çıkan ishali kontrol etmeye yardımcı olur.

Bağırsak solucanları: Ananas suyunun bağırsak solucanlarını temizleyebileceğine inanılmaktadır. Kuşlar arasında yapılan bir araştırmada ananas suyunun antelmintik özelliğine dikkat çekilmiştir. Ancak bu konuda insanlar üzerinde hiçbir araştırma yapılmamıştır.

Potansiyel antioksidan: Ananas, antioksidan özelliklere sahip önemli miktarda C vitamini ve bromelain içerir. Vücutta güçlü antioksidanların varlığı bağışıklığı destekler ve serbest radikal hasarını azaltır.

Bromelain ve C vitamini dışında, ananas ayrıca kemiklerin ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olan iyi miktarda magnezyum ve potasyum içerir.

Bebeklere Ananas Yedirmek Zararlı Mı? Riskleri ve Yan Etkileri

Diğer besin maddeleri gibi, ananasın da bilinmeye değer bazı potansiyel sağlık riskleri vardır.

 • Toksisite: Ham ananas hem yenilmez, hem de zehirlidir. Tüketimi sonucunda boğazda tahriş edici ve şiddetli bir müshil görevi görür. Bu nedenle, bebeklerin sağlıkla ilgili riskleri azaltmak için kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Bezoarlar: Ananasın fazla tüketimi, sindirim sisteminde bezoar adı verilen lif toplarının oluşumuna yol açabilir.
 • Oral alerji sendromu: Oral alerji sendromuna (OAS), taze meyveler, sebzeler ve polenli fındıklarda bulunan spesifik proteinler arasındaki çapraz reaktivite neden olur. Bromelain ve papain’nin çapraz reaktivitesi ve ananasın muz, lateks veya huş poleni ile çapraz reaktivitesi için klinik kanıt mevcuttur.

Not: Ebeveynler, kardeşler veya anneanne ve dede gibi yakın bir akrabanızda ananas alerjisi varsa, bebeğiniz ananas alerjisi riski altındadır.

Bebeklere Ananas Verirken Alınacak Önlemler

Ananas çok kolay bozulabilir. Bu nedenle, seçerken, saklarken ve tüketirken önlem almak önemlidir. Aşağıda sağlıklı tüketmenize yardımcı olabilecek bazı adımlar bulunmaktadır.

 • Sadece taze ve organik ananas alın.
 • Taç yaprakları kuru veya kahverengi görünüyorsa, dış cilt donuk ve sarı görünüyorsa, yüzeyde görünür küf var ve meyve dokunulduğunda çok hassas görünüyorsa bu ananası almayın.
 • Ananas oda sıcaklığında iki ila üç gün saklanabilir. Bu meyveyi daha yumuşak ve sulu yapacaktır.
 • Hava sıcaksa, kesilmemiş meyvelerin tümü 10-13 santigrat derecede soğutulmalıdır. Meyve soğumaya duyarlıdır.
 • Market ve pazarlardan taze kesilmiş ve paketlenmiş ananas satın alıyorsanız, depolama için doğru sıcaklığı kontrol edin. Doğru sıcaklıkta en az yedi günlük iyi bir raf ömrüne sahiptirler.
 • Konserve ananas için, malzemeyi, üretimi ve son kullanma tarihini etiketinde dikkatlice kontrol edin.
 • Kutuda olası hasar olup olmadığını dikkatlice kontrol edin. Eğer kutuyu çukurlaştırılmış veya şişirilmiş bulursanız, ürün güvenliği muhtemelen tehlikeye atıldığından satın almayın.

Ananas, besin maddeleri ve toplam su içeriği bakımından zengin tropikal bir meyvedir. Bu meyvenin dengeli tüketimi düzenli olarak bebekler için çok önemli olan sağlık yararlarını gösterir. Ananası bebeğinize çeşitli şekillerde hazırlayarak besleyebilirsiniz. Bununla birlikte, en fazla yararı elde etmek için bebeğinize olgun ananas verdiğinizden emin olun.

Kaynaklar:

 1. Pineapple; Eat Right, USDA
 2. Feeding and nutrition of infants and young children; WHO
 3. Allergy information for: Pineapple (Ananas comosus ); The University of Manchester

Bebeklere ananas verilmesi hakkında paylaşacağınız bir şey var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize yazabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir