Bebeklere Hangi Peynirler Yedirilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğiniz için peynir seçmeden önce, piyasada doğal peynir ve işlenmiş peynir olmak üzere iki tür peynir olduğunu bilmek önemlidir.

Doğal peynir, sütün doğal fermantasyonu ile elde edilir. İşlenmiş peynir, içinde doğal peynir, tuz, emülgatörler, ilave tatlar ve koruyucular içerir. Doğal peynir, herhangi bir katkı maddesinin bulunmaması nedeniyle bebekler için iyidir. İşlenmiş peynir sodyum içeriği yüksektir.

Bebekler İçin Peynir Nasıl Seçilir?

Bebekler için peynir seçerken aşağıdaki kontrol listesini aklınızda bulundurun:

 • Peynir tam yağlı, pastörize sütten yapılmalıdır.
 • Bebekler,küflü olgunlaşmış yumuşak peynirler yememelidir.
 • Listeria taşıma riski yüksek olduğu için Roquefort gibi mavi damarlı peynir (yumuşak) vermeyin. Aynı şey keçi sütü peyniri (olgunlaşmış) için de geçerlidir.

Bebeğe İlk Kez Peynir Nasıl Verilmeli?

Peynir bir bebeğe nasıl tanıtılır? Bebeğiniz katı gıdaya geçtyse ve zaten başka yiyecekleri yiyorken bebeğe peynir vermek genellikle iyidir. Aşağıda, bir bebeğin beslenmesine peynir eklemek için bazı ipuçları verilmiştir:

 • Peyniri rendeleyin ve sonra ipleri daha küçük parçalar haline getirin. Küçük telli peynir parçaları boğulma riskini en aza indirir.
 • Hafif kaşar veya süzme peynir gibi hafif peynirle başlayın. Bebek güçlü aromalı peynirden hoşlanmayabilir.
 • Bebek sadece peynirin tadını sevmiyorsa, yedikleri diğer yiyeceklerle birlikte servis yapın; örneğin makarna gibi.
 • Haşlanmış sebzelerle eritilmiş ve soğutulmuş peynir de bebekler için besleyici bir seçenektir.
 • Lezzetini artırmak için sebze çorbalarına peynir ilave edilebilir.
 • Bebeğe peynir verirken dikkatli olmak önemlidir.

Bebeğe Peynir Verirken Alınacak Önlemler

Peynir yemenin yan etkilerini göz ardı etmemeli ve aşağıdaki önlemleri uygulamaya dikkat etmelisiniz:

 • Geçmişte süt alerjisi veya laktoz intoleransı belirtileri gösterdiyse, bebeğinizin peynirine başlamadan önce çocuk doktorunuza danışın.
 • Peyniri ilk kez tattırdıktan sonra üç ila beş gün bekleyin ve bu süre zarfında yeni bir yiyecek ile tanıştırmayın. Herhangi bir alerji veya intolerans belirtisi bu yöntemle seçmenize yardımcı olacaktır.
 • Herhangi bir alerji belirtisi fark ederseniz, hemen bir doktora danışın. Yaygın alerji belirtileri kurdeşen, mide bulantısı ve kusmadır. Şiddetli vakalar, solunumun bozulduğu bir durum olan anafilaksiye neden olabilir.

Ayrıca Bakınız: Bebekler Ne Zaman Peynir Yiyebilir?

Peynir Nasıl Saklanır? Bozulmaması İçin Öneriler

Bütün olarak saklandığında peynir en iyi şekilde kalır. Yani, küçük bir parça peynir alıyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda yemek iyidir. Ancak, daha büyük parçaların saklanması daha iyi olabilir. Peynirin saklanması için bazı ipuçları aşağıdadır.

 • Peyniri, buzdolabının biraz daha yüksek bir sıcaklıkta çalışan salata bölmesinde saklayın. Ayrıca, kapalı alan nem seviyesini koruyacak ve peynirin taze kalmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, zararlı bakterilerin peynirlere aktarılmasına neden olabileceğinden, salata ürünlerini peynirle birlikte saklamayın.
 • Sert peynirleri (çoğu) 8-15 santigrat derecede saklayın. Daha yüksek sıcaklıklar peynirin olgunlaşmasına neden olabilir.
 • Hemen hemen tüm peynirler %80 bağıl nemde taze kalır. Ancak belirli bir nem seviyesinde saklamak mümkün değilse, peyniri temiz, nemli bir bezle örtün ve saklayın.
 • Peynirin tedarik edildiği kağıt, peynirin doğru durumda kalmasına yardımcı olur. Peynirin nefes almasını sağlar. Aksine, yapışan film çok fazla nemin birikmesine izin verir ve kalıpların peynir yüzeyinde büyümesini sağlar. Bu nedenle, kabuğun nefes almasına izin verirken sadece kesilmiş yüzeyi yapışan film ile kaplayın.
 • Çok kuru veya çok nemli bir ortam, peynirde istenmeyen değişikliklere yol açar. Örneğin, aşırı küf büyümesi, listeria, brucella, salmonella ve E. coli gibi zararlı bakterilerin büyümesine yol açabilir ve bu da sağlık etkilerine yol açabilir.

Peynir, sütte bulunanlar da dahil olmak üzere çeşitli besinlerin kaynağı olabilir. Peynir  yemeyi daha keyifli ve lezzetli hale getirmek için diğer yiyeceklere katabilirsiniz. Peyniri, çeşitli tariflere dahil edebilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. Riboflavin; National Institutes of Health
 2. Listeria; Centres for Disease Control and Prevention
 3. Sample Menu for an 8 t 12 Month Old; American Academy of Pediatrics

Bebeğinize peynir yediriyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde kişisel bebek maması tarifinizi ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir