Hamilelikte Yüksek Ateş Bebeğe Zarar Verir Mi?

Nedenlere bakılmaksızın ateş, özellikle zaten güçsüz olduğunuzda hamilelik sırasında ağrı çekmenizi neden olur. Fakat bebeğiniz ateşinizden nasıl etkileniyor mu?

Hamilelikte Ateşlenmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

İlk üç aylık hamilelikte düşük ateş herhangi bir soruna neden olmaz, ancak yüksek sıcaklık bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Çünkü erken evrelerde fetal gelişim büyük ölçüde sıcaklığa duyarlı protein aktivitesine bağlıdır. Sıcaklık normalden yükselirse, proteinlerin çalışmasını engeller ve düşüklere neden olabilir.

Bir araştırmaya göre, erken hamilelik sürecinde ateşlenme bebeklerde oral yarık riskini artırır. Ancak antipiretiklerin kullanımı (ateşi azaltmak için ilaç) zararlı etkileri azaltabilir.

Bakınız: Gebelikte Ateşlenme Olur Mu?

Üçüncü üç aylık dönemde ateşlenmek, rahim astarı ile ilgili olmadıkça bebeğinizde herhangi bir soruna neden olmaz.

Bunu okuduktan sonra korkarsanız, bu doğaldır. Ancak orada oturup endişeli olmak yerine, ateşle başa çıkmak için önlemler almanız gerekir.

Bakınız: Hamileyken Ateşin Çıkması Nasıl Önlenir?

Hafif ateş hamilelikte tehlikeli değildir ve bazı ev ilaçları ile tedavi edilebilir. Bununla birlikte, vücut sıcaklığı yüksekse ve evdeki tüm çabalarınızdan sonra bile düşmüyorsa, derhal bir doktora görünün. Hamilelik, herhangi bir rahatsızlığı hafife almamanız gereken bir zamandır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir