Hamilelikte Kalça Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

İşte gebelikte kalça ağrısından biraz rahatlamanın bazı yolları. Bununla birlikte, herhangi bir yöntemi uygulamadan önce doktorunuza danışın.

Sıcak kompres: Bu, pedlerin sıcaklığı kasları gevşetmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğinden ağrıdan kurtulma sağlayabilir. Hatta ılık bir duş alabilir ve ağrıda bir fark olup olmadığını görebilirsiniz. Suyun ılık ve sıcak olmadığından emin olun.

Doğum öncesi masaj: Bir profesyonel tarafından yapılan nazik masaj terapisi, kalça ve pelvik bölgeden rahatlamanıza ve ağrınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, bir masaj stres azaltmaya yardımcı olur.

Bakınız: Doğum Öncesi Masaj Faydaları

Egzersizler: Bazı germe egzersizleri ve yoga duruşları hamilelikte kalça ağrısından kurtulmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir egzersiz yapmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Ve bunu yaparken, eşinizden veya başka bir aile üyesinden yardım alın.

Bakınız: Hamilelikte Kaçınılması Gereken 13 Fiziksel Aktivite

Ağrı kesici ilaçlar: Egzersiz veya sıcak kompres ağrıyı yönetmenize yardımcı olmazsa, doktorunuzdan ağrı kesici ilaçlar reçete etmesini isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, reçetesiz ağrı kesici ilaçları almadan önce doktora danışın.

Hamilelik yastıkları ve kemeri: Uyurken dizlerinizi, sırtınızı ve kalçalarınızı desteklemek için yastıklar kullanın. Ayrıca belinizi desteklemek ve kalçaları stabilize etmek için hamilelik kemeri takabilirsiniz. Size biraz rahatlama sağlayabilir ve iyi uykuyu da teşvik edebilirler.

Eğer rutininizde ne yaptığınıza dikkat ediyorsanız, hamileyken kalça ve pelvik bölgedeki ağrıyı önlemek mümkün olabilir. Ancak unutmayın, önleyici tedbirler her hamile kadına yardımcı olmayabilir.

Bakınız: Gebelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Kalça Ağrısı Nasıl Önlenir?

Kalça ağrısını önlemenin kesin bir yolu yoktur, ancak aşağıdaki önlemler şansı azaltmaya yardımcı olabilir.

  • Bir eğiticinin gözetiminde kapasitenize göre egzersiz yapın. Alışılmadık bir şey yapmaktan kaçının.
  • Çok uzun süre ayakta durmak veya oturmak hamilelikte kalça ağrısına neden olabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca dinlenmeli ve rahatlamalısınız.
  • İster ayakta, ister oturun, ister uyuyun, duruşunuz doğru olmalıdır. Uzun süre geriye yaslanmak belinize ve kalçalarınıza baskı yapabilir, bu yüzden bunu yapmaktan kaçının.
  • Topuklu veya rahatsız edici ayakkabılar kalçalarınız, bacaklarınız ve ayak bileklerinizdeki ağrıyı artırabilir. Yürürken veya hafif egzersizler yaparken kaliteli ayakkabılar giyin.
  • Hamileyken sağlıklı bir kiloyu koruyun, çünkü çok fazla kilo almak kalçanıza tekrar baskı uygulayarak ağrıya neden olabilir.

Önleyici tedbirler yardımcı olmazsa veya kalça ağrısı artar ve yönetilemez hale gelirse, doğru tedavi için bir doktora danışabilirsiniz.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Bazı egzersizler yaparak ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri getirerek ağrıyı yönetebiliyorsanız, endişelenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, ağrı artar ve gece gündüz sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuza danışmalısınız. Hamilelikte kalça ağrısını göz ardı etmeyin.

Hamilelikte hafif kalça ağrısı normaldir ve endişelenmenize gerek yoktur. Bazı egzersizleri yapmayı deneyin ve ağrıyı yönetmek için paylaştığımız ipuçlarını izleyin. Ayrıca, rutin aktivitelerinizin hiçbirinin kalçalarınıza fazladan baskı yapmadığından emin olun. Ağrı yönetilemiyorsa, bir sağlık uzmanını ziyaret edin.

Kaynaklar:

  1. Pregnancy: Pelvic and hip pain; Kaiser Permanente
  2. Medical massage: Can a massage therapist help my health?; University of Utah
  3. R. Issuree; Pregnancy pain; Saint Alphonsus

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir