Gebelikte Sıtma Nasıl Bulaşır? Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik zor bir dönemdir. Sağlık sorunları görülebilir ama rahatlamak için ilaç kullanamıyoruz. Ateşiniz veya soğuk algınlığınız olsun, ilaç almaktan ziyade ağrı çekmeyi tercih edersiniz, çünkü bebek üzerinde olabilecek zararlı etkilerinden korkuyorsunuz.

Peki ya ateşlenme sıtma gibi şiddetli bir şeye işaret ediyorsa? Gebelerde sıtma (Malaria) anne ve bebekte komplikasyonlara yol açabilir. Bununla birlikte, önlemler ve zamanında tedavi, herhangi bir problemden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazıda size hamilelikte sıtmaya neden savunmasız olduğunuzu, bunu nasıl tanımlayabileceğinizi ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Hamilelikte Sıtma Nasıl Bulaşır?

Sıtma, dişi Anophel sivrisinek ısırığı tarafından iletilen plazmodyum parazitten kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır. Araştırmalar gebe kadınların tropik ve gelişmekte olan ülkelerde gebe olmayan kadınlara göre sıtma enfeksiyonuna daha yatkın olduklarını göstermektedir.

Dört çeşit sıtma paraziti vardır: plazmodyum falciparum, plazmodyum vivax, plazmodyum ovale, plazmodyum sıtma. Bunlar arasında plasmodyum falciparum kan dolaşımına girerek ciddi hastalıklara neden olur. Ayrıca karaciğere girer, çoğalır ve kırmızı kan hücrelerini enfekte etmek için geri döner.

Gebelikte Sıtma Sebepleri Nelerdir?

Yukarıda belirtildiği gibi, sıtma tropik bölgelerde baskındır. Genellikle, bu enfeksiyon sivrisinek yetiştiriciliği için zemin sağladığı için bazı ülkelerde muson mevsiminde patlar. Nem, sıcaklık ve yağış gibi faktörler sıtma oluşumunda önemli rol oynar.

Diğer olası nedenler:

Bağışıklık kaybı: Gebelik, bir kadının bağışıklık sistemini genel olarak azalan immünoglobulin sentezi nedeniyle zayıflatır. Bu, bekleyen kadını sıtmaya karşı savunmasız hale getirir.

Yeni organ plasentası: Plasenta vücudunuzun içinde büyüyen yeni bir organdır. Enfeksiyonun bağışıklık dairesinden geçmesine izin verir ve ayrıca plasentaya özgü fenotiplerin çoğalmasına izin verir.

İletim alanları: Stabil / yüksek iletim bölgelerindeki kadınlar sıtmaya karşı bağışıklık kazanmış olmalıdır. Bu nedenle, enfeksiyon kapma şansları daha azdır. Ancak dengesiz veya düşük bulaşma alanlarında kadınlar daha düşük bağışıklık seviyesine sahiptir ve bu da enfeksiyon riskini artırır.

HIV enfeksiyonu: HIV ile enfekte olmuş kadınların zayıf bağışıklık düzeyleri nedeniyle sıtma yapma riski yüksektir.

Sıtma alma riskinin yüksek olduğu Afrika gibi bir bölgedeyseniz, sıtma semptomlarını kontrol ederken dikkatli olmanız gerekir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir