Hamilelikte Ağız Kokusu Olur Mu? Ne Zaman Olur?

Hamile kadınların karşılaştığı sorunlardan biri olan ağız kokusu, bazen sizi utanç verici duruma düşürebilir. Gebe kadınlar arasında bu sorun oldukça yaygın olmasına rağmen, alacağınız bazı önlemler ile ağız kokusunu giderebilirsiniz. Sizler de hamilelikte ağız kokusundan şikayetçiyseniz, çözüm önerileri için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kötü nefes ya da ağız kokusu, sosyal yaşamı olumsuz etkileyen bir faktördür. Ağızdaki bakterilerin gıda parçacıkları ile teması sülfür üretimine neden olur. Sülfür ise ağız kokusuna yol açar. Gebelikte ağız kokusu zararsız olsa da, anne adayları için utanç verici bir durumdur.

Hamilelikte Ağız Kokusu Neden Olur?

Kötü nefes ve ağız kokusunun altında yatan birden fazla sebep vardır:

1. Hormonal Değişiklikler:

Fetüs geliştikçe hormon düzeylerinin dalgalanması sonucu ortaya çıkan ağız kokusu, ortak hamilelik belirtilerinden biridir. Ayrıca, gebelikte östrojen ve progesteron hormonlarındaki değişiklikler dişlerde plak üretimini artıracaktır. Plak, gıda parçaları ile temas ettiğinde sülfür üreten bakteriler içerir. Artan plak miktarları diş eti iltihabına neden olabilir; dahası diş eti dokularında enfeksiyona neden olabilir.

2. Dehidrasyon:

Vücudun susuz kalması, hamilelikte ağız kokusunun bir başka birincil nedenidir. Vücut büyüyen fatüsü desteklemek için daha fazla su tüketmeye ihtiyaç duyar. Dehidrasyon, kserostomi olarak bilinen kurumaya yol açar. Daha fazla su içmeniz gerekir.

3. Sabah Bulantısı:

Hamile kadınların %50’sinden fazlası gebeliğin 6. haftası ila 12. haftası arasında sabah bulantısı deneyim eder. Bulantı ve kusma, ağız kokusu için önemli bir neden olabilir. Kısmen sindirilmiş gıdalar ve mide asidi kötü ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle, kustuktan sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamalı ve gargara yaparak dişlerinizi temizlemelisiniz.

4. Kalsiyum Eksikliği:

Hamilelikte vücudunuzun fetüsü desteklemesi için daha fazla kalsiyuma ihtiyacı olabilir. Yeterli miktarda kalsiyum almamak ise, diş sağlığını olumsuz etkiler ve ağızda kötü kokuya neden olur.

5. Yaşam Tarzı Değişiklikleri:

Hamilelikte yaşam tarzı değişiklikleri de ağızda kötü koku sorununa neden olabilir. Normalden daha fazla yemek, şekerli gıdalar tüketmek, gece yeme isteği gibi etkenler dişlerde plak oluşumuna zemin hazırlar. Hamileliğiniz boyunca kötü beslenme alışkanlıklarından uzak durmalı ve sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmelisiniz.

6. Gıdalar:

Sindirim işlemi tamamlandıktan sonra çiğ soğan ve sarımsak gibi yiyecekler kan dolaşımına girer. Bu besinler akciğerler yolu ile nefesi etkileyen bileşiklerdir, kokuları güçlüdür. Kahve içmek de hamilelikte kötü nefes kokusuna neden olabilir.

7. Sağlık Koşulları:

Hamilelikte, bazı hastalıklar ağız kokusu riskini artırabilir. Diyabet, sindirim sorunları, boğaz enfeksiyonları, böbrek sorunları, sinüzit ve akciğer sorunları gibi sağlık sorunlarından muzdaripseniz, hamilelikte ağız kokusu şikayetiniz olabilir.

8. Yavaş Sindirim:

Sindirim süreci gebelikte son derece yavaşlayabilir. Midede oluşan gaz kötü nefes kokusuna yol açabilir.

Hamilelikte Ağız Kokusu Belirtileri

Ağız kokusunun farkında olmayabilirsiniz. Ağız kokusunun bazı yaygın belirtileri şunlardır:

  • Ağızda kalan acı tat
  • Ağız kuruluğu
  • Dil üzerinde kalın kaplama
  • Boğazda rahatsızlık
  • Plak birikimi

Bakınız: Hamilelikte Ağız Kokusu İçin Ne Yapmalı?

Hamilelikte Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Hamilelikte ağız kokusu nasıl giderilir?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Aşağıda yer alan öneriler gebelikte kötü nefes kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

1. Ağız Hijyenini Koruyun:

Ağız hijyeni gebelikte çok önemlidir. Eğer kötü nefes kokusu hissediyorsanız, dişlerinizi daha sık fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Yumuşak kılları olan bir diş fırçası tercih edin ve günde iki defa dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin. Ayrıca dil temizliğini de aksatmayın.

Diş sorunları, gelişmekte olan fetüsü etkiler. Yapılan araştırmalarda dişeti hastalıklarının erken doğum ve düşük kilolu (prematüre) bebek riskini artırdığı ortaya konmuştur.

2. Güçlü Kokulu Gıdalar Yemeyin:

Kötü nefes kokusuna neden olan soğan ve sarımsak gibi keskin kokulu gıdaları yemekten kaçının. Ayrıca, çay ve kahve içmeyi bırakın. Çay veya kahve içtikten sonra ağzınızı çalkalayın. Bazı baharatlar da ağız kokusuna neden olabilir.

3. Düzenli Diş Muayenesi:

Diş çürümesini önlemek için düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçmelisiniz.

4. Kalsiyum İçeren Gıdalar:

Kalsiyum eksikliği, diş çürüklerine ve diğer diş sorunlarına neden olabilir. Hamile kadınların süt gibi kalsiyum açısından zengin gıdaları düzenli tüketmeleri önemlidir. Ayrıca, doktorunuz kalsiyum takviyesi önerebilir.

5. Daha Fazla Su İçin:

Vücudunuzun susuz kalması ağız kokusuna neden olabilir. Bu nedenle bol su içmeye özen gösterin. Daha fazla su içmek, ağızdaki bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur ve tükürük üretimini artırır.

7. Ağzınızı Çalkalayın:

Ağızda oluşan kötü kokuyu ortadan kaldırmak için taze sıkılmış limon suyu ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Ayrıca, tuzlu su ile gargara yaparak da ağız kokusunu giderebilirsiniz.

8. Yemekten Sonra Sakız Çiğneyin:

Sakız çiğnemek, ağızda biriken bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda tükürük üretilir. Dişlerinizde kalan yemek artıklarının temizlenmesi için yemekten sonra şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Sakız çiğnemek, hamilelikte ağız kokusundan kurtulmanın en kolay yollarından biridir.

Hamilelikte kötü ağız kokusundan kurtulmanın en ideal yolu, doktorunuza danışmaktır. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi okuyucularımızla paylaşmayı unutmayın.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir