Gebelikte Sabah Bulantısı ve Kusma

hamilelikte bulantı

Hamile kaldıktan sonra ortaya çıkan belirtilerden biri olan sabah bulantıları şikayeti, aynı zamanda “sabah hastalığı” olarak da bilinir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında bulantı ile başa çıkma konusunda kadınlara yardımcı olacak bazı bilgiler bu yazımızda mevcuttur.

Sabah bulantısı, bir kadının hamile olduğunu gösteren ilk belirtilerden biridir. Bununla birlikte, sabah vakti öğleden sonra, akşam veya gece saatlerinde olabilir. Aslında, şanssız bir azınlık için gün boyu sürebilir. Çoğu gebe kadın, bir miktar mide bulantısı yaşar ve yaklaşık yüzde 33’ünde gün boyunca görülür.

İlk defa gebe kalan bayanlar, şimdiye kadar meme başında hassasiyet, idrara çıkma sıklığının artması, göğüs bölgesindeki deride mavi damarların belirginleşmesi gibi deneyimler yaşamış olabilirler. Hamilelik belirtilerinden biri olarak, sabah midenizde garip bir his ile uyanabilirsiniz. Bu deniz tutmasına benzer bir histir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin ilk üç ayında bu şikayet ile ilgili semptomlar yaşayan tahmini üç dört kadından biri iseniz, kötü haberi zaten biliyorsunuz. Mide bulantısı sıklıkla sabah erken saatlerde güneşin yükselmesi ile başlar. Günün veya gecenin herhangi bir saatinde yeniden görülebilir.

Bazen mide bulantısı ve kusma olarak da bilinen semptomlar tipik olarak gebeliğin 4.haftasından 9.haftasına başlar ve 7.haftadan 12.haftaya kadar zirveye ulaşır. Yeni gebe bir kadında koku alma duygusu fazla olduğu için, sabah saatlerinde gıda kokuları da mide bulandırabilir ve yiyeceklerden tiksinmeye neden olabilir.

Gebelikte Sabah Bulantısı Neden Olur?

Hamilelikte sabah bulantısının nedeni kadından kadına değişir. Ancak her durumda hamilelik hormonları büyük rol oynamaktadır. İşte kadınların hamilelikte sabah bulantısı yaşamasına neden olan bazı sebeplerin bir listesi:

 • Östrojen seviyeleri, özellikle gebeliğin erken dönemlerinde hızla artar.
 • Östrojen koku alma duyunuzu güçlendirir ve bu nedenle birçok kadında belli aromalar burun deliklerine ulaştığında ani kusmaya neden olur.
 • HCG (insan koryonik gonadotropin) gebeliğin erken aşamalarında yükselir.
 • Düşük kan şekeri gebeliğin erken döneminde görülür.
 • Mide-bağırsak sistemi daha hassas hale gelir ve mide bulantısına neden olur.

Gebelikte Sabah Bulantısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte sabah bulantısına ne iyi gelir?” B6 vitamininin gebelik sırasında mide bulantısını hafifletmesine yardımcı olması beklenir. Dozaj doktorla görüşülmelidir. Gebeliğin ilk birkaç haftasında doktor kontrolünde multivitamin almak, sabah hastalığının şiddetini azaltabilir. Sabah bulantılarını hafifletmek için diğer ipuçları şöyledir:

 • Baharatlı gıdalardan uzak durun.
 • Yemek yedikten sonra uzanın.
 • Yemek için acıkmayı beklemeyin. Daha az sıklıkta, daha büyük porsiyonda yemeklerden ziyade gün boyunca küçük öğünler ve atıştırmalıklar yiyin. Mide bulantısı genellikle boş mideyle daha da kötüleşebilir.
 • Gün boyunca ve akşam boyunca kendinizi nemli tutmak için bol su için.
 • Aşırı sıcak yerler ve sıcaklamak sabah bulantınızı daha da kötüleştirebilir.
 • Mide bulantısını tetikleyebileceğini bildiğiniz kokuları önleyin. Mümkünse mutfaktan kaçının ve yemek hazırlığından kaçının.
 • Son araştırmalara göre sabah bulantısına katkıda bulunan yağlı gıdalardan kaçının.
 • Tuzlu gıdalar bazen yardımcı olabilir. Örneğin, tuzlu atıştırmalıklar bazen gebelik bulantılarını hafifletebilir.
 • Her gün egzersiz yapın (ancak aşırıya kaçmayın).
 • Zencefil veya limon koklayın.
 • Karpuz yiyin.
 • Zencefil ürünleri genel olarak yararlıdır: zencefilli gazoz veya zencefil çayı içmek veya zencefil kapsülleri almak. Zencefil çiğnemek ve lolipoplar da olabilir.
 • Evinizde bol miktarda hava dolaşımı olduğundan emin olun.
 • Kompleks karbonhidratlar ve protein açısından zengin gıdaları tüketin. Bu gıdalara iyi örnek olarak süt, peynir, süzme peynir, sert kabuklu yemişler veya yoğurt.
 • Bazı hamile kadınlar, ilk üç aylık dönemde yiyebilecekleri şeylerin makarna ve peynir veya ızgara peynir sandviçleri olduğunu keşfederler. En sağlıklı gıdalar değil, ancak bu durum ortadan kayboluncaya kadar yemek daha iyi hissettirebilir.

Hamilelikte Sabah Bulantısı Bebeğe Zararlı Mı?

Sıradan sabah bulantısı, o kadar çok hasta olmadığınız sürece bebeğiniz için bir tehlike oluşturmaz; kilo vermeye başlarsınız. Bununla birlikte, günde 3-4 kere kusarsanız veya ard arda 24 saat boyunca yemek yiyemiyorsanız, “hiperemezis gravidarum” olarak bilinen gebelikte aşırı bulantı ve kusma daha ciddi bir durumdan muzdarip olabilirsiniz. Bu durum gerçekten sağlığınızı ve bebeğinizi tehdit edebilir ve en kısa sürede doktorunuza danışmanız gerekir.

Sıvıları bile içememeniz veya kan kusmanız durumunda derhal tıbbi yardım almanız önemlidir. Bir haftada bir kilodan daha fazla kaybetmek de doktorunuzu aramak için bir nedendir. Ayrıca, gebelik süresince sabah bulantısı veya gebelik bulantısı normal olsa da, şiddetli mide bulantısı 16 haftanın ötesinde devam ederse, doktorunuza danışmanız gerekir.

Bununla birlikte, çoğu durumda, bulantı sizin ve bebeğiniz için oldukça zararsızdır. Sağlıklı bir hamilelik için kısmen tüm vücudunuzun üretmesi gereken hormonların sağlanabilmesi için her ikinizin de iyi olduğunun bir işareti olarak alınabilir.

Alternatif tıp:

Birçok kadın akupresür, akupunktur, aromaterapi, hipnoz veya diğer yeni çağ yöntemleri ile bu şikayetten kurtulduklarını iddia ediyor. Zararlı olduğu bilinmemekle birlikte, bu uygulamalardan hiçbirinin hiçbir şekilde yardımcı olamayacağı konusunda bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Yine de, kanıtlanmamış çözümlere çok fazla para harcamaktan kaçınmak önemlidir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir