Hamilelikte Ağız Kokusu: Nedenleri ve Belirtileri

Ağız kokusu olarak da bilinen halitosis olgularının %90’ında koku sadece ağız boşluğundan kaynaklanır. Nefes kokusu hamile kadınlar arasında yaygındır. Fakat ağız kokusunun nedeni hamilelikle mi ilgili? Bu yazımızda, gebelikte ağız kokusunun nedenlerini, semptomlarını ve çarelerini sunuyoruz.

Gebelikte Ağız Kokusu Normal Mi?

Hamilelikte kötü nefes yaygındır ve genellikle vücutta meydana gelen değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Ağızdan gelen kötü koku, esas olarak birçok oral bakteri kötü kokuya neden olan bu bileşikleri üretmesi sonucu olabilir. Aşağıda, bunların  gelişmesine ve nihayetinde hamilelikte kötü nefes almaya neden olabilecek yaygın nedenler yer alıyor.

Hamilelikte Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte ağız kokusu neden olur? Bazı yaygın sebeplerini aşağıda listeledik:

Hormonal değişiklikler: Vücuttaki artan hormonlar ağzınızı plak için ideal bir üreme alanı yapabilir. Östrojen ve progesteron seviyelerinde bir artış, diş etlerinin plakaya tepkisini arttırabilir ve diş eti iltihabına veya iltihaplı diş etlerine neden olabilir. Şişmiş diş etlerinin yiyeceklerin bulunduğu ve kötü kokuya neden olduğu cepleri vardır. İyi hijyen, plağı azaltabilir ve böylece gebelikte diş etlerinin şişmesini azaltabilir.

Kusma: Gebelik kaynaklı bulantı ve sabah bulantısı nedeniyle kusma hamile kadınların%66’sında görülü. Sık sık kusma ağızda asidik bir ortamın oluşmasına ve daha sonra dişlerin demineralizasyonuna yol açar. Dişleri yiyeceklerin bozulmasına ve bozulmasına daha yatkın hale getirir, bu da kötü bir kokuya neden olabilir.

Kalsiyum eksikliği: Anne karnındaki bebek, annenin vücudundaki kalsiyum birikintilerinden kalsiyumu emer. Annenin kanındaki yetersiz kalsiyum mineralin kemiklerden ve dişlerden sızmasına neden olur. Boşluklara ve kırıklara daha eğilimli olabilecek zayıf dişlere neden olabilir. Çürük dişler ağız kokusuna neden olabilir.

Dehidrasyon: Kusma veya aşırı idrara çıkma nedeniyle kaybedilen sıvıyı telafi etmek için hamilelikte daha fazla su içilmesi önerilir. Daha az su içmek, su kaybına ve ağız kuruluğuna neden olarak kötü kokuya neden olabilir. Yeterli su içmek, dişlere yapışmış yiyecek artıklarının temizlenmesine yardımcı olabilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Hamilelik annelerde açlığa neden olur. Geceleri sık atıştırma ve yemek yeme ağızdan kötü kokuya neden olabilir. Ayrıca, hamilelikte aşermek nedeniyle, bazı kadınlar şekerli veya abur cubur yiyorlar.

Yavaş sindirim: Sindirim genellikle genişleyen uterus ve asit reflüsüne neden olabilecek hormonal değişiklikler nedeniyle hamilelikte etkilenir. Asit reflü, emayenin minerali giderilmesine, dişlerde kraterler oluşmasına ve ardından yiyeceklerin yerleştirilmesine neden olabilir. Kötü kokuya neden olabilir.

Tükürük akışında azalma: Tükürük, dişler üzerinde kendi kendini temizler. Gıda kalıntılarını dişlerin oluklarından siler ve ağzı temiz tutar. Bazı çalışmalar, tükürük akışının hamilelikte azaldığını ve bu da kötü nefes alma riskini artırabileceğini kanıtlamıştır.

Gıda: Sarımsak, soğan, kahve vb. gibi güçlü bir kokuya sahip maddeler içeren yiyecekler de ağızda kötü kokuya neden olabilir.

Tıbbi durumlar: Solunum yolu enfeksiyonları, kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları, diyabet, karaciğer hastalıkları, gastrointestinal hastalıklar, endokrin hastalıkları ve metabolik bozukluklar ağız kokusunun diğer nedenlerinden bazılarıdır. Semptomlar genellikle hamile olmayan ve hamile kadınlarda benzerdir.

Yukarıdaki durumlar, gebelikte ağız kokusuna neden olabilecek çok çeşitli diş problemlerine yol açabilir. Çoğu vaka esas olarak diş eti iltihabından kaynaklanmaktadır.

Hamileliğin kendi başına, diş eti iltihabı veya periodontitis oluşumu üzerinde çok az etkisi olduğunu belirtmek önemlidir. Çoğu zaman, plak zaten ağızda bulunur sorumludur. Bu nedenle, hamileliklerini planlayan kadınların düzenli olarak diş temizliği ve fırçalama önerilir.

Gebeliğe Bağlı Ağız Kokusu Belirtileri

Bazen, ağız kokusu olduğunu fark etmeyebilirsiniz ve aileniz veya yakın arkadaşlarınız tarafından size söylenebilir. Bununla birlikte, kötü nefesle birlikte aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasını fark edebilirsiniz:

  • Kırmızı, şişmiş ve kanayan diş etleri
  • Ağız kuruluğu veya azalmış tükürük akışı
  • Dilin yüzeyi
  • Ağızda hoş olmayan metalik veya acı tat

Kaynaklar:

  1. E. Leslie Cameron, Pregnancy and olfaction: a review; Frontiers in Psychology
  2. Diana V. Messadi and Fariba S. Younai, Halitosis; Dermatologic Clinics Journal

Gebelikte ağız kokusu sorunu yaşadınız mı? Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir