6 Haftalık Gebelik: Belirtileri, Fiziksel Değişiklikler ve Öneriler

6 haftalık hamilelik

6 haftalık hamilelikte, henüz yeni aldığınız bir haber olabilir, bu yüzden biraz duygusal hissetmek normaldir. Buna bazı oldukça rahatsız edici erken gebelik belirtileri eklenince, bu hafta ruh halinizde bazı değişiklikler olması normaldir. Gebeliğin 9.haftasında, duygu değişimleri, sinir ve belirsizliklerden bahsettik mi? Bu değişimler hamileliğe uyum sağlamak için dokuz ayın bir parçasıdır.

6 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğinizin erken döneminde olduğunuz için henüz semptomlar yaşamıyor olabilirsiniz. Bu noktada, bazı kadınlar korkunç bir şekilde mide bulantısı yaşayabilirken. Bazı kadınlarda şiddetli bulantı ve kusma olur iken, diğerleri neredeyse hiçbir şey hissetmezler. Hamileliğin 6 haftası boyunca bu belirtiler normaldir, ancak en yaygın 6 haftalık hamilelik belirtileri şunlardır:

  • Yorgunluk: Çok tükenmiş hissedebilirsiniz. Çünkü vücudun hala değişen hormonlarına alışmaya başlıyor. Bitkin ve yorgun hissederseniz ekstra dinlenin.
  • Mide bulantısı: Sabah bulantıları bütün gün rahatsız edebilir. İkizlere gebe olan altı hafta hamile olan anneler daha da şiddetli bulantıya sahip olabilirler.
  • Ağrıyan göğüsler: Artan kan akışı sayesinde göğüsler muhtemelen ağrıyor. Vücudunuzun bebeğinizi emzirmeye hazır olduğuna inanabiliyor musunuz? Evet, sadece altı haftada bile!
  • Sık idrara çıkma: Normalden daha fazla idrara çıkmak zorunda kalıyorsanız, hamilelik hormonu hCG’nin pelvik bölgeye fazladan kan akışını yönlendirmesinden kaynaklanır. Banyoya daha sık gitmek normaldir. Ancak ağrılı idrara çıkma ya da gitme zorunluluğunuz varsa, doktorunuza hemen bildirin.
  • Gaz ve şişkinlik: Hamilelik hormonu progesteron, bu karın problemlerine neden olabilir. Çok bol su için ve kabızlığı önlemek için lif açısından zengin besinler yiyin.
  • Ruh hali değişikliği: Ruh halinde ani değişimler, şaşkınlık ve duygusal aşırılıklar hormonlardan dolayıdır. Yorgunluk ve kan şekerindeki dalgalanmalar da ruhsal değişimlere katkıda bulunabilir. Bu nedenle ekstra dinlenin ve düzenli olarak sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar yiyin ve ruh halinizi kontrol altına almaya çalışın.
  • Kramp ve lekelenme: Gebeliğin 6.haftasında, yani hamileliğin erken döneminde kramp ve lekelenme normaldir. Bu semptomların 6 haftada ektopik gebelik ve diğer düşük yapma gibi sorunlar hakkında sizi endişelendirebileceğini biliyoruz. Herhangi bir karın ağrısının şiddetli olduğu (regl kramplarından daha güçlü) veya regl gibi ağır kanama olursa, o zaman doktora başvurmanız gerektiğini bilin.

6 Haftalık Gebelikte Fiziksel Değişiklikler

Her ne kadar altı haftalık hamilelikte şişkin olsa da, muhtemelen şu an için hiç hamile görünmüyorsunuz. Altı haftalık hamile karnınızın içinde, hızla büyüyen bezelye büyüklüğünde embriyonuz çok yakında karnınızda daha fazla alan kaplayacak. Dolayısıyla, bu müjdeli haberinizi dünyayla paylaşmaya hazır değilseniz, küçük sırrınızı biraz daha uzun süre kendinize saklayabilirsiniz. Tabii ki, ikiz bebeklere 6 haftalık hamile iseniz, göbek bölgesinde genişleme diğer anne adaylarından biraz daha erken gerçekleşir.

Gebeliğin 6.Haftasında Bebeğinizdeki Değişiklikler:

Bebeğiniz şimdi 4-7 mm uzunluğunda ve bu hafta yüzü gelişecek! Hamileliğin 6.haftasında, bebeğiniz tatlı bezelye büyüklüğündedir. Önümüzdeki hafta tekrar iki katına çıkacaktır. Bu hafta henüz gitmediyseniz, ilk doğum öncesi randevunuzu almanız gerekiyor.

6 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Erken gebelik belirtileri (merhaba, sabah bulantısı!) tam etkilerini hissediyor olabilirsiniz, ancak iyi haber şu ki, yakında bebeğinizin yüzü olacak doku kıvrımları gelişiyor. Şu anda, birkaç hafta içinde bir ağza ve burun deliğine dönüşecek minik açıklıklar var. Sonunda gözlere dönüşecek koyu lekeler ve bebeğinizin kulağına dönüşecek küçük kıvrımları da var.

Bebeğinizin “bacakları”, sadece kol ve bacaklara dönüşecek tomurcuklar olsa da, küçük parmak izleri, el ve ayak parmaklarına dönüşecek. Omurilik de hızla gelişiyor, ancak şu anda, hala bir kuyruğa benziyor.

Hamileliğinizin 6. haftasında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Fetal Growth And Development; South Dakota Department of Health
  2. Prenatal Form and Function – The Making of an Earth Suit (5 to 6 weeks); The Endowment For Human Development
  3. E. R. Ranch et al.; Embryonic heart rate as a predictor of first-trimester pregnancy loss in infertility patients after in vitro fertilization; Fertility and Sterility (2009)

Gebeliğinizin bir sonraki haftası hakkında da merak ettiklerinizi öğrenmek için 7 haftalık hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir