Östrojen Nedir?

Kadınlar östrojen ve progesteron olmak üzere iki temel cinsel hormonu üretir. Östrojenin vücutta birçok fizyolojik işlevi vardır ve üreme ve kadınların fiziksel gelişiminde kritik bir rol oynar.

Kadınlar ayrıca testosteron üretir, ancak çok düşük miktarlarda. Bununla birlikte, östrojen ve testosteron, bir kadının üreme dokusunun yanı sıra kemik kütlesinin büyümesinde ve korunmasında çok önemli bir rol oynar.

Bakınız: Vücutta Östrojenlerin Rolü Nedir?

Östrojenin Kadın Vücudundaki Rolü

Östrojen ergenlikte meydana gelen fiziksel değişiklikleri üretir. Bunlar:

  • Adet döngüsünün başlangıcı
  • Göğüs büyümesi
  • Koltuk altı ve kasık kıllarının büyümesi
  • Dişi pelvisi şekillendirmek

Bir kadının yaşı ilerledikçe, östrojen aşağıdaki diğer işlevleri yerine getirir:

  • Kemik büyümesini teşvik etmek ve kemik kaybını önlemek
  • Normal kolesterol seviyelerini korumak
  • Ruh halinin düzenlenmesi
  • Cildi yumuşatması
  • Artan libido

Kadınlarda temel östrojen kaynağı yumurtalıklardır. Ek olarak, adrenal bez tarafından az miktarda östrojen üretilir. Bu iki yerden östrojen kanda dolaşır ve beyin de dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine gider.

Östrojen ve Adet Döngüsü

Adet döngüsü sırasında östrojen seviyeleri dalgalanır. En yüksek seviyeler yumurtlama sırasında veya adet döngünüzün ortasında gerçekleşir ve en düşük seviyeler adet döngüsünün sonunda bulunur. Seviyeler döngüye yaklaşık 14 gün içinde zirve yapar, bu noktada yumurtalar yumurtalıklardan salınır.

Doğum kontrol haplarının arkasındaki kavram budur. Kombine doğum kontrol hapları hem progesteron hem de östrojen içerir ve bu hormonların daha tutarlı bir seviyesini koruyarak yumurtlamayı önler. Östrojen seviyeleri zirve yapmadığından yumurtlama meydana gelmez.

Kadınlar yaşlandıkça östrojen üretimi düşer ve menopoz olarak bilinen fizyolojik bir duruma girerler. Östrojen seviyelerinin dalgalandığı bir perimenopoz aşaması vardır ve daha sonra östrojen üretimi çok düşük seviyelere düşer, böylece menopoz aşamasına başlar.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir