Doğum Kontrol Hapının Dezavantajları Nelerdir?

Her gün hap almayı hatırlamak zor olabilir. Ve bazı insanlar onları rahatsız eden yan etkiler alırlar (ancak genellikle birkaç ay içinde kaybolurlar).

Her gün hap almalısın!

Doğum kontrol hapınızı her gün almak gerçekten önemlidir, yoksa hamilelikten korunmayabilirsiniz. Doğum kontrol hatırlatıcı uygulamasını kullanmak, alarm ayarlamak veya hap paketinizi her gün kullandığınız şeylerin yanında tutmak (diş fırçanız veya telefon şarj cihazınız gibi) haplarınızı almayı hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Gerçekten yoğun bir hayatınız varsa ve hapınızı her gün hatırlamayabileceğinizi düşünüyorsanız, spiral RİA‘lar veya implant gibi süper düşük bakım gerektiren ve çalışmaması neredeyse imkansız olan diğer doğum kontrol yöntemlerine göz atın.

Bakınız: Vücutta Östrojenlerin Rolü Nedir?

Olumsuz yan etkiler olabilir!

Tüm ilaçlar gibi doğum kontrol haplarının da yan etkileri olabilir. Ancak çoğu zaman 2 veya 3 ay sonra kaybolur. Birçok insan hapı sorunsuz kullanıyor.

En yaygın yan etkiler regl dönemleri arasında lekelenme veya kanamadır (bu sadece progestin haplarında daha yaygındır), boğazda şişme, bulantı veya baş ağrılarıdır. Ancak bunlar genellikle 2 veya 3 ay sonra ortadan kalkar ve hapı alan herkese olmaz.

Doğum kontrolü sizi hasta veya rahatsız hissettirmemelidir. Neyse ki, birçok farklı doğum kontrolü türü var, bu yüzden seçenekleriniz var. Hapı 3 ay kullandıktan sonra rahatsız eden yan etkileriniz varsa, başka bir marka hapı veya başka bir doğum kontrol yöntemini denemek için doktorunuzla konuşun. Ancak yeni bir yönteme başlamadan hap almayı bırakmayın, aksi takdirde hamilelikten korunmazsınız.

Bazı nadir fakat ciddi riskler olabilir!

Doğum kontrol hapını almaktan kaynaklanan ciddi sorunlar çok nadirdir. Kombinasyon doğum kontrolü hapları gibi östrojen içeren doğum kontrolü kullanan kişiler, hormonlarla doğum kontrolünü kullanmayan insanlardan birkaç nadir ama tehlikeli sorun yaşama riskine sahiptir. Doğum kontrol hapı güvenliği hakkında doktorunuzdan daha fazla bilgi edinin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir