Doğum Kontrol Hapı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Doğum kontrol hapı, gebeliği önlemenin güvenli, basit ve kullanışlı bir yoludur. Ayrıca sivilceleri azaltmak, regl dönemlerinizi daha hafif ve daha düzenli hale getirmek ve adet kramplarını hafifletmek gibi başka faydaları da vardır.

Doğum kontrol hapı kullanımı hamileliği önlemenin etkili bir yoludur.

Talimatları takip ederseniz ve doğum kontrol hapını doğru kullanırsanız, hamileliğe karşı büyük koruma sağlar.

Her gün bir hap al ve yeni paketlerine zamanında başla. Bu kadar. Ancak hapların saatini kaçırır veya unutursanız, işe yaramaz. Zamanında kullanım için doğum kontrolü hatırlatma uygulamasını kullanabilirsiniz.

Gebelikten ekstra koruma sağlamak için doğum kontrol haplarınızla birlikte prezervatif kullanabilirsiniz. Bonus: prezervatifler cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmaya da yardımcı olur.

Bakınız: Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Güvenli?

Doğum kontrol haplarının sağlığa yararları vardır.

Yan etkiler her zaman kötü değildir ve doğum kontrol hapları sadece doğum kontrolü için değildir. Hapın hamileliği önlemenin yanı sıra birçok avantajı vardır.

Hem kombinasyon hem de sadece progestin hapları adet kramplarını azaltır, regl dönemleri hafifletir ve ektopik gebelik riskinizi azaltır.

Kombinasyon hapı ayrıca aşağıdakileri önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir:

  • Akne
  • Kemik incelmesi
  • Göğüs ve yumurtalıklarınızdaki kistler
  • Endometriyal ve yumurtalık kanserleri
  • Yumurtalıklarınızda, fallop tüplerinde ve rahimde ciddi enfeksiyonlar
  • Demir eksikliği (anemi)
  • PMS (adet öncesi sendromu)
  • Doğum kontrol hapı regl dönemlerinizi daha iyi hale getirebilir.

Birçok kadın doğum kontrol hapı kullanmayı sever. Çünkü adet dönemlerini düzenli ve tahmin etmeyi kolaylaştırır. Haptaki hormonlar ayrıca adet kramplarını azaltabilir ve regl periyodunuzu daha hafif hale getirebilir.

Bu hapı, regl döneminizi güvenli bir şekilde atlamak için de kullanabilirsiniz;

Unutmayın, doğum kontrol hapı almayı bıraktığınızda hemen hamile kalabilirsiniz.

Doğum kontrol hapını kullanmak kolaydır, ancak her gün almayı hatırlamak zor olabilir. Neyse ki, hap paketleri küçüktür – kompakt bir aynanın büyüklüğü – böylece haplarınızı nereye giderseniz gidin yanınızda taşıyabilirsiniz. Her gün haplarınızı almanızı hatırlatmak için doğum kontrol uygulaması kullanabilirsiniz.

Hap, ilişki sırasında düşünmeniz gerekmeyen doğum kontrolüdür. Hapı doğru alırsanız, tüm gün, her gün hamilelikten korunursunuz. Birçok insan, hapın cinsel yaşamını iyileştirdiğini söylüyor. Çünkü cinsel ilişkiyi kesmek veya hamilelik hakkında endişelenmek zorunda değiller.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir