Acil Kontraseptif Haplar ve Ria (Spiral) Neden Başarısız Oluyor?

Bilmeniz gereken en iyi şeyler:

Tek doz acil kontrasepsiyon hapları hamileliği %50-100 oranında önler.

Acil kontraseptif hapların başarısız olmasının bazı nedenleri arasında yumurtlama zamanlaması, BMI ve ilaç etkileşimleri bulunur.

Çoğu zaman, acil kontrasepsiyon, korunmasız cinsel ilişkiden sonra önerilen zaman diliminde alındığında çalışır.

İki tip yaygın olarak kullanılan acil kontrasepsiyon vardır: acil kontraseptif haplar ve spiral RİA. Bu yazıda, acil doğum kontrolü veya ertesi gün hapları olarak da adlandırılan acil doğum kontrol haplarına odaklanacağız – bu terimleri birbirinin yerine kullanacağız. Ayrıca bazı durumlarda kombine oral kontraseptifler (“hap”) acil doğum kontrolü olarak da kullanılabilir).

Acil kontraseptif haplarının etkinliğini incelemek zor olabilir. Çünkü insanların yumurtlama yapıp yapmadığını, ne zaman ilişkiye girdikleri ve döngülerinde hangi gün olduklarını bilmek zor olabilir.

Bilim adamlarının sahip olduğu verilere dayanarak, tek doz acil kontrasepsiyon hapları hamileliği önlemede %50-100 oranında etkilidir. (Çeşitlilik, doğurganlığın birçok bileşeni olduğu için geniş ölçüde değişir: insanlar korunmasız ilişkiye girdikleri her seferinde hamile kalmazlar ve gebe kalmaya yol açan birçok farklı faktör vardır.)

Acil doğum kontrolü neden başarısız oluyor?

Acil doğum kontrolü tamamen zamanlama ile ilgilidir. Hapı mümkün olan en kısa sürede almanız önerilir – çok uzun süre beklerseniz, hapın etkili olabileceği pencereyi kaçırabilirsiniz.

İlişkiden hemen sonra alırsanız, henüz başlamadıysanız yumurtlamanızı önleyebilir. Yumurtladığınız sırada veya yumurtladıktan sonra ilişkiye girerseniz, acil doğum kontrol hapınız etkili olmaz.

Hapı aynı döngüde aldıktan sonra tekrar korunmasız cinsel ilişkiniz varsa, bu da başarısız olabilir.

Ertesi gün hapı vücut tipiniz için iyi çalışmıyor olabilir. Bunun sebepleri şunlar olabilir:

  • Sağlık hizmeti sağlayıcıları, insanları boy ve kiloya göre jenerik kategorilere ayırmak için Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ölçeğini kullanır.
  • Mevcut çalışmalar, acil kontraseptif hapların VKİ’si 30 veya daha fazla olan insanlar için daha az etkili olduğunu göstermektedir.
  • VKİ’si 30 veya daha fazla olan, acil kontrasepsiyon alan kişilerde, VKİ’si 25 veya daha az olanlardan 2 ila 4 kat daha yüksek gebelik oranları vardır. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Antiprogesteron acil kontraseptif hapları, VKİ 30 ve daha yüksek olanlarda progestin acil kontraseptif haplarından daha iyi bir hamilelik önleme sunar ve spiral RİA, VKİ 30 veya daha fazla olanlarda acil doğum kontrolünün en etkili yöntemi olabilir.
  • Ertesi gün hapı çalışması daha yüksek VKİ’li insanlar için daha düşük etkinlik oranlarına sahip olmasına rağmen, yine de bu gruptaki gebelikleri önler. Hamileliği önlemek için almamak daha iyidir.

Daha ayrıntılı bilgi için acil kontraseptif paket bilgi ekini iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

Hormonal doğum kontrolü, ertesi gün hapı ile etkileşime neden olabilir. Aşağıda, gecikmeli kullanım hakkında daha fazla konuşacağız.

Bakınız: Hormonal Olmayan Doğum Kontrol Yöntemleri

Acil kontrasepsiyon aldıysanız ve hamile kalırsanız ne olur?

Acil kontraseptif haplar hamileliğe veya fetüse zarar vermez.

İlerisini planlamak:

İleride bir tanesine ihtiyacınız olması durumunda acil kontraseptif hapı stoklamak iyi bir fikir olabilir. Sağlık uzmanınızdan reçete isteyebilir veya evde tutmak için eczaneden reçetesiz bir hap alabilirsiniz.

Unutmayın: Hormonal doğum kontrolü gibi acil doğum kontrol hapı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemez. Bu enfeksiyonlar için risk altında olabileceğinizi düşünüyorsanız, her zaman ilişkiye girerken bir bariyer yöntemi kullanın ve kontrol için sağlık uzmanınızla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir