Doğum Kontrol İmplantı Nedir?

Doğum kontrol implantı (AKA Nexplanon), kibrit çöpü büyüklüğünde küçük, ince bir çubuktur. İmplant vücudunuza hamile kalmanızı önleyen hormonlar salar. Bir doktor implantı kolunuza yerleştirir ve işte budur – 5 yıla kadar hamilelikten korunursunuz. Al ve unut doğum kontrolü.

Doğum Kontrol İmplantı Nasıl Çalışır?

Doğum kontrol implantı, kibrit çöpü büyüklüğünde küçük, ince bir çubuktur. Nexplanon olarak da adlandırılır ve Implanon adında biraz daha eski bir sürüm vardır. Bir doktor implantı üst kolunuzun derisinin altına yerleştirir. Hamile kalmanızı önlemek için progestin hormonunu serbest bırakır.

Doğum kontrol implantındaki hormonlar hamileliği iki şekilde önler:

  • Progestin, rahim ağzınızdaki mukusun kalınlaşmasını sağlar, bu da spermin yumurtaya yüzmesini önler. Sperm bir yumurta ile buluşamadığı zaman hamilelik gerçekleşemez.
  • Progestin ayrıca yumurtaların yumurtalıklarınızı bırakmasını da engelleyebilir (yumurtlama denir), bu nedenle döllenecek yumurta yoktur. Yumurtalar serbest bırakılmadığında hamile kalamazsınız.

İmplantla ilgili harika şeylerden biri, 5 yıla kadar uzun bir süre sürmesi, ancak kalıcı olmamasıdır. Hamile kalmaya karar verirseniz ya da artık implantınızı almak istemiyorsanız, doktorunuz bunu çıkarabilir. İmplant çıkarıldıktan sonra hızlı bir şekilde hamile kalabilirsiniz.

Bakınız: Doğum Kontrol İmplantı Ne Kadar Etkilidir?

Doğum Kontrol İmplantı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Önler Mi?

Hayır! Nexplanon cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Neyse ki, her ilişkiye girdiğinizde prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma veya yayılma riskini azaltır. Bu nedenle implantınızla prezervatif kullanmak enfeksiyonları önlemenin en iyi yoludur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir