Yenidoğan Bebeklerde Koronavirüs (Covid-19)

Koronavirüs hamileliği ve yeni doğan bebekleri etkiliyor mu?

Bilim adamları hala COVID-19’un yeni doğanları nasıl etkilediğini öğreniyor. COVID-19’u olan bir ebeveynin bunu yeni doğmuş bebeklerine yayması çok nadirdir (özellikle bebeğinize bakarken maske takmak ve ellerinizi temiz tutmak gibi önlemler alırsanız). Ancak yeni doğmuş bir bebeğin, virüsü olan biriyle yakın temastan COVID-19 kapması mümkündür.

Bazı yenidoğanlarda COVID-19 testi pozitif çıktı, ancak doğumdan önce, sırasında veya sonrasında olup olmadıkları bilinmemektedir. COVID-19 testi pozitif çıkan bebeklerin çoğunun semptomları yoktu veya çok hastalandı, ancak birkaçı ciddi şekilde hastalandı.

Hamileyseniz ve COVID-19 semptomlarınız varsa veya COVID-19’a maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzla COVID-19 testi yaptırmak ve nasıl güvenli ve sağlıklı kalacağınızı konuşun.

Bebeğinizle birlikte yaşayan veya ona bakan herhangi biri COVID-19’a sahipse, bebeğinizin yanında olmaktan mümkün olduğunca kaçınmalıdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir