Başarılı Bir Emzirme İçin Annelere Öneriler

Çoğu anne bebeklerini emzirme konusunda ilk deneyimlerini yaşadıktan sonra, daha iyi bir emzirme için önerilere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu yazımızda annelere bebeklerini daha başarılı ve eğlenceli emzirmeleri için 8 yöntem paylaşacağız.

Doğum sonrası bebelerinizi ilk olarak sağdan emzirmenizi sizlere öneriyoruz. Bebeğinize nazikçe yaklaşın ve kucağınıza alın. Bebeğinizi göğsünüze yaklaştırdığınız ilk cilt teması ile beraber bebeğin beslenme refleksleri tetiklenir ve bu durum süt üretimini sağlar.

Bebeklerin doğumdan sonrası ilk saat içinde anne sütü ile beslenmesi gerekir. Başarılı bir emzirme, anneleri doğum stresinden kurtarmaya yardımcı olur. Bebeğin ilk beslenme keyfi sizi de mutlu edecektir. Eğer sezaryen ile doğum yaptıysanız, yardım alarak bebeğinizi emzirmelisiniz.

Başarılı bir emzirme için;

  • Bebeğiniz dudaklarını yalamaya ve ellerini ağzına götürmeye başladıysa, bu durum beslenmek isteyen bebeğin erken belirtileridir. Ağlamaya başlarsa, beslenmeye geciktiğinin belirtisidir.
  • Bebeğinizi emzirirken destek için konforlu bir yastık kullanabilirsiniz. Oturuş şeklinizin rahat olması da önemlidir. Omuzlarınızı rahatlatın ve bebeğinizi emzirmeye başlayın.
  • Bebeğinizi emzirirken; boyun, başının arkası ve omzunu nazik bir şekilde tutun.
  • Baş parmağınız üstte olacak şekilde dört parmağınızda memenizi tutarak, bebeğin anne sütünü emmesini destekleyin. İlk birkaç damla süt geldikten sonra, bebeğin tat ve koku duyuları uyanarak, beslenmeye başlayacaktır.
  • Birçok bebek emzirme pozisyonu mevcuttur. Sizler ve bebeğiniz için en rahat olanı deneyerek bulabilirsiniz. Eğer sezaryen doğum yaptıysanız, rahatça bebeğinizi ve kendinizi konumlandırmak için yardıma ihtiyacınız olacaktır.
  • Bebeğinizi emzirme süreleriniz düzene girene kadar; iki göğüsten de emzirin.
  • Duş esnasında göğüslerinizi yıkarken sabun kullanmanızı önermeyiz. Her gün düzenli olarak göğüslerinizi yıkamakta fayda vardır.

Ayrıca Bakınız: Anne Sütünü Arttıran Yöntemler

Emziren anneler beslenmelerine dikkat etmeliler ve süt arttıran gıdaları öğünlerine eklemeliler. Yine, uzmanlardan emziren anneler için diyet listesi önerisi alabilir ve bebeğinizi daha sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir