Anne Sütünü Arttıran Yöntemler Nelerdir?

Anne Sütü Nasıl Artar?

Yeni doğum yapan ve bebek emziren anneler genelde bebeğin ihtiyacı olan anne sütünü karşılayamama endişesine düşer. Emziren anneler için bu yazımızda anne sütünü arttıran yöntemleri merak ediyorsanız yazımızın devamında bunlardan bahsedeceğiz.

Günde en az 1.800 kalori tüketmeye gayret edin. Bununla birlikte günde en az 6 bardak su içmeye dikkat edin. Gün içerisinde sıvı alımını arttırın. Emziren annelerin aldıkları gıdaların anne sütü miktarı ve kalitesinde önemli ölçüde bir etkisi olduğunu biliyoruz. Emziren anneler için uzmanlardan diyet önerileri alabilirsiniz.

Emziren annelerin zengin kalsiyumlu gıdalar alımına özen göstermeleri gerekir. Bunun da nedeni; bebeğin kemiklerinin sağlıklı gelişimi ve güçlenmesidir. Kalsiyumun alımı, anne sütü kalitesini arttırarak, bebeğin daha sağlıklı gelişimine ve büyümesine yardımcı olur. Kalsiyum açısından zengin besinlere; organik süt ürünlerini, yeşil yapraklı sebzeleri ve sardalye, somon gibi bazı balık türlerini örnek verebiliriz.

Emziren annelere bol bol meyve ve sebze yemelerini öneriyoruz. Çünkü bu dönemde meyve ve sebzenin bol tüketilmesi; vitamin, mineral ve lif alımını arttırır. Meyve ve sebze, lohusaların ve emziren annelerin diyetinde önemli bir yer tutmalıdır.

Kompleks karbonhidratlar tercih edin. İşlenmiş karbonhidratlı gıdalardan kaçının. Kompleks karbonhidratlara; esmer pirinç, tam tahıllı makarna ve ekmek, fasulye gibi gıdaları örnek verebiliriz.

Öğünlerinizde yağsız ve az yağlı et ve süt ürünleri yemeyi tercih edin. Etin yağsız kısımları, yağlı kısımlarından daha iyidir. Bunlara; derisiz tavuk göğsü, balık, az yağlı süt ürünleri ve soya ürünlerini örnek verebiliriz.

Ayrıca Bakınız: Anne Sütü Saklama Koşulları Nasıl Olmalı?

Anne sütünü arttırmak için, bebeğinizin yanınızda olmadığı zamanlarda da sütünüzü özel süt sağma makineleri ve pompalar yardımı ile sağın. Bu sayede süt üretimini arttırabilirsiniz.

Anne sütünü artırmak için doktorunuza başvurabilir ve bitkisel takviyelerin alımı için danışabilirsiniz. Reçeteli ilaçlar, emziren ve süt üretimi çok az olan annelerde son çare olarak doktor tarafından verilir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir