COVID-19 (Koronavirüs) Döneminde Hamilelik ve Emzirme

COVID-19 (koronavirüs) yeni bir hastalık ve bilim adamları hala hamileliği ve yeni doğmuş bir bebeğin sağlığını nasıl etkilediğini öğreniyor. Ancak şu anda bilim insanlarının bildiklerine göre, hamile insanların COVID-19 kapmaları halinde çok hastalanma riski daha yüksek.

COVID-19 Hamileliği Nasıl Etkiler?

Hamile kişilerin COVID-19 nedeniyle çok hastalanma olasılığı hamile olmayanlara göre daha yüksektir. Ve COVID-19’u olan hamile kişilerde erken doğum gibi gebelik komplikasyonları riski artabilir. Bu nedenle, hamile insanlar ve birlikte yaşadıkları herkesin olabildiğince sağlıklı kalması ve koronavirüs ve diğer hastalıklara maruz kalmaktan kaçınmak için adımlar atması önemlidir.

Hamileyseniz:

COVID-19 ile temasa geçmeyi önlemek için adımlar atın:

  • Mümkün olduğunca evde kalın ve evinizde yaşamayan insanlarla yakın temastan (1.5 metre içinde) kaçının.
  • Birlikte yaşadığınız biri hastaysa veya COVID-19’a maruz kalmışsa, onlarla mümkün olduğunca temastan kaçının.
  • Halka açık bir yere çıkmanız veya evinizde yaşamayan insanların yanında olmanız gerekiyorsa, bir yüz maskesi takın. Mümkünse çevrenizdeki herhangi birinden maske takmasını isteyin ve maske takmayan insanlara yakın olmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye sık sık sabun ve suyla yıkayın. İçinde en az %60 alkol bulunan el dezenfektanı da kullanabilirsin.
  • Doğum öncesi bakım randevularınızı veya doğum sonrası randevularınızı atlamayın. Hemşireniz veya doktorunuz yoksa, sağlık ocağı merkezinizle iletişime geçin.
  • Önerilen aşıları alın. Şu anda COVID-19 için bir aşı bulunmamaktadır, ancak diğer aşılar (grip aşıları gibi) sizin ve bebeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Birlikte yaşadığın herkesten de grip aşısı olmasını isteyin.
  • Aldığınız ilaçların en az 30 günlük tedarikine sahip olduğunuzdan emin olun.

COVID-19’a sahip olduğunuzu düşünüyorsanız veya sağlığınızla ilgili başka sorularınız veya endişeleriniz varsa hemen doktorunuzu arayın.

Acil bir durum varsa, 112’i arayın veya hemen acil servise gidin. COVID-19 nedeniyle bakım almayı geciktirmeyin. Acil servise giderseniz, oraya varmadan önce onları arayın – hamile olduğunuzu ve acil bir durumda olduğunuzu söyleyin, böylece siz oradayken sizi COVID-19’dan korumaya yardımcı olmayı planlayabilirler.

COVID-19 Emzirmeyi Nasıl Etkiler?

Anne sütü yoluyla koronavirüs bebeğe bulaşır mı? Emzirmek bebeğe koronavirüs bulaştırır mı?

Bilim adamları, bir bebeğin anne sütü yoluyla COVID-19 kapıp kapamayacağından emin değiller – şimdiye kadar araştırmalar bunun muhtemel olmadığını söylüyor.

Kendinizi hasta hissediyorsanız, COVID-19’unuz olduğunu düşünüyorsanız veya COVID-19 olan biriyle temas kurduysanız, bebeğinizi beslemek de dahil olmak üzere kendinize ve bebeğinize nasıl güvenli bir şekilde bakacağınız konusunda daha fazla bilgi için doktorunuzu arayın.

Emziriyorsanız ve COVID-19 olabileceğinizi düşünüyorsanız, bebeğinize yaymamak için gerekli adımları atın:

Ellerinizi emzirmeden veya süt pompalamadan önce ve bebeğinize veya herhangi bir emzirme ekipmanına (göğüs pompaları ve biberon parçaları gibi) dokunmadan önce 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.

Yüzeyleri, şişeleri ve göğüs pompası parçalarını uygun şekilde temizleyin ve sterilize edin

Yalnızca sizin kullandığınız bir göğüs pompası kullanın. Bunları başkalarıyla paylaşmayın.

Emzirirken veya süt pompalarken bir yüz maskesi takın. Bebeğinize yüz maskesi veya kalkan koymayın. Onları boğabilir veya ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini artırabilir.

Mümkünse, COVID-19’u olmayan, COVID-19’dan çok hasta olma riski yüksek olmayan ve bebeğinize sağılmış anne sütü verdiğinizle aynı evde yaşayan birini bulundurun. Bebeğinizi besleyen herkesten bebeğe bakarken maske takmasını isteyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir