COVID-19 (Koronavirüs) Döneminde Doğum Kontrolü Nasıl Yapılır?

Birçok farklı doğum kontrol yöntemi vardır. Bazılarının bir hemşire veya doktor tarafından yerleştirilmesi gerekir – RİA veya implant gibi. Bazıları bir hemşire, doktor veya eczacıdan reçete gerektirir – hap gibi. Bazıları eczanelerde, marketlerde ve online olarak (prezervatif, spermisit ve ertesi gün hapı (diğer adıyla acil kontrasepsiyon) gibi reçetesiz satılıyor.

Şu anda, size sunulan seçenekler, bölgenizdeki sağlık hizmeti sağlayıcılarının açık olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, sağlık merkezi yüz yüze ziyaretler için kapalıysa RİA veya implant alamayabilirsiniz. Ancak doğum kontrol hapı alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuzu veya hemşirenizi arayın.

RİA veya implant gibi uzun vadeli bir doğum kontrol yöntemi kullanıyorsanız ve yönteminizin yakında sona ermesinden endişeleniyorsanız, düşündüğünüzden daha fazla zamanınız kalmış olabilir. Araştırmalar, bu yöntemlerden bazılarının gebeliği uzmanların düşündüğünden daha uzun süre önlediğini gösteriyor:

  • Nexplanon (doğum kontrol kolu implantı): 5 yıla kadar
  • Paragard RİA (hormonal olmayan / bakır RİA): 12 yıla kadar
  • Mirena RİA: 7 yıla kadar
  • Liletta RİA: 7 yıla kadar
  • Kyleena IUD: 5 yıla kadar
  • Skyla RİA: 3 yıla kadar

İmplantınızın veya RİA’nızın süresi yakında dolacaksa, implantınızın yerini almasını istemek için yerleştiren hemşire veya doktoru arayın. Ayrıca, mevcut Planlı Ebeveynlik sağlık merkezinizden de bir randevu alabilirsiniz. İmplantınızı veya RİA’nızı süresi dolduğunda değiştiremezseniz, prezervatif gibi yedek bir doğum kontrol yöntemi kullanın.

COVID-19 salgını sırasında reçeteli doğum kontrol yöntemimi alamazsam ne yapabilirim?

COVID-19 salgını sırasında reçeteli doğum kontrol yönteminizi alamazsanız, hamileliği önlemenin hâlâ yolları vardır. Prezervatif gibi reçetesiz satın aldığınız bir yöntemi kullanabilirsiniz. (Bonus: prezervatifler sizi ve eşinizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korumaya yardımcı olacaktır.)

Çoğu eczaneden, süpermarketten ve internetten prezervatif alabilirsiniz. Prezervatifi başka bir doğum kontrol yöntemiyle birlikte kullanırsanız, hamilelikten ekstra koruma elde edersiniz.

Bir doğum kontrol hatası yaparsanız veya korunmasız ilişkiye girerseniz, hamileliği önlemeye yardımcı olmak için acil kontrasepsiyonu (diğer bir deyişle ertesi gün hapı) kullanabilirsiniz. Plan B’yi ve diğer jenerik markalı acil kontrasepsiyon haplarını almak için reçeteye ihtiyacınız yoktur. Önce bir doktorun ofisine veya sağlık merkezine gitmesine gerek kalmadan eczanelerden, eczanelerden ve internetten acil doğum kontrol hapları satın alabilir.

Korunmasız ilişkiye girdikten sonra 5 güne kadar acil kontrasepsiyonu kullanabilirsiniz. Ancak çoğu tür, ne kadar erken alırsanız o kadar iyi çalışır. Bu nedenle, acil kontrasepsiyonu ihtiyacınız olmadan önce satın almak iyi bir fikirdir, böylece zamanı gelirse mümkün olan en kısa sürede alabilirsiniz. Acil kontrasepsiyon, kürtaj hapıyla aynı şey DEĞİLDİR ve halihazırda hamileyseniz hamileliğe zarar vermez.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir