Doğumdan Sonra Anneleri Bekleyen 7 Yaygın Sorun

Ne kadar harika olsa da, yeni bir anne olmak hem duygusal hem de fiziksel olarak inanılmaz derecede yorucu olabilir. Bebeğinizi vajinal yolla veya sezaryenle doğurduktan sonra muhtemelen aşağıda tartışılan hamilelik sonrası sorunlardan en az birini yaşayacağınızdan şüphe yoktur.

Birden fazla olasılık var, ancak bunlar yeni annelerin karşılaştığı en yaygın hamilelik sonrası sorunlardan bazıları:

Engorgement: Doğumun 2. ve 5. günleri arasında anne sütü çok daha büyük bir hacme yükselecektir. Dikkatli olmazsanız bu sütle tıkanabilirsiniz. Göğüsleriniz çok büyük, sert ve sıcak hissedebilir. Rahatlama, buz paketleri ve sıcak havlulardan veya sıcak duştan gelebilir. En önemli şey, bebeği daha sık besleseniz veya süt almak için göğüs pompası kullansanız da, sütü almaktır. Tüm bu sütü daha sonra saklayabilirsiniz.

Ağrıyan ve Sızan Meme Uçları: Emzirmeye alışıyorsunuz ve bu sizin ve bebeğiniz için biraz zaman ve sabır alabilir! Genelde bebek düzgün emiyorsa, ağrıyan meme uçları yaklaşık iki gün içinde geçecektir. Fazla sütün tamamı nedeniyle meme uçlarında sızıntı meydana gelebilir. Neyse ki, emzirme sütyeninize koyabileceğiniz sızdıran pedler var!

İdrar Sızıntısı: Vajinal doğumdan sonra kaslar gerilir ve bundan dolayı idrar kaçırabilirsiniz. Düzelene kadar pedleri düzenli olarak kullanın ve kegel egzersizleri kaslarınızın iyileşmesine yardımcı olmak için çok önemlidir!

Kabızlık: Çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir, ancak çoğu zaman aldığınız ağrı kesici ilaçlardan kaynaklanmaktadır. Bol su içtiğiniz takdirde bu belirti umarım çok çabuk geçecektir.

Ağrılı Seks: Cinsel ilişkiye girmek için normal doğumdan 4 ila 6 hafta sonra beklemek en iyisidir. Seks, doğumdan sonraki 3 aya kadar çok ağrılı olabilir ve genellikle emziriyorsanız, vücudunuzdaki östrojeni boşaltır ve bu da vajinal kuruluğa neden olur.

Depresyon: “Bebek hüznünün” doğumdan sonra birkaç hafta var olması yaygındır. Tüm yeni sorumluluklarınıza alışmaya çalışıyorsunuz ve inanılmaz derecede yorgunsunuz. Genelde bu ortadan kalkacak, ancak WebMD’ye göre kadınların %20 kadarı şiddetli doğum sonrası depresyon yaşıyor. Bu süre zarfında ailenizden ve arkadaşlarınızdan alabileceğiniz tüm desteği alın ve derhal doktora görünün.

Vajinal Kanama veya akıntı: Bu, doğumdan sonraki iki haftaya kadar çok yaygındır ve 6 haftaya kadar sürebilir. Ayrıca, yavaş yavaş parlak kırmızıdan neredeyse sarı bir tona dönüştüğünü de görmelisiniz. Ancak çok ağır kanama devam ederse derhal hekiminize başvurmalısınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir