Doğum Sonrası Selülitleri Azaltmaya Yardımcı Olabilecek 11 Yöntem

Doğum Sonrası Selülit ile Mücadele

Hamilelik sonrası selülit tedavisi için çeşitli tıbbi prosedürler vardır. Ancak unutmayın, etkinliklerini desteklemek için yeterli araştırma yoktur. Cilt durumuna bağlı olarak, dermatolog aşağıdaki tıbbi prosedürlerden birini önerebilir:

Cellfina: Küçük bir kesiden sokularak cildin altındaki yağı kırmak için çok ince bir bıçak kullanılan invazif olmayan bir yöntemdir (sübiksiyon). Etkilenen bölge, bıçağı çevreleyen dokuları etkilemeden yerleştirmek için Cellfina cihazı kullanılarak hafifçe emilir. Sonuçlar birkaç gün içinde görülebilir ve üç yıla kadar sürebilir.

Akustik dalga terapisi: Bu terapi, etkilenen bölgenin bağ dokularının titreşim kullanarak uyarılmasını içerir. Bu yöntem, kolajen yeniden şekillenmesini amaçlayarak cildin dokusunu ve görünümünü iyileştirir.

Radyofrekans tedavileri: Bu tedaviler, ultrason, cildi ısıtmak için radyal darbeler ve selülit tedavisi için kızılötesi ışık içeren doku masajı ve radyofrekans teknolojisinin bir kombinasyonudur.

Bakınız: Hamilelikte Selülitten Nasıl Kurtulunur?

Selülaz: Küçük bir lazer probu takarak cildin altındaki yağ bantlarını kırmak için kullanılan bir lazer tedavi yöntemidir. Yağlı dokular, yağın serbest bırakılmasına, yağ tabakasının kalınlığının azaltılmasına, kollajen üretiminin uyarılmasına ve cildin elastikiyetinin ve dokusunun iyileştirilmesine yardımcı olabilecek bir lazer kullanılarak ısıtılır. Sonuçlar yaklaşık bir yıl sürebilir.

Vakum destekli hassas doku salımı: Bu prosedürde, fazla yağı gidermek için cildin altındaki sert bantları kesmek için küçük bıçaklı bir cihaz kullanılır. Etkisi yaklaşık üç yıl sürebilir.

Lazer destekli liposuction: Az miktarda yağın uzaklaştırılması için uygun olabilir. Liposuction ile birleştirilmiş lazer tedavisi selülit tedavisi için daha uygundur.

Ionithermie selülit azaltma tedavileri: Bu, yosun veya kil veya her ikisinin bir karışımı kullanılarak cilt için bir kaplıca tedavisidir. Daha sonra bir elektrot kullanılarak hedeflenen bölgelere hafif bir elektrik akımı uygulanır. Selülitin boyutunu ve görünümünü azaltmada yardımcı olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Selülit Kremleri Kullanılır Mı?

Endermoloji: Bu kaplıca tedavisi, cildinizi vakum benzeri bir aletle kaldırarak etkilenen bölgenin derin masajını içerir. Bu tedavinin birkaç seansa ihtiyacı olabilir ve sonuçlar yaklaşık 12 ay sürebilir. Ayrıca bazı morluklara neden olabilir.

Karboksiterapi: Cilt altına karbondioksit sokmayı içeren başka bir invaziv yöntemdir. Bu yöntem, selülitin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olabilecek hedeflenen bölgedeki kan akışını arttırır. Bu prosedür biraz rahatsızlığa ve geçici morluklara neden olabilir. Ancak, sonuçlar yedi ila on tedaviden sonra görülebilir.

Cryolipolysis: Cool Sculpting olarak da bilinen invaziv olmayan bir prosedürdür. Cildin herhangi bir şekilde yaralanmasını önlemek için cildin altındaki yağ dokularını ve hücrelerini dondurarak yağ çıkarmayı içerir.

Bu prosedürün birkaç kez yapılması gerekir ve gözle görülür bir fark göstermesi yaklaşık dört ila altı ay sürebilir. Bununla birlikte, bu yöntemin selülit değil, deri altındaki büyük yağ ceplerinin çıkarılmasında etkili olduğu bulunmuştur.

Ultrason: Uyluk ve karın gibi bölgelerdeki fazla yağı gidermek için ses dalgaları kullanan invaziv olmayan bir yöntemdir. Etkinliğini kanıtlamak için bir kanıt yoktur, ancak başka bir selülit tedavisi ile ultrason, selülit miktarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Tıbbi tedavilerin yanı sıra, selüliti tedavi etmenin doğal yolu kilo vermektir. Düzenli egzersiz rutinlerine ve sağlıklı bir diyete bağlı kalarak, vücuttaki istenmeyen yağlardan kurtulabilirsiniz.

Hamilelik, vücutta şu ya da bu şekilde gerekli olan çeşitli fiziksel değişikliklere yol açar. Selülit endişe verici olabilir. Ancak hamilelik sonrası yardımcı olabilecek tedavi seçenekleri vardır. Yani, şu anda bu konuda fazla endişelenme. Anne olma yolunda yeni değişikliklerin tadını çıkarın.

Kaynaklar:

  1. Rawlings AV; Cellulite and its treatment; NCBI (2006)
  2. Daniel P Friedmann et al.; Cellulite: a review with a focus on subcision; NCBI (2017)
  3. Marta Leszko; Cellulite in menopause; NCBI (2014)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.