Doğum Sonrası Saç Dökülmesi (Alopesi): Neden Olur?

Hamilelikte saçlarınız dolgun ve parlak olabilir. Hamilelik boyunca aldığınız hormonlar, beslenme ve doğum öncesi vitaminlerden kaynaklanabilir. Bununla birlikte, bu saç büyümesi doğumdan sonra dökülme ile devam edebilir. Saçlarınız doğumdan birkaç ay sonra dökülmeye başlayabilir.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer? Doğumdan sonra saç dökülmesi ne zaman biter? Bu yazıda, saçların doğum sonrası neden döküldüğü ve güzel saçlarınızı korumak için saç dökülmesini nasıl önleyerek kontrol edebileceğinizi anlatıyoruz.

Bakınız: Doğumdan Sonra Saç Dökülmesine Çözümler

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Normal Mi?

Doğumdan sonra saç dökülmesi kaç ay sürer? Doğum sonrası saç dökülmesi genellikle doğumdan iki ila dört ay sonra görülür. Bu 24 haftaya kadar devam edebilir, ancak 15 aydan fazla olması nadirdir. Bu duruma telojen effluvium veya postpartum alopesi denir.

Saçın ince olmasına, kafa derisinin üstünde yanlara ve arkaya göre daha belirgin dökülme olmasına neden olabilir.

Bakınız: Doğumdan Sonra Saç Uzaması İçin Çözümler

Alopesi Nedir?

Bir saç büyüme döngüsü, anajen (büyüme fazı) ve telojen (dinlenme fazı) olmak üzere iki fazdan oluşur. Saçın yaklaşık %90’ı herhangi bir zamanda uzar, yaklaşık %10’u dinlenme aşamasında kalır ve sonunda düşer. Ortalama olarak, bir birey her gün yaklaşık 100 saç teli kaybeder.

Gebelikte, östrojen seviyesindeki bir artış büyüme fazını uzatır ve dinlenme fazını durdurur. Bu, dinlenme fazı durdukça saçın uzamasının arttığı ve saç dökülmesinin azaldığı anlamına gelir. Bu da saçların daha dolgun ve parlak görünmesini sağlayabilir.

Doğumdan sonra östrojen seviyesi normale döner ve daha fazla saç folikülünün telojen / dinlenme fazına girmesine neden olur. Bu, doğumdan sonra aşırı saç dökülmesine neden olabilir. Bu durum kısa vadelidir ve normal saç uzamasını hamilelikten 6 ila 12 ay sonra tekrar kazanabilirsiniz.

Saç dökülmesi sizi rahatsız edebilir, ancak hamilelikten sonra saç dökülmesi yönetilebilir. Ancak gebelikten sonra saç dökülmesinin üstesinden gelebilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Hair loss after pregnancy; Provillus.org
  2. Telogen Effluvium; Harvard Health Publishing (2019)
  3. Hair Loss In New Moms; American Academy of Dermatology Association

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir