Suyun Gelmesinden Ne Kadar Sonra Doğum Olur?

Geçmişte bir çocuğunuz olduysa veya şu anda ilk çocuğunuza hamileyseniz, muhtemelen size söylenmiştir: Suyun gelmesinden 24 saat sonra bir bebek doğurmak hem anne hem de çocuk için tehlikeli olabilir.

Bunun her koşulda doğru olup olmadığı kime sorduğunuza bağlıdır. Ancak çoğu, bunun öncelikle annenin bebeğini nerede ve nasıl doğurmayı seçtiğine bağlı olduğuna inanıyor.

Enfeksiyon Riski

Bir annenin suyu kırıldığında, amniyotik kesenin koruması kaldırılır. Amniyotik kese, bir bebeğin dış enfeksiyona karşı sahip olduğu tek savunma hatlarından biridir. Bu koruma ortadan kalktıktan sonra bebek zamanında doğmazsa, zararlı bakterilere veya enfeksiyona maruz kalma riski 24 saat sonra artar.

Gerçek mi Efsane mi?

Amniyotik kese kırıldığında enfeksiyon riskinin arttığı doğrudur. Bununla birlikte, profesyoneller hala her gebeliğin suyun gelmesinden sonraki 24 saat içinde yapılması gerekip gerekmediğini tartışmaktadır.

Çoğu, bunun büyük ölçüde annenin nasıl ve nerede doğum yapmayı seçtiğine bağlı olduğu konusunda hemfikir. Anne doğuma kadar giden düzenli vajinal muayeneler ve servikal kontroller yaptırmayı seçerse enfeksiyon riski artar. Bunun nedeni, ellerin ve diğer bakteri taşıyan aletlerin düzenli olarak vajinaya yerleştirilmesidir. Bu nedenle, bir hastane ortamında, bir bebeği su geldikten sonraki 24 saat içinde doğurtmak en iyisidir.

Birçoğu hastaneye gitme zamanının doğru olduğunu hissedene kadar evde kalmayı seçmenin 24 saatlik süreyi güvenli bir şekilde uzatabileceğine inanıyor. Vajinaya hiçbir şey sokulmadığı sürece enfeksiyon riski en aza indirilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir