Sezaryen Doğum Sonrası Yoga Yapılır Mı? Ne Zaman Başlamalı?

Doğum güzel bir süreç olsa da, sezaryen yoluyla bir bebek sahibi olmak yeni bir annenin zihninde endişeleri ve soruları tetikleyebilir.

Çoğu yeni anne, post-operatif iyileşmenin kendi sağlığı için de önemli olduğunu bilir. İster sezaryen doğum yapmış olun, iyi bilgilendirilmiş ve düşünülmüş bir kararla veya doğum zamanı komplikasyonlarının bir sonucu olarak yapılmış olsun, vücudunuza zarar verir. İyileşmek ve formunuzu geri almak için kendinize zaman vermeniz gerekir.

Sezaryen Doğum Sonrası Egzersiz Yapabilir Misiniz?

Yeni bir anne olarak, sevinç paketinizi kucağınıza aldıktan sonra eski bedeninizi geri kazanmak ve kendi kıyafetlerinize geri dönmek istiyorsunuz. Açıkçası egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz, ancak sezaryen doğumdan sonra yoga yapabileceğiniz veya egzersiz yapmaya başlayabileceğiniz veya iyileşmenize bağlı olacağı zaman için doğru zamanı beklemek gerekir.

Sezaryen doğum, kan kaybı, kasların kesilmesi ve tekrar dikilmesi anlamına gelen büyük bir işlemdir. İnsizyonunuzun (kesi yeri) iyileşmesine izin verdiğinizden ve aynı zamanda herhangi bir egzersize başlamadan önce dikişlerinizin iyileşmesine izin vermeniz gerekecektir.

Sezaryen Doğum Sonrası Yoga Yapılır Mı?

Kadınlar 6 ila 8 hafta sonra bebek sahibi olduktan sonra yogaya başlayabilirler. Bu genel bir taslaktır, bu nedenle yogaya veya başka bir egzersize başlamadan önce, vücudunuzun her türlü fiziksel stres, esneme ve kas egzersizi yapma yeteneğini ölçmek için doktorunuza kendi sağlığınız ve refahınız hakkında danışın.

  • Doktorunuz size önerdikten sonra yoga yapmaya başlayabilirsiniz.
  • Yoga daha iyi iyileşmenize, kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır.
  • Tüm vücut bağlarını ve gevşek kasları yeniden hizalamaya yardımcı olacaktır
  • İç zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu sakinleştirecek ve sinirlerinizi kazanmanıza ve her türlü stres ve sinirlilikle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.
  • Yoga seansınıza başlamadan önce, temel esnemelerle başlayın, düzgün nefes aldığınızdan emin olun

Sezaryen Doğum Sonrası Yoga Asanaları

Sezaryen doğumdan sonra kadınların kendi güçlerini ve iyileşmelerini ölçmek önemlidir. 2-3 hafta boyunca başladığınızda basit nefes egzersizleri ile başlayın ve yapın. Pranayama’yı deneyin ve “OM” mantrasını ve Gayatri mantra meditasyon yaparken olabildiğince güvende kalın.

Kendi gücünüzü öğrendikten ve iyileştiğinizi hissettikten sonra, aşağıda listelenen yoga asanalarını deneyin:

Dikkat: Aşağıdaki asanaları sertifikalı bir yoga pratisyeninden öğrenir ve daha sonra bunları evinizin rahatlığında yapmaya devam etmeniz daha iyidir.

Mideniz için Agnisaar, pelvik bölgeniz için Kandharasana, karın kaslarınızı güçlendirmek ve tonlamak için Bhujanga Asana.

Kandharasan

Tüm vücudunuz için, Urdhva Prasarita Padasana yapmayı deneyin.

Urdhva prasarita padasana

Sırt ve omurganızı ve dış uyluk kaslarını germek ve güçlerini geliştirmek için köpek pozu veya Adho Mukha Svanasana yapın.

Adho mukha svanasana

Tadasana veya dağ pozu tüm vücudunuz için harika. Kendi vücut kontrolünüzü geliştirmek, güç kazanmak ve kaslarınızı güçlendirmek ve kan akışını ve duruşunu geliştirmek için bunu deneyebilirsiniz.

Tadasana

Karnınızdaki yağları kaybetmek için Bhujangasana veya yılan pozu da yapabilirsiniz.

Bhujangasana

Yukarıdaki asanalardan memnunsanız, ağaç pozuna veya Vrksasana’ya da ilerleyebilirsiniz. Pelvik bölgenizi güçlendirecek ve vücudunuzu genel olarak geliştirecektir.

Vrksasana

Artık kaslar üzerinde fazla stres olmadan normal asanalarla rahat olduğunuza ve istenen sonuçları elde ettiğinize göre, Surya Namaskara gibi üst ve daha karmaşık yoga pozlarını deneyebilirsiniz.

Surya namaskara

Sezaryen sonrası yapmayı planladığınız her türlü egzersiz ve karmaşık egzersizler için sezaryen doğumundan sonra yoga yapmayı düşünmeden önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın. Ayrıca, vücudunuzun her türlü yoga duruşuna nasıl tepki verdiğine dikkat edin ve herhangi bir şekilde çok rahatsız hissederseniz durun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir