Gebelikte Meydana Gelen Fizyolojik Değişiklikler

Gebe kaldığınızı öğrendikten bebeğinizi kucağınıza alıncaya kadar geçen sürede vücudunuzda fiziksel, duygusal ve hormonal yönden radikal değişiklikler olur.

Gebelik bir kadının hayatındaki en heyecanlı ve mutlu dönemdir. Kendinizi zihinsel olarak da gebeliğe hazırlamak için yazımızın devamında gebelik boyunca karşılaşacağınız fizyolojik değişimleri detaylı olarak sizlere anlatacağız. Böylelikle gebelikte vücudunuzdaki değişimler sizler için sürpriz olmayacaktır.

Gebelikte Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Gebelik sırasında vücudunuzda gözlemleyeceğiniz 10 fizyolojik değişiklik şöyledir:

1. Hassas Göğüsler

Gebeliğin ilk belirtisi genellikle göğüslerde başlar. Göğüsleriniz daha büyük hale gelir, ağrı ve aşırı hassasiyet oluşur. Bu hassasiyet bazen sizleri aşırı gergin hale getirebilir ve rahatsız edebilir. Çünkü hormonlar doğum sonrası yeterli süt üretilmesi için hazırlığa başlamış olur.

2. Ruh Hali

Ruh halinde değişiklikler, gebelik döneminde en sık karşılaşılan fiziksel değişikliklerdir. Kadınlar için aslında yeni bir şey değildir. Her regl döngüsünde ruh halinde değişimler yaşandığını zaten biliyoruz. Ancak gebe kaldıktan sonra hormonal değişimlerle birlikte inişli çıkışlı bir ruh haline girebilirsiniz.

3. Sabah Bulantısı

Sabahları bulantı ve kusma görülür. Hatta bu nedenle kendinizi halsiz ve bitkin hissedebilir, ruhsal çöküş yaşayabilirsiniz. Çoğunlukla ilk üç ayda sabah bulantısı meydana gelir.

4. Cilt Hastalıkları

Gebelik boyunca ciltte de bazı değişimler olur ve cilt sorunları ortaya çıkabilir. Ani hormonal değişimlerle birlikte hamile annelerin yüzlerinde akne, döküntüler ve pigmentasyon değişimleri olabilir. Yine, boyun ve göğüs üzerinde de görülebilir. Panik yapmanıza gerek yoktur. Bebeğiniz doğduktan sonra cildiniz kendiliğinden iyileşecektir.

Gebelikte cilt üzerinde görülen diğer değişimler çatlak oluşumlarıdır. Çatlaklar genellikle karın çevresinde meydana gelir. Çatlakları önlemek için E vitamini bakımından zengin vücut yağları kullanabilirsiniz.

5. Sıvı Retansiyonu

Vücudunuz gebelik sırasında fazla sıvı tutabilir. Ayak bileklerinde, parmaklarda ve yüzde şişlik ortaya çıkabilir. Bu nedenle gebelik boyunca fazla tuz tüketmekten kaçınmanız gerekir. Yoksa şişlikler daha da artabilir. Bol su içmek tuzun dışarı atılmasına yardımcı olur.  Gebelikte vücudunuz aşırı su tutuyorsa doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

6. Kilo Almak

Evet, gebelik en hızlı ve fazla kilo aldığımız dönemdir. Her geçen gün kilonuzun artması ayna karşısında kendinizi üzgün ve depresif hissetmenize neden olabilir. Gebelikte kontrollü kilo almaya dikkat etmeli ve sağlıklı bir beslenme programını takip etmelisiniz. Aldığınız kiloların psikolojinizi etkilemesine izin vermeyin.

7. Aşırı Aktif Mesane

Gebelikte sık idrara çıkma çok sık görülen bir durumdur. Anne karnındaki bebek hareket ederken mesanenize doğru tekme hissedebilirsiniz. Bazen zamanında tuvalete ulaşmakta bile zorluk çekebilirsiniz. Gebelikte su içmek vücudunuzdaki toksinlerin dışa atılımını kolaylaştırır. O nedenle bol su içmeye özen göstermeli ve sürekli idrara çıkmaktan rahatsız olmamalısınız. Vücudun buna ihtiyacı vardır.

8. Bağırsak Hareketleri

Eğer gebelikte demir takviyeleri kullanıyorsanız, özellikle kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Gebelikte sık görülen vücut değişimlerinden biri de kabızlık ve ishal sorunlarıdır. Bunları önlemenin en iyi yolu ise koyu yeşil yapraklı sebzeler, elma, muz, yeşillik ve et yiyerek dengeli beslenmeye dikkat etmektir.

9. Asit Reflüsü ve Hazımsızlık

Mide ekşimesi, asit reflüsü veya hazımsızlık hamilelik sırasında ağrılı olabilir. Bebek rahim içinde gelişirken, organlarını alanı sıkışır. Bu zorunlu kısıtlama nedeniyle yemek yedikten sonra midenizde rahatsızlık hissedebilirsiniz. En iyi çözüm ise küçük öğünler ve sık aralıklarla beslenmektir.

10. Eşinizle İlişkiniz

Hormonal değişiklikler sizleri eşinizle birlikte olmaya daha istekli hale getirebilir ya da tam tersi de görülebilir.

Yukarıda, gebelikte görülen 10 farklı fizyolojik değişikliği sizlerle paylaştık. Sizler de kendi deneyimlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir