Hamilelikte Sabah Bulantıları Nasıl Geçer? 15 Öneri

sabah bulantısına öneriler

Yapılan istatistiklere göre, sabah bulantısı tüm gebe annelerin yarısından fazlasını etkiler. Genellikle östrojen düzeylerinde bir artışa, düşük kan şekeri sayılarına ve bazı kokulara duyarlılığa bağlıdır. Sabahın erken saatlerinde sabah hastalığı sık sık görülür ve gün sonuna doğru hafifler.

Gebelikte sabah bulantısı ve kusma, ayrıca sabah hastalığı olarak da bilinir.

Bazen sabah bulantısı hafif olabilir. Bununla birlikte, hamilelikte mideniz çok bulanabilir ve kusma olabilir. Sabah bulantısı çok rahatsız edici olsa da, metabolizma bozukluğuna neden olacak kadar şiddetli değildir.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte Sabah Bulantısı ve Kusma

Hamilelikte sabah bulantısı ne zaman geçer?

Çoğu durumda, sabah hastalığı birinci trimesterin sonuna doğru geçer. Sabah bulantılarının hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Gebelikte Sabah Bulantısına Ne iyi Gelir?

Sabah bulantısı semptomlarını en aza indirgemek için uygulayabileceğiniz birkaç ipucu şöyledir:

1) Bol dinlenin

İyi bir uyku çektiğinizden emin olmalısınız. Sırtınızı ve midenizi desteklemenize yardımcı olacak bir hamile yastığı kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Bazen gün içinde kısa süreli uyumak da yardımcı olabilir.

Yemek yedikten hemen sonra hareket etmekten kaçının.

2) Yavaş kalkın

Sabahları uyandığınızda yataktan kalkmak için acele etmeyin. Bir anda ayağa kalkmayın.

3) Bazı gıdalardan kaçının

Yağlı veya baharatlı yiyeceklerden kaçının. Kafeinden de kaçının.

4) Yemek porsiyon boyutları

Midenizde her zaman bir çeşit yiyecek bulunması önemlidir, zira bulantı riskini düşürecektir ve muhtemelen semptomlar hafifleşecektir. Midesi boşsa da mide bulantısı semptomlarının kötüleşmesine neden olur. Aç kalmamaya dikkat edin. Yanınızda atıştırmalık sağlıklı gıdalar bulundurun.

Sabahları yataktan kalkmadan önce biraz tuzlu kraker, fıstık ezmesi çerezleri veya başka bir protein atıştırması yiyebilirsiniz.

Kahvaltıda, elma, armut, muz veya herhangi bir narenciye iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Fırınlanmış veya haşlanmış patates, her ne kadar birçoğu için daha az lezzetli olsa da son derece besleyicidir. Meyvelerdeki potasyum, sabah bulantısını önlemeye yardımcı olabilir. Geceleri, kan glikoz düzeylerinizi düzenlemeye yardımcı olacağı için, yatmadan önce proteinli atıştırmalık yemeyi deneyebilirsiniz.

5) Bilgisayar monitöründen kaçının

Bilgisayar monitörünün hızlı, neredeyse fark edilmeyen titreşmesi, sabah bulantısına neden olabilir. Titreşimden dolayı sabah hastalığına yakalanırsanız, bilgisayarı kullanmamaya çalışın. Eğer gerekirse, yazı tiplerini kalın ve daha büyük yaparak ve arka planı yumuşak renkte, daha loş ışıkta ayarlayın. Bu, göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

6) Fiziksel olarak aktif olun

Bazı anneler kendilerini kötü hissettiklerinden dolaşmak zor olabilirler. Bununla birlikte, fiziksel olarak aktif olmanın birçok insanda semptomları iyileştirdiği bulunmuştur.

7) İyi sıvı alımı sağlayın

Sulu olmak sağlıklı olmak için çok önemlidir ve gebelik sırasında çok önemlidir. Sabah bulantısı olan bazı anneler, özellikle mideleri onlara izin vermezse, günde önerilen sekiz bardak su içerek iyi hissetmeyebilirler. Bununla birlikte, ne kadar çok susuz kalırsanız, o kadar çok mideniz bulanır.

8) Zencefil

Uzun yıllardır zencefilin mideye iyi geldiği bilinmektedir ve çalışmalar bulantı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösterdi. Soğuk zencefilli gazoz yudumlarken veya su ya da çaya bir parça çiğ zencefil ekleyerek midenizi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Zencefilli kurabiye gibi atıştırmalıkların tümü, bulantıyı önlemeye etkili bir şekilde yardımcı olacaktır.

9) Zihninizi meşgul edin

Bulantı duygusunu aklınızdan çıkarmaya çalışmak önemlidir. Yapılacak şeyler bulmak kolay olmayabilir. Bir kitap okumak, bulmaca çözmek, televizyon seyretmek, kısa yürüyüş yapmak zihninizi temizleyecek ve sizi rahatlatacaktır. Bununla birlikte, vücudunuzu da dinlemelisiniz ve gerektiğinde durmalısınız.

10) Bol ve rahat giysiler giyin

Kısıtlayıcı veya sıkı kıyafetler sabah bulantısı semptomlarını şiddetlendirebilir. Çalışmalar, bol ve rahat kıyafet giyen gebelerde bulantı semptomlarının azaldığını göstermiştir.

11) Taze kokular koklayın

Gebelikte anne adayı bazı kokulara karşı daha hassas hale gelir. Bazı kötü ve güçlü kokular bulantıyı artırabilir. Ancak limon, biberiye gibi taze ve ferahlatıcı kokuları koklamak bulantıya iyi gelebilir.

12) Tetikleyicilerden kaçının.

Sabah bulantısına neden olan bazı tetikleyicilerin farkına vardığınız takdirde, bunlardan mümkün olduğunca kaçının.

13) Asit reflüsü için yardım alın

Bazen, mide bulantısı ve kusma asit reflüden kaynaklanıyor olabilir. Yatmadan önce antasid ilaç almak, mide asidi seviyelerini azaltabilir ve kusmayı önleyebilir. Hamilelik sırasında herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın.

14) Demir takviyeleri veya demir içeren multivitaminler hakkında tavsiyeler alın

Bazı hamile kadınlar aldıkları demir takviyeleri nedeniyle mide bulantısı yaşıyor olabilirler. Doktorunuzla konuşun. Belki daha düşük doz önerebilir ya da diğer önerilerde bulunabilir.

15) Aşırı kusma varsa yardım alın

Hiperemezis gravidarum, gebelik sırasında aşırı bulantı ve kusma demektir. Bu da dehidrasyon ve malnütrisyona neden olabilir. Hiperemezis gravidarumlu bir kadın hamile kaldıktan sonra kilosunda %5 azalma olabilir.

Yaklaşık 300 gebe kadından yaklaşık 1’inde hiperemezis gravidarum gelişir. Hastalık genellikle gebeliğin 20.haftasının sonrasında devam etmez. Doktor, beslenme değişiklikleri, dinlenme ve antasid kullanımı önerebilir. Şiddetli vakalarda hastanın sıvıları ve gıdaları intravenöz olarak alması gerekebilir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir