Gebelikte Hazımsızlık ve Mide Yanması: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

gebelikte hazımsızlık

Çoğu kadının gebeliğin başında mide bulantısı ve sabah hastalığı yaşadığının farkındayız (bu durum bazen çok ciddidir). Hamilelikle ilgili talihsiz bir gerçek, sindirim sisteminizin tamamında bir ucundan diğerine hasara yol açması ve sabah bulantılarının dayanılması gereken bir rahatsızlıktan yalnızca biri olmasıdır. Hamilelikte hazımsızlık ve mide ekşimesi çıldırtıcı olabilir. Yazımızda bu rahatsızlıkların nedenini ve bunların nasıl yönetileceğini tartışacağız.

Gebelikte Hazımsızlık ve Mide Yanması Belirtileri

Dispepsi olarak da bilinen hazımsızlık, mide yanması ile aynı şey değildir. Ancak bazı semptomlar bazen de aynı şekilde hissettirebilir. Hazımsızlık, göbek deliğinin hemen üstündeki, göğüs kemiğinin altındaki alanda bir sıcaklık veya ağrı hissi ile karakterizedir. Genellikle, yemekten hemen sonra ya da bazen yemek sırasında bile başlarken, çok dolu ve şişkin olma hissi olabilir. Şişkinlik (ve muhtemelen gaz) hissinin yanı sıra mide bulantısı hissedebilirsiniz. Ancak sabah bulantısı ile aynı değildir.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Sabah Bulantısı

Gebelikte hazımsızlık, 10 gebe kadının 8’ini etkiler ve özellikle de gebeliğin 27.haftasından sonra daha sık ve şiddetli hale gelebilir.

Mide yanması, tabii ki, en belirgin semptomundan ismini alır. Neredeyse kalbin bulunduğu karın üst kısmından merkeze yayılan yanma hissidir. Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, bu durumun kalbinizle hiçbir ilgisi yoktur. Hamilelik sırasında mide ekşimesi diğer zamanlarda olduğu gibi, yemek borusundan çıkan mide asidinden ve midenin astarını iyi koruyamaması, dolayısıyla asit reflü olarak bilinen tıbbi terimden kaynaklanır.

Her iki durum da, gebelik süresince hazımsızlık ve mide ekşimesi genellikle istemsiz ve rahatsız edici geğirme ile karakterizedir.

Gebelikte Hazımsızlık ve Mide Yanması Sebepleri

Sabah bulantısı nedenleri gebelik süresince hazımsızlık ve mide yanması sebepleriyle ilgisizdir. İlk üç ay boyunca görülen mide bulantısı ve kusma, çoğunlukla hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Ancak gebelik hazımsızlığı ve mide ekşimesinin nedenleri kısmen hormonal olmakla birlikte, bazı yönlerden daha doğrudandır.

Hamilelikte hazımsızlık genellikle başka zamanlarda hazımsızlığa neden olan aşağıdaki şeylerden kaynaklanır:

 • Yağlı yiyecekler
 • Soğan, biber veya sarımsak gibi baharatlı gıdalar
 • Alkol
 • Çok hızlı yemek
 • Safra taşları
 • Ülser
 • Gastrit

Bütün bu hafif hastalıklar gıdayı yiyeceklere aşağı doğru iten kasların hareketini yavaşlatan gebelik hormonlarının (özellikle progesteronun) yanı sıra, yiyecek toplayan mide kaslarının etkisiyle daha da kötüleşir.

Hamilelik sırasında mide ekşimesi, mide yanması için normal sebeplerden birçoğundan kaynaklanır. Çoğunlukla hazımsızlığa neden olma eğiliminde olan gıdalar buna yol açar. Mide ekşimesi, yiyeceklerin yemek borusuna geri dönmesini engelleyen vana kasının, kısmen sindirilmiş yiyecek ve asidin ortaya çıkmasına izin verilmezse açıldığı zaman ortaya çıkar. Burada progesteron gebelik sırasında birincil suçludur. Çünkü bu hormon valf de dahil olmak üzere kasları rahatlatır. Büyüyen rahim de mideye baskı uygular ve soruna daha fazla katkıda bulunur (bu, üçüncü trimesterde gebelikte hazımsızlık ve mide ekşimesinin daha kötüsü olmasının en büyük nedenlerinden biri).

Gebelikte hazımsızlık ve mide yanması çok fazla stresle de ortaya çıkabilir. Diyabet de her iki rahatsızlıkta bir etken olabilir.

Gebelikte Hazımsızlık Tedavisi

Belirtileriniz çok şiddetli değilse, birkaç basit yaşam tarzı ve diyet değişikliği yaparak hamilelikte hazımsızlık belirtilerini yönetebilirsiniz. Hamileyseniz, zaten sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Beslenmedeki değişiklikler gebelik süresince hazımsızlık tedavisinde bir sonraki adımdır. Çikolata, meyve suyu ve kafein gibi belirgin tetikleyicileri, soğan, sarımsak, biber gibi gıdaları daha dikkatli tüketin ve beslenmenizin dengeli olduğundan emin olun.

Hamilelik süresince hazımsızlık tedavisinde ek adımlar şunlardır:

 • Mümkünse aspirin veya ibuprofen kullanmayın (hamile kadınlar baş ağrılarına yatkın olabildiğinden)
 • Yemek yedikten sonra heyecanlanmamaya veya stres altına girmemeye çalışın.
 • Yoga, stres yönetimi için yararlı olabilir ve hızlı bir İnternet araştırması, doğum öncesi yoga dersleri için çok sayıda yerel sonuç sağlayabilir.
 • Hamileliği fazla kilo almak için mazeret olarak kullanmayın. Doktorunuz sağlıklı gebelik kilo alımı konusunda size bilgi verebilir.
 • Bol ve rahat kıyafetler tercih edin.

Gebelikte Mide Yanması Tedavisi

Antasitler genellikle gebelik sırasında güvenlidirler. Ancak aşırı derecede kullanmadığınızdan emin olmak için doktorunuza danışın ve kullandığınız antiasitlerin fazla miktarda sodyum içermediğinden emin olun. Yoksa bu vücudunuzun dokularında sıvı tutulumuna neden olabilir.

Yine, yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri tedavinin ilk yöntemidir. Yukarıda tarif edilen beslenmedeki değişikliklere ek olarak, yatmadan bir saat önce yemek yememeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın. Sorun şiddetli ise mutlaka doktorunuza danışın.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir