Bebeklerde Sık Görülen Göz Bozuklukları Hangileri?

Bebekleri Göz Kontrolüne Ne Zaman Götürmeli?

Aşağıdakiler bebeklerde yaygın görülen göz rahatsızlıklarıdır. Bunlar düzenli göz kontrolü ile tespit edilebilir:

Katarakt: Yenidoğanların göz merceği yetişkinler gibi nettir. Ancak bazı nadir durumlarda, bebek katarakt olarak adlandırılan lenslerinde bulanıklık ile doğabilir. Katarakt genellikle doğumdan hemen sonra veya bir çocuk doktoru tarafından yapılan tıbbi muayeneden birkaç hafta sonra tespit edilir. Katarakt yetişkinler için yapılana benzer bir ameliyatla düzeltilebilir.

Tıkalı gözyaşı kanalları: Bazen bir bebek, alt veya üst göz kapağının etrafında şişme ve kızarıklığa neden olabilecek tıkalı bir gözyaşı kanalı ile doğabilir. Bebeklerde az gelişmiş bir bağışıklık sistemi vardır ve iltihaplı bir gözyaşı kanalı bakteriler için bir üreme alanı olabilir. Hızlı antibiyotik müdahalesi bebeğin görme kaybı riskini önleyebilir.

Ambliyopi: Buna tembel göz sendromu da denir. Bu durumda, bebek kullanım eksikliği nedeniyle bir gözde görme kaybını olur. Durum, temel beyin-göz koordinasyonu eksikliğinden çapraz göze kadar birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Ambliyopi tespit etmek zor olabilir, çünkü her iki göz de mükemmel sağlıklı ve normal görünür. Bir göz doktoruna düzenli olarak yapılan kontrol, durumu erken tespit etmede yardımcı olmalıdır.

Bakınız: Prematüre Bebeklerde Görme Gelişimi

Şaşılık: İlk dört ayda bebeğinizin gözleri koordinasyon olmadan bağımsız hareket eder. Beşinci aydan itibaren, oküler kaslar koordinasyon geliştirir. Bebeğinizin altıncı ayda bile kronik göz hizası göstermemesi durumunda, genellikle çapraz göz veya şaşı olarak adlandırılan şaşılık belirtisi olabilir. Şaşılık düzenli göz muayeneleri sırasında tespit edilebilir, ancak gözlerinde bir şey olmadığını düşünüyorsanız, hemen bir göz doktoruna götürün.

Bakınız: Bebeklerde Göz Rahatsızlıkları Belirtileri

Retinopati: Retinopati, bebek erken doğduğunda retinaya verilen zarardır. Retinadaki kan damarları tamamen oluşmadığı veya anormal gelişmesi olduğu için ortaya çıkar. Bebeklerde retinopati, oftalmik muayene sırasında bir doktor tarafından kolayca tespit edilebilir.

Pitoz: Göz kapakları kaslar tarafından yerinde tutulur. Bazı durumlarda, bir bebek, göz kapağının istemeden düşmesine neden olacak az gelişmiş bir göz kapağı kasıyla doğabilir. Bu duruma Pitoz denir. Pitozun kendisi bir tehdit olmayabilir, ancak Amblyopia’ya yol açabilir, bu da sarkık göz kapağı ile gözde görme kaybına neden olabilir. Neyse ki, Pitoz kolayca tespit edilebilir ve düzeltici cerrahi düzeltebilir.

Kaynaklar:

  1. Your Baby’s Hearing, Vision, and Other Senses: 1 Month; Kids Health, Nemours
  2. Normal Vision Development in Children; American Academy of Ophthalmology
  3. Infant Vision; Indiana University

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir