Prematüre Bebeklerde Görme Gelişimi ve Prematüre Retinopatisi

Prematüre bebeklerin gözleri de dahil olmak üzere kritik olarak az gelişmiş organları vardır. Bu, görsel gelişim söz konusu olduğunda onları daha yüksek komplikasyon riski altına sokar. Bakım ve ilaçla, görme gelişimleri normal bebeklerinkiyle hizalanabilir.

Prematüre bebekler prematüre retinopatisi adı verilen bir durum geliştirme riski taşır. Kalıcı olabilen retinanın zarar görmesine yol açar.

Erken doğan bebeklerde, az gelişmiş gözlerin yanı sıra riski artıran şey, henüz oksijeni havadan ayıramayan zayıf gelişmiş akciğerlere bağlı olarak aşırı oksijen kullanımıdır. Fazla oksijen retinaya kan sağlayan kan damarlarının gelişimine müdahale eder.

Prematüre retinopatisi, prematüre bir bebeğin genel bakım ve kontrolü sırasında tedavi edilebilir.

Bakınız: Bebeklerde Göz Rahatsızlıkları Belirtileri

Gözler, bebeğinizin vücudunun önemli ama hassas bir parçasıdır. Gelecekte herhangi bir sorun yaşamamak için herhangi bir anormallik fark ettiğinizde muayene için doktora başvurunuz.

Gözlerinin gelişimini takip edin ve herhangi bir anormallik bulursanız, hemen bir doktora götürün. Ne kadar erken tespit edilirse, bebeğiniz için o kadar iyi olur.

Kaynaklar:

  1. Retinopathy of Prematurity; National Eye Institute
  2. Ptosis – infants and children; Medline Plus; U.S National Library of Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir